Sentyabrın 9-u Dənizkənarı bulvarda (Azərbaycan Dövlət Kukla Teatrının arxası) Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının (AGF) yenidən qurulmasının 20 illiyinə həsr olunmuş gimnastika hamı üçün növü üzrə festival keçirilib. Əhali arasında gimnastika idman növünün təbliği, sağlam həyat tərzinə çağırış, asudə vaxtın səmərəli təşkili məqsədini daşıyan festivala bu növ üzrə yığma komandanın üzvləri ilə yanaşı, “Ocaq Sport” klubunun təmsilçiləri, eləcə də respublikamızın bölgələrindən 23 komandanın tərkibində 200-dək idmançı qatılıb.
Tədbir festival iştirakçılarının “Dəniz Mall” ərazisindən Azərbaycan Dövlət Kukla Teatrının arxasındakı əraziyədək yürüşü ilə başlayıb.
Gənclər və İdman Nazirliyi və AGF nümayəndələrinin rəsmi çıxışlarından sonra gimnastika hamı üçün növü üzrə idmançıların musiqi sədaları altında rəngarəng nömrələri Dənizkənarı Milli Parka gəzintiyə gəlmiş qonaqlara və şəhərimizin sakinlərinə xoş anlar bəxş edib. Festivalda AGF-nin yenidən qurulmasının 20 illiyinə və gimnastika hamı üçün növünə həsr olunmuş videoçarx nümayiş etdirilib.
Breykdans idman növü üzrə təqdim olunan nümunəvi çıxışlar, tamaşaçılarla birgə keçirilən flaşmob izləyicilərin böyük marağına səbəb olub.
Qeyd edək ki, beynəlxalq qaydalara əsasən bu növ üzrə yarışlarda hər bir iştirakçı komanda medala layiq görülür. Budəfəki festivalın sonunda 23 komanda iştirakçısına (7-si qızıl, 8-i gümüş, 8-i isə bürünc medal) AGF-nin medal və diplomları təqdim edilib.
Qeyd edək ki, dünyada böyük populyarlığa malik qeyri-yarış növü olan gimnastika hamı üçün Azərbaycanda yeni inkişaf edən idman növləri sırasındadır. Bu növlə yaşından, görünüşündən və fiziki qabiliyyətindən asılı olmayaraq hər bir şəxs məşğul ola bilər. Ölkəmizdə bu növə aid ilk milli tədbir 2010-cu ildə Yeni il ərəfəsində təşkil olunmuş nağıl-tamaşa hesab olunur. 2014-cü ildən bu günə kimi Bakıda keçirilən mötəbər beynəlxalq yarışların açılış mərasimlərində təmsilçilərimiz rəngarəng, zövqlü və əsrarəngiz çıxışları ilə iştirakçıları heyran edir.
Bu idman növündə Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasına (FIG) aid 2 növ tədbir mövcuddur: dörd ildən bir keçirilən Ümumdünya Gimnastradası və “World Gym for Life Challenge” yarışları.
Azərbaycan gimnastlarının 2015-ci ildə Helsinkidə (Finlandiya) keçirilən 15-ci Ümumdünya Gimnastradasına qatılması ilə ölkəmizdə rəsmi olaraq “Gimnastika hamı üçün” növünün əsası qoyulub.
Azərbaycanın Milli Komandası “World Gym for Life Challenge” tədbirinə ilk dəfə 2017-ci ildə (Vestfold, Norveç) qatılıb. 47 kiçik qrup arasında çıxış edən komandamız qızıl medal qazanan 6 qrupun siyahısına daxil olaraq möhtəşəm Qalada iştirak etmək hüququ qazanıb.
2018-ci ildə Belçikanın Lej şəhərində keçirilən 1-ci “European Gym for Life Challenge” yarışında qrupumuz qızıl medala layiq görülərək “Best Costume” nominasiyasında diplomla təltif olunub. Təmsilçilərimiz bu il keçirilən yarışlarda da uğurla çıxış ediblər. Belə ki, iyulun 10-14-də İsveçrənin Nevşatel şəhərində keçirilən “European Gym for Life Challenge” festivalında Azərbaycanın “Moonlight” adlı komandası gümüş medala layiq görülüb.

Прошел фестиваль по Гимнастике для всех, посвященный 20-летию реструктуризации Федерации гимнастики Азербайджана (AGF)
10 Сентябрь 2022
9-го сентября в Приморском бульваре (за зданием Азербайджанского государственного кукольного театра) состоялся фестиваль по “Гимнастике для всех”, посвященный 20-летию реструктуризации Федерации гимнастики Азербайджана (AGF). В фестивале приняли участие около 200 спортсменов, в том числе члены нашей национальной сборной команды и 23 команды из регионов нашей республики, а также представители Спортивного клуба “Оджаг”, целью которого является популяризация этого вида гимнастики среди населения, призыв к здоровому образу жизни, эффективная организация досуга.
Мероприятие началось с шествия участников фестиваля с территории “Дениз Молл” и до здания Азербайджанского государственного кукольного театра.
После официальных выступлений представителей Министерства молодежи и спорта и AGF, спортсмены по этому виду гимнастики продемонстрировали свои яркие выступления, исполненные под музыку, что произвело приятные впечатления гостям и жителям нашего города, прогуливающимся в Национальном приморском парке. На фестивале был продемонстрирован видеоролик, посвященный 20-летию реструктуризации Федерации гимнастики Азербайджана (AGF) и Гимнастике для всех.
Показательные выступления, представленные командой Брейк-данс, а также флешмоб, в котором участвовали зрители, вызвали большой интерес у публики.
Следует отметить, что согласно международным правилам, каждая команда, участвующая в соревнованиях такого рода награждаются медалью. По итогам фестиваля, медали и дипломы AGF были вручены 23-м командам (7 золотых, 8 серебряных и 8 бронзовых медалей).
Гимнастика для всех, которая является не соревновательным видом спорта, пользующимся большой популярностью в мире, является одним из новых развивающихся видов спорта в Азербайджане. Независимо от возраста, внешности и уровня физической подготовки, каждый человек может заниматься данным видом спорта. Первым Национальным мероприятием такого рода в нашей стране считается представление-сказка, организованное в канун Нового года в 2010-м году. На церемониях открытия престижных международных соревнований, проходящих в Баку с 2014-го года, наши представители удивляют участников своими красочными, стильными и загадочными выступлениями.
К этому виду гимнастики относятся 2 вида мероприятий, проводимых со стороны Международной федерации гимнастики (FIG): Всемирная гимнастрада и “World Gym for Life Challenge”, которые проводятся каждые 4 года.
С участием азербайджанских гимнастов в 15-ой Всемирной гимнастраде, прошедшей в Хельсинки (Финляндия) в 2015-м году, “Гимнастика для всех” официально была включена в деятельность AGF.
Национальная сборная Азербайджана впервые приняла участие в мероприятии “World Gym for Life Challenge” в 2017-м году (Вестфолд, Норвегия). Наша команда, выступившая в числе 47-и малых групп, вошла в число 6-и групп, завоевавших золотые медали, а также права на участие в грандиозном гала-концерте.
В 2018-м году на 1-м “European Gym for Life Challenge” в Льеж (Бельгия), наша группа завоевала золотую медаль и была награждена дипломом в номинации “Best Costume”. Наши представители также успешно выступили в соревнованиях, которые прошли 10-14-го июля этого года. Итак, сборная Азербайджана под названием “Moonlight” была удостоена серебряной медали на фестивале “European Gym for Life Challenge”, прошедшем в Невшателе (Швейцария).