İyulun 30-dan avqustun 5-dək Azərbaycanın gimnastika hamı üçün növü üzrə yığma komandasının üzvləri Hollandiyanın Amsterdam şəhərində keçirilən Ümumdünya Gimnastradasına qatılıblar.
Hər 4 ildən bir keçirilən tədbirdə ölkəmizi baş məşqçi Ruslan Eyvazovun rəhbərliyi altında “Flame” komandasının tərkibində Mirzəzadə Səidə, Qafarova Humay, Zeynalzadə Ləman, Babaşova Aygül, Həsənova Fəridə, Məmmədzadə Reyhan, Mustafayeva Əminə, Sabitova Elnarə, Həsənli Türkan, Sabitov Timur, Orucova Günel, Hümbətova Milena, İsmayılova Aygün, Kərimova Selcan, Hətəmzadə Aylin, Mahmudzadə Xədicə, Ağamirova Türkan, Cahangirova Nərmin, Səfərli Samirə, Əliyeva Ayan, Fətəliyeva Rəna, Teymurzadə Sehri, Mahmudov Musa, Sabitova Safiya, Babayeva Leyla təmsil ediblər.
Qeyd edək ki, gimnastrada yarış ab-havası olmadan, izləyiciləri öz rəngarəngliyi, möhtəşəmliyi və müxtəlifliyi ilə təəccübləndirən dünya gimnastika bayramıdır. Burada bütün gimnastika növlərini təmsil edən müxtəlif yaş kateqoriyalarına, mədəniyyətə və s. malik idmançılar nümunəvi çıxışlarını təqdim edirlər. Tədbirin proqramına açılış mərasimi, qrup şəkilində çıxışlar, müxtəlif şoular, şəhər mərkəzində nümunəvi çıxışlar, Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının (FIG) Qala-konserti və bağlanış mərasimi daxildir.
Səmimi dostluq şəraitində keçən builki, 17-ci Dünya Gimnastradası 56 ölkədən 19 000-ə yaxın iştirakçını bir araya gətirib.
Ölkəmizi təmsil edən “Alov” (“Flame”) komandası Amsterdamdakı RAI Konfrans Mərkəzində keçirilən möhtəşəm gimnastika bayramının bir hissəsini təşkil edib. İyulun 30-da baş tutan açılış mərasimində komandamızın üzvləri Timur Sabitov və Musa Maxmudov Azərbaycan nümayəndə heyətinin bayraqdarları olublar. Komandamızın üzvləri xeyir və şərin mübarizəsindən bəhs edən “Sülh gələcək” (“Peace will come”) adlı xeyir və şərin mübarizəsindən bəhs edən 10-dəqiqəlik kompozisiya nümayiş etdiriblər. Komandamızın çıxışı xarici nümayəndə heyətləri tərəfindən maraqla qarşılanıb. Yaponiya, Portuqaliya, Yunanıstan, İsveçrə ölkələrinin idmançılarımızı yaxından dəstəkləmələri onları çıxış zamanı daha da ruhlandırıb. Qeyd edək ki, komandamızın tərkibində Naxçıvan MR, Göyçay, İsmayıllı, Zaqatala, Mingəçevir, Ağdaş gimnastları da yer alıblar. Gimnastika hamı üçün növü üzrə yığma komandanın baş məşqçisi təmsilçilərimizin çıxışından razı qaldığını bildirib: “Komandamızın təqdim etdiyi “Sülh gələcək” adlı çıxış proqramı xeyir və şərin mübarizəsini əks etdirir. Mübarizənin sonunda sülh, dostluq və xeyirxahlıq qalib gəlir. Gimnastlarımızın çıxışından razı qaldım. Digər ölkə təmsilçiləri də rəngarəng çıxış proqramları təqdim etdilər. Mən deyərdim ki, biz bir gimnastika ailəsi kimi çıxış etdik”.

The members of the Azerbaijani National Team in Gymnastics for All participated in the World Gymnaestrada held in the capital city of the Netherlands (Amsterdam) from July 30 to August 5.
At the event held at four-year interval, our country was represented by the team called “Flame” consisting of Humbatova Milena, Ismayilova Aygun, Karimova Seljan, Hatamzade Aylin, Mahmudzade Khadija, Aghamirova Turkan, Jahangirova Narmin, Safarli Samira, Aliyeva Ayan, Fataliyeva Rana, Teymurzade Sehri, Mahmudov Musa, Safiya Sabitova, Babayeva Leyla - led by the Head Coach - Ruslan Eyvazov.
It should be mentioned that the Gymnaestrada is a kind of World Gymnastics festival which amazes the audience with its colorfulness, spectacular shows & diversity in a non-competitive atmosphere. Here, athletes of different age categories, cultures, representing all Gymnastics disciplines, demonstrate their exhibition performances. The program of the event consists of the Opening Ceremony, Group performances, various shows, exhibition performances in the city center, FIG Gala & Closing Ceremony.
This year’s 17th World Gymnaestrada held in a friendly atmosphere, brought together about 19,000 participants from 56 countries.
The team called “Flame”, representing our country, was part of the great Gymnastics festival held at the Amsterdam Convention Centre. At the Opening Ceremony on July 30, the members of our team - Timur Sabitov & Musa Mahmudov were the flag bearers of the Azerbaijani delegation.
They performed a 10-minute composition about the struggle between good & evil called “Peace will come”. The performance of our team attracted the interest of foreign delegations. The close support of Japan, Portugal, Greece & Switzerland made our athletes even more inspired during their performances. Our team included gymnasts from Nakhchivan AR, Goychay, Ismayilli, Zagatala, Mingachevir, and Aghdash. The Head Coach of the National Team in Gymnastics for All stated that he was content with the performance of our athletes: “The performance presented by the team called “Peace will come” reflects the struggle between good & evil. Peace, friendship & kindness win at the end of the struggle. I was content with the performance of our gymnasts. Representatives of other countries also presented colorful programs. I would like to emphasize that we performed at a true value of a Gymnastics family member”.