İyulun 30-dan avqustun 5-dək Azərbaycanın gimnastika hamı üçün növü üzrə yığma komandasının üzvləri Hollandiyanın Amsterdam şəhərində keçirilən Ümumdünya Gimnastradasına qatılıblar.
Hər 4 ildən bir keçirilən tədbirdə ölkəmizi baş məşqçi Ruslan Eyvazovun rəhbərliyi altında “Flame” komandasının tərkibində Mirzəzadə Səidə, Qafarova Humay, Zeynalzadə Ləman, Babaşova Aygül, Həsənova Fəridə, Məmmədzadə Reyhan, Mustafayeva Əminə, Sabitova Elnarə, Həsənli Türkan, Sabitov Timur, Orucova Günel, Hümbətova Milena, İsmayılova Aygün, Kərimova Selcan, Hətəmzadə Aylin, Mahmudzadə Xədicə, Ağamirova Türkan, Cahangirova Nərmin, Səfərli Samirə, Əliyeva Ayan, Fətəliyeva Rəna, Teymurzadə Sehri, Mahmudov Musa, Sabitova Safiya, Babayeva Leyla təmsil ediblər.
Qeyd edək ki, gimnastrada yarış ab-havası olmadan, izləyiciləri öz rəngarəngliyi, möhtəşəmliyi və müxtəlifliyi ilə təəccübləndirən dünya gimnastika bayramıdır. Burada bütün gimnastika növlərini təmsil edən müxtəlif yaş kateqoriyalarına, mədəniyyətə və s. malik idmançılar nümunəvi çıxışlarını təqdim edirlər. Tədbirin proqramına açılış mərasimi, qrup şəkilində çıxışlar, müxtəlif şoular, şəhər mərkəzində nümunəvi çıxışlar, Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının (FIG) Qala-konserti və bağlanış mərasimi daxildir.
Səmimi dostluq şəraitində keçən builki, 17-ci Dünya Gimnastradası 56 ölkədən 19 000-ə yaxın iştirakçını bir araya gətirib.
Ölkəmizi təmsil edən “Alov” (“Flame”) komandası Amsterdamdakı RAI Konfrans Mərkəzində keçirilən möhtəşəm gimnastika bayramının bir hissəsini təşkil edib. İyulun 30-da baş tutan açılış mərasimində komandamızın üzvləri Timur Sabitov və Musa Maxmudov Azərbaycan nümayəndə heyətinin bayraqdarları olublar. Komandamızın üzvləri xeyir və şərin mübarizəsindən bəhs edən “Sülh gələcək” (“Peace will come”) adlı xeyir və şərin mübarizəsindən bəhs edən 10-dəqiqəlik kompozisiya nümayiş etdiriblər. Komandamızın çıxışı xarici nümayəndə heyətləri tərəfindən maraqla qarşılanıb. Yaponiya, Portuqaliya, Yunanıstan, İsveçrə ölkələrinin idmançılarımızı yaxından dəstəkləmələri onları çıxış zamanı daha da ruhlandırıb. Qeyd edək ki, komandamızın tərkibində Naxçıvan MR, Göyçay, İsmayıllı, Zaqatala, Mingəçevir, Ağdaş gimnastları da yer alıblar. Gimnastika hamı üçün növü üzrə yığma komandanın baş məşqçisi təmsilçilərimizin çıxışından razı qaldığını bildirib: “Komandamızın təqdim etdiyi “Sülh gələcək” adlı çıxış proqramı xeyir və şərin mübarizəsini əks etdirir. Mübarizənin sonunda sülh, dostluq və xeyirxahlıq qalib gəlir. Gimnastlarımızın çıxışından razı qaldım. Digər ölkə təmsilçiləri də rəngarəng çıxış proqramları təqdim etdilər. Mən deyərdim ki, biz bir gimnastika ailəsi kimi çıxış etdik”.

С 30-го июля по 5-е августа члены национальной сборной команды Азербайджана по Гимнастике для всех приняли участие во Всемирной Гимнастраде, прошедшей в столице Нидерландов - Амстердам.
В мероприятии, проводимом каждые 4 года, нашу страну под руководством главного тренера Руслан Эйвазова, представила команда под названием “Flame” в составе Мирзазаде Саиды, Гафаровой Хумай, Зейналзаде Ляман, Бабашевой Айгюль, Гасановой Фариды, Мамедзаде Рейхан, Мустафаевой Амины, Сабитовой Эльнары, Гасанлы Тюркан, Сабитова Тимур, Оруджевой Гюнель, Гумметовой Милены, Исмаиловой Айгюн, Каримовой Сельджан, Хатамзаде Айлин, Махмудзаде Хадиджы, Агамировой Тюркан, Джахангировой Нармин, Сафарли Самиры, Алиевой Аян, Фаталиевой Рены, Теймурзаде Сехри, Махмудова Мусы, Сафии Сабитовой, Бабаевой Лейлы.
Следует отметить, что Гимнастрада своего рода всемирный праздник гимнастики, которая удивляет публику своей красочностью, зрелищностью и разнообразием в не соревновательной атмосфере. Здесь спортсмены разных возрастных категорий, культуры, представляющие все виды гимнастики, демонстрируют свои показательные выступления. Программа состоит из церемонии открытия, выступлений групп, различных шоу, выступлений в центре города, Гала-концерта Международной федерации гимнастики (FIG) и церемонии закрытия.
В этом году 17-я Всемирная Гимнастрада, прошедшая в дружеской обстановке, собрала около 19 000 участников из 56-и стран.
Команда под названием “Flame”, представившая нашу страну, приняла участие в большом празднике гимнастики, который прошел в амстердамском конференц-центре “RAI”. На церемонии открытия, состоявшейся 30-го июля, члены нашей делегации - Тимур Сабитов и Муса Махмудов были знаменосцами флага Азербайджана. Они продемонстрировали 10-минутную композицию о борьбе добра и зла под названием “Мир придет” (“Peace will come”). Выступление нашей команды было с интересом воспринято иностранными делегациями.
Непосредственная поддержка со стороны Японии, Португалии, Греции и Швейцарии еще больше вдохновила наших спортсменов во время выступления. Следует отметить, что в нашу команду входили гимнастки из Нахичеванского АР, Гейчая, Исмаиллы, Загаталы, Мингячевира, Агдаша. Главный тренер национальной сборной команды по Гимнастике для всех сказал, что доволен выступлением наших спортсменов: “Представленная нашей командой программа под названием “Мир придет” отражает борьбу добра и зла. В конце борьбы торжествуют мир, дружба и доброта. Я остался доволен выступлением наших гимнастов. Представители других стран также показали свои красочные выступления. Могу сказать, что мы выступили как одна гимнастическая семья”.