Azərbaycanlı gimnastlar iki həftə əvvəl Estoniyada olduğu kimi, Macarıstanda keçirilən beynəlxalq turnirdə də 12 medal qazanıblar.
Komandanın lideri Marina Durunda yarış proqramında nəzərdə tutulan 5 qızıl mükafatın hamısını qazanıb! Durundanın Tartuda (Estoniya) üç dəfə fəxri kürsüyə qalxdığını nəzərə alsaq, bu, fenomenal uğurdur.
Üç mümkün yerdən ikisi ölkənin qrup komandasına məxsusdur. Səbinə Abbasova, Aliyə Paşayeva, Siyana Vasileva, Aleksandra Platonova, Diana Doman və Aynur Mustafayeva əvvəlcə 3 top və 2 lentlə, sonra isə 10 gürzlə tapşırığı yerinə yetiriblər.
Yalnız çoxnövçülükdə qızların aktivliyi azalıb ki, bu da rəqiblərə onları bir bənd qabaqlamaq imkanı verib və onlar ikinci olublar.
İndi isə iyunun 13-15-də Bakıda keçiriləcək Avropa çempionatında ən çox mükafat dəsti uğrunda mübarizə aparacaq yeniyetmələrin Budapeşt yarışı haqqında.
14 yaşlı bakılı gimnast Jalə Piriyeva halqa və topla tapşırığa, Beyza Demir isə (1999-cu il təvəllüdlü) lentlə tapşırığa görə bürünc medal qazanıb. Komanda hesabında gənc idmançılar ikinci yeri tutublar.
Milli yığmanın baş məşqçisi Mariana Vasilevanın fikrincə, onun yetirmələrinə uzun müddət dincəlmək nəsib olmayacaq. Çünki artıq bu həftə Moskvada Qran-pri seriyasından bu ilin ilk turniri start götürəcək. Rusiya paytaxtında Durunda (Qran-pri), böyüklərdən ibarət qrup komandası (beynəlxalq turnir), Demir və Emiliya Bağıyeva, Səbinə və Zeynəb Hümmətovalar, Cənnət Məmmədova və Səbinə Əlizadədən (yeniyetmələrin Olimpiya Oyunları üzrə təsnifat) ibarət yeniyetmələrin qrup komandası iştirak edəcək.

АЗЕРБАЙДЖАНСКИЕ ГИМНАСТКИ ЗАВОЕВАЛИ 12 МЕДАЛЕЙ НА ТУРНИРЕ В ВЕНГРИИ
Как и две недели назад из Эстонии, так и из Венгрии, где проходил международный турнир, возвращаются азербайджанские гимнастки с дюжиной медалей.
Как особо подчеркивает пресс-служба национальной федерации, лидер команды Марина Дурунда снова оказалась на коне, выиграв все 5 золотых наград, предусмотренных программой соревнований! Феноменальный успех, учитывая, что в Тарту Дурунда трижды - максимально поднималась на медальный пьедестал.
Два первых мест из трех возможных и у групповой команды страны. Сначала Сабина Аббасова, Алия Пашаева, Сияна Василева, Александра Платонова, Диана Доман и Айнур Мустафаева так заплели паутину в упражнении с 3 мячами и 2 лентами, что затем закружили всем головы переброской 10 булав! И только в многоборье девушки, понизив активность дали шанс соперницам опередить их на один пункт - второе место.
А теперь - о будапештском состязании юниорок, которые на предстоящем в Баку 13-15 июня чемпионате Европы разыграют больше всех комплектов наград - аж целых 5! 14-летняя бакинская гимнастка Жаля Пириева выиграла упражнения с обручем и мячом, а Бейза Демир (1999 года рождения) довольствовалась "бронзой" с лентой. В командном же зачете юные спортсменки Азербайджана заняли второе место.
По мнению главного тренера сборной страны Марианы Василевой, долго почивать на лаврах ее подопечным не придется так как уже на этой неделе в Москве стартует первый в этом году турнир из серии Гран-при. В столице России выступят Марина Дурунда (Гран-при), взрослая групповая команда (международный турнир), Бейза Демир и юниорская групповая команда страны в составе Эмилии Багиевой, Сабины и Зейнаб Гуммятовых, Джаннет Мамедовой и Сабины Ализаде (квалификация на Юношеские олимпийские игры).