Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidməti martın 10-dan 13-dək Bakıda keçiriləcək akrobatika gimnastikası üzrə dünya çempionatında ölkəmizi qarışıq cütlük tərkibində təmsil edəcək Avropa çempionatının gümüş və bürünc mükafatçıları Ağasif Rəhimov və Raziyə Seyidli haqqında məqalə dərc edib. Məqaləni oxucularımıza təqdim edirik.
Ölkələrində keçiriləcək akrobatika üzrə dünya çempionatında qarışıq cütlük - Raziyə Seyidli və Ağasif Rəhimov (AZE) diqqət mərkəzində olmağa hazırdırlar.
Öz boyundan təxminən üç dəfə yüksək olan məsafədən yerə baxarkən Raziyə Seyidli (AZE) qorxmadığını xatırlayır.
Onun əsas niyyəti idman zalında diqqəti cəlb etmək deyildi. Anası kiçik qardaşı Rəsulun idmana uyğun olduğunu düşünərək gimnastikaya gətirmişdi.
Bununla belə, məşqçi Raziyəni də yoxlamaq qərarına gəlir. Anasına bildirir ki, o, gimnast olmaq üçün lazımi fiziki keyfiyyətlərə malikdir. Məşqçi sınaq məqsədi ilə onu havaya qaldırır. O, gözlərini qırpsa da, heç nədən qorxmur. Çox keçmir ki, onlar az sonra akrobatika bölməsinə qəbul edilirlər.
Ağasif Rəhimov da fərqlənib – amma akrobatika gimnastikasında deyil, tamblinqdə. Bir neçə ildən sonra onun bu sahədə inkişafı zəiflədikdə, məşqçisi onun bacarıqlarını yenidən qiymətləndirərək 16 yaşlı Rəhimova özünü başqa bir idmanda sınamağı təklif edir.
"Mənim bədənim tamblinqə uyğunlaşa bilmədi", - deyə, o, xatırlayır. “2014-cü ildə milli komandanın Baş məşqçisi mənə akrobatika ilə məşğul olmağı tövsiyə etdi. Mən bu növdə özümu sınadım və uğur qazandım. Çıxış etdiyim ilk beynəlxalq yarışda qalib olduqdan sonra bu idman növünə marağım daha da artdı”.
Seyidli və Rəhimov Bakıda təşkil olunacaq akrobatika gimnastikası üzrə dünya çempionatında Azərbaycanın medal ümidləri sırasındadırlar. Üç ildir ki, birlikdə çıxış edən qarışıq cütlük dünyaya nəyə qadir olduqlarını göstərmək üçün yaranan böyük fürsəti səbirsizliklə gözləyirlər.
Keçən il iyul ayında İsveçrədə (Cenevrə) keçirilən dünya çempionatında 13-cü olan cütlük, iki ay sonra Avropa çempionatında heyrətamiz irəliləyiş nümayiş etdirərək, çoxnövçülükdə gümüş medal və temp hərəkətlərində bürünc medal qazanıblar.
“Uğurumuzun əsas sirri intensiv, sabit və gərgin məşqlərdir. Düşünürəm ki, biz bir idman cütlüyü olaraq bir-birimizə uyğun gəlirik. Qazandığımız əsas müdriklik odur ki, bir-birimizə güvənirik və başa düşürük”, - deyə Rəhimov əlavə edib.
Dünya çempionatı üçün onlar çıxışlarının bir hissəsi olan balans hərəkətlərinin çətinliyini artırıblar: hərəkətləri iki əllə yox, bir əllə yerinə yetirərək, elementlərin çətinlik səviyyəsini yüksəldiblər.
Bu, ölkələrində keçiriləcək akrobatika gimnastikası üzrə dünya çempionatında onlara əlavə üstünlük qazandıracaq.
“Hazırda ölkəmizdə bu idman növünün populyarlığı artıb. Təbii ki, yarışlarda əldə etdiyimiz nəticələrin də buna müəyyən təsiri olub”, - deyə Rəhimov bildirib.
Peşəkar idman karyerasını başa vurduqdan sonra 24 yaşlı idmançı fitnes mərkəzi açmağı və fəaliyyətini məşqçi kimi davam etdirmək arzusundadır. 18 yaşlı Seyidli isə hələ ki, bu barədə düşünmür: “Mən hələ gimnast kimi böyük uğurlara imza atmaq niyyətindəyəm”.

Звезды Азербайджана по акробатической гимнастике намерены блеснуть на Чемпионате мира в Баку
Пресс-служба Международной федерации гимнастики (FIG) опубликовала статью о серебряных и бронзовых призёрах чемпионата Европы в смешанной паре - Агасифе Рагимове и Разии Сеидли, которые представят нашу страну на Чемпионате мира по акробатической гимнастике в Баку 10-13 марта. Представляем статью вниманию наших читателей.
Смешанная пара в составе Разии Сеидли и Агасифа Рагимова (Азербайджан), готовы продемонстрировать свои выступления в родных стенах на Чемпионате мира по акробатической гимнастике.
Разия Сеидли (Азербайджан) вспоминает, что она не боялась, глядя вниз с высоты примерно в три раза больше ее роста.
Ее главной целью не было привлечение к себе внимания в спортзале. Мать привела ее младшего брата Расула в гимнастику, думая, что он подходит для занятий спортом.
Однако внимание тренера привлекает также маленькая Разия. Тренер сообщает ее матери, что она обладает необходимыми физическими данными, чтобы стать гимнасткой. Тренер поднимает ее в воздух для проверки. Несмотря на то, что она моргает, но сдерживает свой страх. Вскоре после этого их принимают в секцию по акробатике.
Агасиф Рагимов тоже был избран – но не в акробатическую гимнастику, а в прыжки на акробатической дорожке (тамблинг). Через несколько лет, когда не было продвижения в его развитии, тренер, снова оценив его навыки, предложил 16-летнему Рагимову попробовать себя в другом виде спорта.
“Мое тело так и не приспособилось к прыжкам на акробатической дорожке”, — вспоминает он. “В 2014г. главный тренер сборной команды порекомендовал мне заняться акробатической гимнастикой. Я попробовал себя в этой дисциплине и добился успехов. После своей первой победы на международном соревновании, я еще больше заинтересовался этим видом спорта”.
Сеидли и Рагимов являются одними из 6-и азербайджанских претендентов на медаль на Чемпионате мира по акробатической гимнастике в Баку. Спортсмены, выступающие в паре уже как 3 года, с нетерпением выжидали возможность показать всему миру, на что они способны.
Наша пара, занявшая 13-е место на Чемпионате мира в Женеве (Швейцария), прошедшем в июле прошлого года, уже спустя два месяца сделала впечатляющий прорыв на Чемпионате Европы, завоевав серебряную медаль в многоборье и “бронзу” в темповых упражнениях.
“Главный секрет нашего успеха — интенсивные, стабильные и напряженные тренировки. Я думаю, что как спортивная пара, мы совместимы друг с другом. Главная мудрость, которую мы приобрели, заключается в том, что мы доверяем и понимаем друг друга”, — добавил Рагимов.
К Чемпионату мира, с целью подняться на ступень мирового пьедестала, они повысили уровень сложности элементов в балансовых упражнениях, выполняя движения не с двумя руками, а одной.
Этот навык на Чемпионате мира по акробатической гимнастике в родных стенах, возможно, принесет им дополнительный успех.
“В настоящее время в нашей стране растет популярность этого вида спорта. Конечно же, определенное влияние на это оказывают и результаты, достигнутые нами в соревнованиях”, — сказал Рагимов.
После завершения своей спортивной карьеры, 24-летний спортсмен хочет открыть фитнесс-центр и мечтает продолжить работу в качестве фитнесс-тренера. 18-летняя Сеидли пока об этом не думает: “Я все еще намерена добиться больших успехов в большом спорте”.