“Ulduz kimi parla” ("Shine like a star") şüarı altında 38 ölkədən 315 idmançının iştirakı ilə keçirilən ilin ən mötəbər gimnastika yarışında idmançılar 5 gün boyunca mübarizə apardılar.
Bədii gimnastika üzrə iki dəfə dünya, dörd dəfə isə qitə çempionatına uğurla ev sahibliyi edən Azərbaycan bir daha özünü yüksək təşkilatçı kimi təsdiqləməyi bacardı.
Çempionat həmçinin komandamızın uğurlu çıxışı ilə yadda qaldı.
Gərgin məşqlər, tükənməyən əzmkarlıq, qarşıya qoyulan məqsədlər öz bəhrəsini verdi. Azərbaycan təmsilçiləri Avropa çempionatında 5 medala (1 qızıl, 4 bürünc) layiq görüldülər.
Böyüklərdən ibarət qrup hərəkətləri komandamız tarixi uğura imza ataraq Azərbaycan gimnastika tarixində ilk dəfə Avropa çempionatının qızıl medalını qazandırdı.
Komandamızın üzvləri Güllü Ağalarzadə, Ləman Əlimuradova, Kamilla Əliyeva, Zeynəb Hümmətova,Yelizaveta Luzan, Darya Sorokina 3 lent və 2 topla hərəkətlərin icrasında proqramı dəqiqliklə yerinə yetirdi. İdmançılarımız  32.250 xal xalla bütün rəqiblərini üstələyərək Azərbaycan himnini səsləndirdilər, bayrağımızı dalğalandırdılar.  İdmançılarımız çoxnövçülük proqramında isə bürünc medala layiq görüldülər.
Daha bir medal sevincini bizə fərdi gimnastımız Zöhrə Ağamirova yaşatdı. Avropa çempionatının dördüncü günü fərdi proqramda çıxış edən təcrübəli gimnastımız, Zöhrə Ağamirova yüksək peşəkarlıq və əzmkarlıq nümayiş etdirərək karyerası ərzində Avropa çempionatının ilk medalına, bürünc mükafata sahib çıxdı.
Fərqli üslubu, sadə və eyni zamanda zərif yarış geyimləri ilə fərqlənən Tokio Yay Olimpiya Oyunlarının iştirakçısı, Yay Universiadasının ikiqat gümüş mükafatçısı, lV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının qalibi olan Zöhrə Bakı gimnastika məktəbinin yetirməsi olaraq Avropa çempionatında medal qazanan ilk azərbaycanlı gimnast kimi adını tarixə yazdırdı.
Budəfəki Avropa çempionatında gənclərdən ibarət qrup komandamız da 2 bürünc medala sahib çıxdı. Komandamızın üzvləri Gövhər İbrahimova, Səkinəxanım İsmayılzadə, Mədinə Aslanova, İlahə Bahadırova, Ayan Sadıqova, Zəhra Cəfərova çoxnövçülük proqramında (58.450 xal) və 5 topla hərəkətlərin icrasında (29.000 xal) fəxri kürsünün üçüncü pilləsində yer aldılar. Gimnastlarımız bu nəticə ilə həm də ilk dəfə olaraq qitə çempionatında iki çıxış proqramında medal qazanmağa müvəffəq olan komanda kimi tarixi uğura imza atdılar.
Avropa çempionatı çərçivəsində Macarıstan gimnastı Fanni Piqnitski “Shooting star” Smartscoring mükafatı ilə təltif edildi. Eləcə də yerli təşkilat komitəsinin “Tamaşaçı rəğbəti” (gənclər arasında qrup komandaları), “Miss Press” (böyüklər arasında fərdi gimnastlar),  “Komanda ruhu” mükafatları (böyüklər arasında qrup komandaları) təqdim olundu. Azərbaycanın gənclərdən ibarət qrup komandası “Tamaşaçı rəğbəti”, Rumıniya təmsilçisi Analiz Draqan “Miss Press”, Ukraynanın böyüklərdən ibarət qrup hərəkətləri komandası isə “Komanda ruhu” mükafatına layiq görüldü.

Today, the 39th European Championship in rhythmic gymnastics, hosted by our capital, came to a close. Under the slogan "Shine like a star," the prestigious gymnastics competition saw the participation of 315 athletes from 38 countries, who competed for five days.
Azerbaijan, having successfully hosted the World Championships twice and the European Championships four times, once again proved itself as a high-level organizer. The championship was also memorable for our team’s successful performance.
Intensive training, unwavering determination, and the set goals paid off. Our representatives were awarded five medals (1 gold, 4 bronze) at the European Championship. The group of senior gymnasts made history by winning Azerbaijan's first-ever gold medal at the European Championship.
The team members—Gullu Agalarzade, Leman Elimuradova, Kamilla Aliyeva, Zeynab Hummatova, Yelizaveta Luzan, and Darya Sorokina—executed their routines with precision, performing with three ribbons and two balls. They scored 32.250 points, surpassing all competitors, and proudly played the Azerbaijani national anthem while raising our flag. Our athletes also secured a bronze medal in the all-around competition.
Another moment of joy came from our individual gymnast, Zohra Agamirova. On the fourth day of the European Championship, the experienced gymnast displayed high professionalism and determination, earning her first medal at the European Championship—a bronze award.
Zohra, a participant in the Tokyo Summer Olympics and a double silver medalist at the Summer Universiade, as well as the winner of the IV Islamic Solidarity Games, made history as the first Azerbaijani gymnast to win a medal at the European Championship with her distinct style and elegant competition outfits.
This time, our youth group team also earned two bronze medals. The team members—Gövher Ibrahimova, Səkinəxanım İsmayılzadə, Mədinə Aslanova, İlahə Bahadırova, Ayan Sadıqova, and Zəhra Cəfərova—placed third in the all-around competition (58.450 points) and in the routine with five balls (29.000 points). With this result, they also made history as the first team to win medals in two performance routines at a continental championship.
Within the framework of the European Championship, Hungarian gymnast Fanni Piqnitski was awarded the “Shooting Star” Smartscoring prize. Additionally, the local organizing committee presented the “Audience Favorite” award (for youth group teams), the “Miss Press” award (for individual gymnasts in the senior category), and the “Team Spirit” award (for senior group teams). Azerbaijan’s youth group team received the “Audience Favorite” award, while Romania’s representative, Analiz Dragan, won the “Miss Press” award, and Ukraine’s senior group team received the “Team Spirit” award.
We congratulate our representatives on this historic achievement and wish them even greater success in the future!