Dekabrın 26-da Gənclər və İdman Nazirliyi 2023-cü ilin idman yekunlarına həsr olunmuş qala mərasimi keçirib. “Buta Palas”da təşkil edilən tədbirdə idman təşkilatlarının, federasiyaların, media qurumlarının rəhbərləri, idmançılar, məşqçilər və idman ictimaiyyətinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edən gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov 2023-cü ilin Azərbaycan idmanı üçün uğurlu keçdiyini qeyd edib və bu münasibətlə federasiya rəhbərlərini, idmançıları, məşqçiləri, idman ictimaiyyətini təbrik edib. Qonaqları qarşıdan gələn Yeni il və Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü münasibətilə təbrik edən nazir Olimpiya ili olan 2024-cü ilin idmanımız üçün daha da uğurlu olacağına ümidvar olduğunu bildirib.
Sonra üç mərhələli sorğu əsasında müəyyənləşmiş müxtəlif nominasiyalar üzrə ilin qaliblərinin mükafatlandırılma mərasimi olub.
2023-cü ilin ən yaxşıları sorğusunun yekun nəticələrinə görə gimnastika üzrə təltif olunan nominasiyaları təqdim edirik:
2023-cü ilin idman federasiyası
I yer - Azərbaycan Gimnastika Federasiyası
2023-cü ilin ən yaxşı qadın idmançısı
I yer - Zöhrə Ağamirova (bədii gimnastika)
2023-cü ilin ən yaxşı qadın komandası
I yer - Bədii gimnastika üzrə qrup hərəkətləri komandası (Güllü Ağalarzadə, Ləman Əlimuradova, Kamilla Əliyeva, Zeynəb Hümmətova, Yelizaveta Luzan, Darya Sorokina)
2023-cü ilin idman klubu
I yer - “Ocaq Sport” klubu
2023-cü ilin ən yaxşı məşqçisi
II yer - Siyana Vasileva (bədii gimnastika)
2023-cü ilin ən yaxşı kişi idmançısı
II yer - Mixail Malkin (tamblinq)
2023-cü ilin idman qurğusu
II yer - Mili Gimnastika Arenası
2023-cü ilin ən yaxşı kişi komandası
III yer - tamblinq üzrə kişilərdən ibarət komanda (Tofiq Əliyev, Mixail Malkin, Adil Hacızadə, Elnur Məmmədov)
Reytinq cədvəlində 2023-cü ili ilk onluqda başa vuran idmançılar arasında bədii gimnastika üzrə qrup hərəkətləri komandasının üzvləri, Zöhrə Ağamirova (bədii gimnastika) və Nikita Simonov (idman gimnastikası) da yer alıblar.

On December 26, the Ministry of Youth and Sports held a gala ceremony dedicated to the sports achievements of 2023. The event, which took place at "Buta Palace," brought together leaders of sports organizations, federations, media representatives, athletes, coaches, and members of the sports community.
In his speech, Minister of Youth and Sports Farid Gayibov stated that 2023 was a successful year for Azerbaijani sports. He congratulated federation leaders, athletes, coaches, and the entire sports community on this achievement. The minister also extended his best wishes for the upcoming New Year and the World Azerbaijanis Solidarity Day, expressing his hopes that 2024, an Olympic year, would bring even greater success to Azerbaijani sports.
Following this, the award ceremony took place, recognizing the winners in various categories based on a three-stage survey.
Here are the gymnastics-related winners of the 2023 Best of the Year survey results:
Best Sports Federation of 2023
1st place – Azerbaijan Gymnastics Federation
Best Female Athlete of 2023
1st place – Zohra Agamirova (Rhythmic Gymnastics)
Best Female Team of 2023
1st place – Rhythmic Gymnastics Group Exercises Team
(Gullu Agalarzade, Laman Alimuratova, Kamilla Aliyeva, Zeynab Hummetova, Yelizaveta Luzan, Darya Sorokina)
Best Sports Club of 2023
1st place – “Ocaq Sport” Club
Best Coach of 2023
2nd place – Siyana Vasileva (Rhythmic Gymnastics)
Best Male Athlete of 2023
2nd place – Mikhail Malkin (Tumbling)
Best Sports Facility of 2023
2nd place – National Gymnastics Arena
Best Male Team of 2023
3rd place – Men's Tumbling Team
(Tofig Aliyev, Mikhail Malkin, Adil Hajizade, Elnur Mammadov)
Additionally, among the athletes who finished 2023 in the top 10 of the ranking list were members of the Rhythmic Gymnastics Group Exercises Team, Zohra Agamirova (Rhythmic Gymnastics), and Nikita Simonov (Artistic Gymnastics).