22 və 23 fevral tarixlərində Milli Gimnastika Arenasında keçirilən “Batut gimnastikası və tamblinq üzrə Dünya kuboku, AGF Trophy”nin açılış mərasimi baş tutdu.
Yarışda Azərbaycan, Bolqarıstan, Çexiya, İtaliya, Mozambik, İspaniya, Yaponiya, AIN (neytral idmançılar), Qazaxıstan, Özbəkistan, Ukrayna, ABŞ, Əlcəzair, Meksika və Polşanın ən güclü batut və tamblinq üzrə gimnastları fərdi, sinxron və qarışıq sinxron proqramlar üzrə çıxış etdilər.
Builki Dünya kubokunu əvvəlkilərdən fərqləndirən əsas məqam batut gimnastikası üzrə idmançıların ilk dəfə qarışıq sinxron proqramda çıxış etməsidir. Milli komandamızı batut gimnastikası üzrə yarışda Selcan Mahsudova, Əli Niftəliyev, Mehdi Əliyev, Şəfiqə Hümbətova və Nicat Mirzəyev təmsil etdi. Onlar, həmçinin ilk dəfə qarışıq sinxron proqramda öz bacarıqlarını nümayiş etdirdilər.
Tamblinq üzrə yarışda isə ölkəmizi Tofiq Əliyev, Adil Hacızadə, Hüseyn Əsədullayev, Aleksey Karataşov təmsil etdi. Qeyd edək ki, Aleksey Karataşov bu il ilk dəfə olaraq böyüklər yaş kateqoriyasında çıxışını sərgilədi.
Yarışın açılış mərasimində çıxış edən gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov bildirdi ki, hər il respublikamızda gimnastika növləri üzrə keçirilən mötəbər yarışlar və qazanılan nailiyyətlər Azərbaycan Respublikasının prezidenti İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın idmanın bu növünün inkişafına göstərdiyi diqqət və qayğının nəticəsidir.
Nazir ölkəmizin hər il gimnastika növləri üzrə Dünya kubokuna ev sahibliyi etdiyini, bu yarışların Azərbaycanda gimnastikanın inkişafına böyük töhfə verdiyini vurğuladı.
Sonra Dünya kuboku açıq elan olundu və Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirildi.
Qeyd edək ki, bu gün keçirilən təsnifat mərhələsində milli komandamızın üzvləri final mərhələsinə vəsiqə qazandılar. Belə ki, tamblinq üzrə yarışda Adil Hacızadə və Tofiq Əliyev, batut gimnastikası üzrə fərdi proqramda Selcan Mahsudova, qarışıq sinxron proqram üzrə Selcan Mahsudova və Əli Niftəliyev, qadınlar arasında sinxron proqramda isə Şəfiqə Hümbətova və Selcan Mahsudova finala yüksəldilər.

Azerbaijan Gymnastics Federation started the First World Cup of the Year
On February 22-23, the Opening Ceremony of the "FIG Trampoline Gymnastics & Tumbling World Cup, AGF Trophy" took place at the National Gymnastics Arena.
The competition featured the strongest Trampoline and Tumbling gymnasts from Azerbaijan, Bulgaria, Czech Republic, Italy, Mozambique, Spain, Japan, AIN (Neutral Athletes), Kazakhstan, Uzbekistan, Ukraine, the USA, Algeria, Mexico and Poland, competing in Individual, Synchronized and Mixed Synchronized programs.
The main feature distinguishing this year’s World Cup from previous editions is the introduction of the Mixed Synchronized program in Trampoline Gymnastics for the first time. Representing our National Team in Trampoline Gymnastics were Seljan Mahsudova, Ali Niftaliyev, Mehdi Aliyev, Shafiga Humbatova and Nijat Mirzayev. They also showcased their skills in the Mixed Synchronized program for the first time.
In Tumbling, Tofig Aliyev, Adil Hajizada, Huseyn Asadullayev and Aleksey Karatashov represented Azerbaijan. Notably, Aleksey Karatashov competed in the Senior Category for the first time this year.
During the opening ceremony, Minister of Youth and Sports Farid Gayibov emphasized that the prestigious gymnastics competitions held annually in Azerbaijan and the achievements of our athletes are the result of the continuous support and attention given to the development of this sport by the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev and the First Vice President, President of the Azerbaijan Gymnastics Federation, Mehriban Aliyeva.
The minister also highlighted that Azerbaijan hosts a World Cup in gymnastics every year, contributing significantly to the development of the sport in the country.
Following the speeches, the World Cup was officially declared open and the National Anthem of Azerbaijan was played.
Notably, in today’s qualification phases, members of our National Team advanced to the finals.
● In Tumbling, Adil Hajizada and Tofig Aliyev secured their spots.
● In Trampoline Gymnastics (Individual Category), Seljan Mahsudova qualified for the final.
● In Mixed Synchronized, Seljan Mahsudova and Ali Niftaliyev advanced to the final.
● In Women’s Synchronized, Shafiga Humbatova and Seljan Mahsudova secured a place in the final round.