Dekabrın 2-si və 3-də Portuqaliyanın Albufeira şəhərində keçirilən Avropa Gimnastikasının 29-cu konqresində Azərbaycan gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov yüz faiz səs çoxluğu ilə yenidən Avropa Gimnastikasının prezidenti seçilib. Qeyd edək ki, F.Qayıbov Avropa Gimnastikasına 2017-ci ildən rəhbərlik edir.
Konqres çərçivəsində qurumun Texniki Komitələri və komissiyalarına seçkilər də baş tutub.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyası (AGF) tərəfindən namizədlikləri irəli sürülən Yevgeniya Vilyayeva (beynəlxalq dərəcəli hakim) 73.68 faiz səs çoxluğu ilə bədii gimnastika, İnara İsrafilbəyova (beynəlxalq dərəcəli hakim) 73.68 faiz səs çoxluğu ilə “TeamGym”, Ruslan Eyvazov (yığma komandanın məşqçisi) isə 68.42 faiz səs çoxluğu ilə gimnastika hamı üçün növü üzrə Avropa Gimnastikasının Texniki Komitəsinin üzvü seçilib. Qeyd edək ki, gimnastika tariximizdə ilk dəfədir ki, Azərbaycan təmsilçiləri Avropa qurumunun Texniki Komitəsinə üzv seçilir.
Məlumat üçün bildirək ki, AGF yenidən qurulduğu dövrdən müvafiq Avropa və beynəlxalq gimnastika qurumları ilə sıx əməkdaşlıq edir. Ötən il AGF-nin idman direktoru, təmsilçimiz Natalya Bulanova Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının (FIG) bədii gimnastika üzrə Texniki Komitəsinin üzvü, bədii gimnastika üzrə Azərbaycan yığma komandasının məşqçisi Siyana Vasileva isə FIG-nin Atletlər Komissiyasının üzvü seçilmişdi.

At the 29th Congress of European Gymnastics held in Albufeira, Portugal on December 2 and 3, Azerbaijani Minister of Youth and Sports Farid Gayibov was re-elected as President of European Gymnastics with a 100 percent majority. It should be noted that F. Gayibov has been leading European Gymnastics since 2017.
Elections to the Technical Committees and commissions of the organization were also held within the framework of the Congress.
Yevgeniya Vilyayeva (international-level judge), nominated by the Azerbaijan Gymnastics Federation (AGF), was elected as a member of the Technical Committee of European Gymnastics with a 73.68 percent majority of votes for rhythmic gymnastics, Inara Israfilbayova (international-level judge) was elected as a member of the “TeamGym” category with a 73.68 percent majority of votes, and Ruslan Eyvazov (national team coach) was elected as a member of the Gymnastics for All category with a 68.42 percent majority of votes. It should be noted that this is the first time in the history of gymnastics that Azerbaijani representatives have been elected to the Technical Committee of a European organization.
For your information, the AGF has been closely cooperating with relevant European and international gymnastics organizations since its re-establishment. Last year, the AGF's sports director and our representative Natalya Bulanova was elected a member of the International Gymnastics Federation (FIG) Rhythmic Gymnastics Technical Committee, and Siyana Vasileva, coach of the Azerbaijani national rhythmic gymnastics team, was elected a member of the FIG Athletes' Commission.