Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidməti martın 10-dan 13-dək Bakıda keçiriləcək akrobatika gimnastikası üzrə dünya çempionatında ölkəmizi qarışıq cütlük tərkibində təmsil edəcək Avropa çempionatının gümüş və bürünc mükafatçıları Ağasif Rəhimov və Raziyə Seyidli haqqında məqalə dərc edib. Məqaləni oxucularımıza təqdim edirik.
Ölkələrində keçiriləcək akrobatika üzrə dünya çempionatında qarışıq cütlük - Raziyə Seyidli və Ağasif Rəhimov (AZE) diqqət mərkəzində olmağa hazırdırlar.
Öz boyundan təxminən üç dəfə yüksək olan məsafədən yerə baxarkən Raziyə Seyidli (AZE) qorxmadığını xatırlayır.
Onun əsas niyyəti idman zalında diqqəti cəlb etmək deyildi. Anası kiçik qardaşı Rəsulun idmana uyğun olduğunu düşünərək gimnastikaya gətirmişdi.
Bununla belə, məşqçi Raziyəni də yoxlamaq qərarına gəlir. Anasına bildirir ki, o, gimnast olmaq üçün lazımi fiziki keyfiyyətlərə malikdir. Məşqçi sınaq məqsədi ilə onu havaya qaldırır. O, gözlərini qırpsa da, heç nədən qorxmur. Çox keçmir ki, onlar az sonra akrobatika bölməsinə qəbul edilirlər.
Ağasif Rəhimov da fərqlənib – amma akrobatika gimnastikasında deyil, tamblinqdə. Bir neçə ildən sonra onun bu sahədə inkişafı zəiflədikdə, məşqçisi onun bacarıqlarını yenidən qiymətləndirərək 16 yaşlı Rəhimova özünü başqa bir idmanda sınamağı təklif edir.
"Mənim bədənim tamblinqə uyğunlaşa bilmədi", - deyə, o, xatırlayır. “2014-cü ildə milli komandanın Baş məşqçisi mənə akrobatika ilə məşğul olmağı tövsiyə etdi. Mən bu növdə özümu sınadım və uğur qazandım. Çıxış etdiyim ilk beynəlxalq yarışda qalib olduqdan sonra bu idman növünə marağım daha da artdı”.
Seyidli və Rəhimov Bakıda təşkil olunacaq akrobatika gimnastikası üzrə dünya çempionatında Azərbaycanın medal ümidləri sırasındadırlar. Üç ildir ki, birlikdə çıxış edən qarışıq cütlük dünyaya nəyə qadir olduqlarını göstərmək üçün yaranan böyük fürsəti səbirsizliklə gözləyirlər.
Keçən il iyul ayında İsveçrədə (Cenevrə) keçirilən dünya çempionatında 13-cü olan cütlük, iki ay sonra Avropa çempionatında heyrətamiz irəliləyiş nümayiş etdirərək, çoxnövçülükdə gümüş medal və temp hərəkətlərində bürünc medal qazanıblar.
“Uğurumuzun əsas sirri intensiv, sabit və gərgin məşqlərdir. Düşünürəm ki, biz bir idman cütlüyü olaraq bir-birimizə uyğun gəlirik. Qazandığımız əsas müdriklik odur ki, bir-birimizə güvənirik və başa düşürük”, - deyə Rəhimov əlavə edib.
Dünya çempionatı üçün onlar çıxışlarının bir hissəsi olan balans hərəkətlərinin çətinliyini artırıblar: hərəkətləri iki əllə yox, bir əllə yerinə yetirərək, elementlərin çətinlik səviyyəsini yüksəldiblər.
Bu, ölkələrində keçiriləcək akrobatika gimnastikası üzrə dünya çempionatında onlara əlavə üstünlük qazandıracaq.
“Hazırda ölkəmizdə bu idman növünün populyarlığı artıb. Təbii ki, yarışlarda əldə etdiyimiz nəticələrin də buna müəyyən təsiri olub”, - deyə Rəhimov bildirib.
Peşəkar idman karyerasını başa vurduqdan sonra 24 yaşlı idmançı fitnes mərkəzi açmağı və fəaliyyətini məşqçi kimi davam etdirmək arzusundadır. 18 yaşlı Seyidli isə hələ ki, bu barədə düşünmür: “Mən hələ gimnast kimi böyük uğurlara imza atmaq niyyətindəyəm”.

The Press Service of the International Gymnastics Federation (FIG) published an article about the Silver and the Bronze medalists of the European Championships among seniors - Aghasif Rahimov and Raziya Seyidli, who will represent our country at the 28th FIG Acrobatic Gymnastics World Championships in Baku on March 10-13.
We present the article to the attention of our readers.
At the Acrobatic World Championships in their backyard, Mixed Pair Raziya Seyidli and Aghasif Rahimov (AZE) are ready to dance into the limelight.
Looking at the ground from a distance of about three times her height, Raziya Seyidli (AZE) mainly remembers how she was not scared.
She had not intended to be the center of attention at the gym. Her mother had brought her younger brother Rasul to Gymnastics, thinking he might be fit for the sport.
Yet the coach fixed on Raziya too. She had the right physical qualities to be a gymnast, her mother was told. As a test, she was lifted high into the air. She blinked but betrayed no fear. Both Seyidli children were accepted into the Acrobatic section of the gym shortly after.
Aghasif Rahimov was chosen too — but for Tumbling, not Acrobatic Gymnastics. When his progress waned after several years, however, his coach reassessed his abilities and suggested Rahimov, then 16, try something else.
“My body was not able to adapt to Tumbling,” he recalled. “In 2014, the national team coach recommended me for Acrobatic. I tried it and succeeded. After winning my first international competition, my interest for this discipline naturally increased even more.”
Seyidli and Rahimov are among six Azerbaijani medal hopefuls at this week’s Acrobatic Gymnastics World Championships in Baku (AZE). Already Mixed Pair partners for three years, they have been impatiently awaiting a grand opportunity to show the world what they’re capable of.
Thirteenth at the 2021 World Championships in Geneva (SUI) last July, they displayed stunning improvement at the European Championships two months later, winning the silver medal in the All-Around and a bronze for their Dynamic exercise against many of the same Mixed Pairs they faced in Switzerland.
“The main secret of our success is intensive, stable training and hard work,” Rahimov said. “I think we match each other as a sports pair. The main wisdom we gained is that we trust and understand each other.”
For the World Championships, they have upped the difficulty ante, performing Balance elements with one hand instead of two, part of a bid to reach the World podium for the first time.
Doing so at an Acrobatic World Championship in their home country would be an extra bonus.
“At present, the popularity of this discipline has increased in our country. Certainly, the results that we have achieved in the competitions also have had some impact on it,” Rahimov said.
When he finishes his professional sports career, the 24-year-old hopes to coach and open a fitness center. Seyidli, 18, has not thought that far yet.