Akrobatika gimnastikası üzrə üç Azərbaycan hakimi növbəti Olimpiya dövrəsində öz beynəlxalq kateqoriyasını təsdiqləyib.
Əvvəlki dövrədə üçüncü kateqoriyaya malik olan İradə Qurbanova 2013-2016-cı illərdə keçiriləcək bütün beynəlxalq yarışlarda ikinci dərəcəli arbitrlərin kollegiyasında iştirak edəcək.
Böyük Britaniyada keçirilən seminarın iki digər azərbaycanlı iştirakçısı olan Lalə Abdullayeva və Adıgözəl Rəcəbov kursları dördüncü kateqoriyada başa vurublar.
Belə qərar Böyük Britaniyada keçirilən hakimlər üçün qitələrarası kursların yekunu üzrə qəbul edilib. Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının (FIG) akrobatika üzrə Texniki Komitəsinin təşkil etdiyi seminar zamanı onlar yeni qaydalar üzrə kurs keçib və test imtahanını uğurla veriblər.
"Mart ayında Azərbaycan birinciliyi və Portuqaliyada keçiriləcək Dünya kubokunun birinci mərhələsi ərəfəsində yerli hakimlər üçün seminar təşkil edəcəyik. Bu seminarın gedişində dünya akrobatikasında bütün son yeniliklər haqqında ətraflı danışacağıq", - beynəlxalq kateqoriyalı hakimlər qeyd ediblər.

According to the press service of Azerbaijan Gymnastics Federation, Irada Gurbanova, who previously had Brevet 3, would be included into the board of judges holding Brevet 2 at all international competitions of 2013-2016 henceforth. Two other Azerbaijani participants at the British workshop, Lala Abdullayeva and Adigozal Rajabov have completed the courses with Brevet 4.
Such a decision was made according to the results of the Intercontinental Judges’ courses for the judges held in Great Britain. In the course of the workshop, organized by the FIG Acrobatic Gymnastics Technical Committee, they took a course on new rules, and successfully passed a test examination.
New developments in rules will become the main topic at the coaches’ workshop to be organized by newly-made judges among their colleagues in the near future.
“On the threshold of Azerbaijan Championship among juniors and first World Cup series in Portugal, we will conduct a workshop for local judges in the course of which we will talk about all latest developments in world acrobatics in detail,” the judges of international categories stated.