Azərbaycanın bədii gimnastika üzrə yığma komandası 22-28 sentyabr tarixlərində İzmirdə keçirilən Dünya Çempionatında çıxışlarını yekunlaşdırıblar.
Səbinə Abbasova, Siyana Vasileva, Diana Doman, Aliyə Paşayeva, Aynur Mustafayeva və Aleksandra Platonovadan ibarət qrup hərəkətləri komandamız yarışın təsnifat mərhələsi günü 10 gürz və daha bir kompozisiya – 3 top və 2 lentlə çıxış edərək, hər iki finala çıxmağa müvəffəq oldular. Ötən çempionatda isə onlar yalnız bir finala çıxa bilmişdilər.
10 gürzlə çıxışlarına görə hakimlərdən 15.416 xal, 3 top və 2 lent ilə çıxışlarına görə isə 16.608 xal alan qrup komandamız 8-ci yerdə qərarlaşdılar. Marina Durundanın fərdi çoxnövçülükdə 6-cı yerdə qərarlaşması da komandamız üçün daha bir uğurlu nəticə oldu.
Komanda hesabında yığmamız 132.648 xalla 5-ci yerdə qərarlaşaraq, 4-cü və 3-cü yerləri qazanan İzrail və Ukrayna yığmalarına cüzi güzəştə getdilər. Ən çox qızıl medal qazan Rusiya yığması isə ümumi nəticədə 147.914 xal topladı.

Сборная Азербайджана стала пятой на ЧМ в Измире
Сборная Азербайджана по художественной гимнастике завершила свои выступления на чемпионате мира, который проходил с 22-го по 28-е сентября в Измире.
Групповая команда в составе Сабины Аббасовой, Сияны Василевой, Дианы Доман, Алии Пашаевой, Айнур Мустафаевой и Александры Платоновой в квалификационный день соревнований выступила с десятью булавами и с композицией 3 мяча + 2 ленты, и пробилась в оба финала, тогда как на прошлом чемпионате она прошла всего лишь в один финал.
Получив от судей 15.416 баллов за выступления с булавами и 16.608 баллов за «3 мяча + 2 ленты», наша групповая команда заняла восьмую позицию. Другим весомым результатом для нашей сборной стало 6-е место Марины Дурунда в индивидуальном многоборье.
В командном зачете наша сборная встала на пятую позицию с результатами в 132.648 баллов, совсем немного уступив обладателям четвертого и третьего места – Израилю и Украине. Больше всего «золота» собрала сборная России, набрав в общем итоге 147.914 баллов.