İtaliyanın Desio şəhərində bədii gimnastika üzrə İtaliya klub çempionatının ikinci mərhələsi keçirilmişdir. Ölkənin aparıcı gimnastları Aliyə Qarayeva və Anna Qurbanova hesabat turunda uğurla çıxış etmişlər. Paduyanın “Ardor” komandasında çıxış edən Qarayeva A2 seriyasında iştirak edir. O, tamaşaçıların diqqətinə top (25.35) və lentlə (24.125 xal) kompozisiyaları çatdırmışdır. Qarayeva öz komandasında ən yaxşı nəticə göstərmiş, eləcə də topla hərəkətlərdə ümumilikdə ikinci nəticəni əldə etmişdir. “Ardor” 135.2 xal ümumi nəticə ilə bürünc medalları əldə etmişdir. İki turun sonunda Paduya komandası 32 xalla 4-5-ci yerləri bölüşdürür. “Komense” klubunu təmsil edən Qurbanova da top (26.55) və lentlə (24.95 xal) çıxış etmişdir. Onun ifasında topla hərəkət ən yaxşı nəticəyə layiq görülmüşdür. İkinci mərhələdə “Komense” 142.25 xalla 4-cü yeri tutmuşdur. Seriyanın ümumi hesabında isə Qurbanovanın komandası 10 xalla 8-ci yerdə qərarlaşıb. Eyni zamanda kontinental Belçikada və Asiya Özbəkistanında yeniyetmə gimnastl
ar
üçün iki yarış keçirilmişdir. Belçika paytaxtından saat yarımlıq məsafədə yerləşən Vervye turnirinin təşkilatçıları ağıllarına da gətirə bilməzdilər ki, medal dəstlərinin son məntəqəsi Brüssel yox, Bakı olacaq. Azərbaycan Gimnastika Federasiyası mətbuat xidmətinin verdiyi məlumata görə, həm çoxnövçülükdə, həm də ayrı-ayrı növlərdə Azərbaycan idmançıları 10 mükafat əldə etmişlər. Fərdi hesabda 13 yaşlı bakılı Lalə Yusifova turnirdə qalib gəlmiş, onun həmyaşıdı Ayşə Mustafayeva isə üçüncü mükafatçı olmuşdur. Finallarda Yusifova halqa və topla qızıl medal qazanmış, gürzlərlə 2-ci, iplə 3-cü olmuşdur. Mustafayeva isə gürzlərlə hərəkətlərdə qalib gəlmiş, top, halqa və iplə gümüş medalları qazanmışdır. Mütəxəssislər qeyd edir ki, ölkənin məşqçi korpusu 2010-cu ildə Almaniyada Avropa çempionatında həmin gimnastlara ümid bəsləyə bilərlər. Daşkəndə səfər heç də az uğurlu olmamışdır. Gənc gimnastlar altı mükafat əldə etmişlər. 1-ci yerləri Mehparə Mansurova (1999-cu il, çoxnövçülük) və Ruqiyyə Səttarova (2000
, ç
oxnövçülük) tutmuşlar, 2-ci və 3-cü yerlərdə Ləman Dadaşlı (1998, ip və halqa) qərarlaşmış, Əminə Məmmədzadə və Nəzrin Abdullayeva isə (hər ikisi - 2000) çoxnövçülükdə 3-4-cü yerləri bölüşdürmüşlər.

В итальянском местечке Десио состоялся второй этап клубного чемпионата Италии по художественной гимнастике.
Ведущие гимнастки страны Алия Гараева и Анна Гурбанова выступили в отчетном туре достаточно успешно.
Гараева, выступающая за команду «Ардор» из города Падуя, соревнуется в Серии А2. Она представила на суд публики композиции с мячом (25.35) и лентой (24.125 балла). Будучи лучшей в своей команде, Гараева также показала 2-й результат среди всех участниц серии, выступавших с мячом. Сам «Ардор» получил бронзовые медали с общим результатом в 135.2 балла. По итогам же двух туров команда из Падуи, имея 32 очка, делит 4-5-е места.
Гурбанова, представляющая клуб «Коменсе», также выступала с мячом (26.55) и лентой (24.95 балла). Упражнение с мячом в ее исполнении было лучшим среди всех выступлений с этим предметом. На втором этапе «Коменсе» с результатом 142.25 балла занял 4-е место. А в общем зачете серии команда Гурбановой идет с 10 очками на 8-й позиции.
Тем временем, в континентальной Бельгии и азиатском Узбекистане прошли два соревнования для гимнасток-юниорок.
Организаторы турнира в городке Вервье, что в полуторачасовой езде от бельгийской столицы, и думать не могли, что у подготовленных ими комплектов наградных медалей, конечный пункт будет не Брюссель, а Баку.
Как сообщает пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана, как в многоборье, так и в отдельных видах азербайджанские спортсменки в общей сложности завоевали 10 наград.
В личном зачете 13-летняя бакинка Лала Юсифова выиграла турнир, а ее сверстница Айша Мустафаева стала третьим призером. В финалах Юсифова завоевала золотые медали с обручем и мячом, стала 2-й с булавами и 3-й со скакалкой. А Мустафаева победила в упражнении с булавами, выиграла серебряные медали с мячом, обручем и скакалкой. Тренерский корпус страны вправе рассчитывать на этих гимнасток для участия в чемпионате Европы-2010 в Германии, считают специалисты.
Не менее удачным выдался и вояж в Ташкент. Совсем еще юные грации завоевали шесть наград. 1-е места в многоборье заняли Мехпара Мансурова среди гимнасток 1999 года рождения и Ругия Саттарова (2000, многоборье), на 2-й и 3-й строчках расположилась Ляман Дадашлы (1998, скакалка и обруч), а Амина Мамедзаде и Назрин Абдуллаева (обе - 2000) поделили 3-4 места в многоборье.