Bu gün Mie şəhərində (Yaponiya) keçirilən bədii gimnastika üzrə dünya çempionatında qrup komandalarının yarışları start götürmüşdür.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyası mətbuat xidmətinin verdiyi məlumata görə, Vəfa Hüseynova, Ceyla Quliyeva, Valeriya Yeqay, Dina Qorina, Anastasiya Prasolova və Stefani Trayanovadan ibarət ölkəmizin yığma komandası çoxnövçülük üzrə finalda 4-ci yeri tutmuşdur.
Mütəxəssislərin fikrincə, bu gözəl nəticədir. Azərbaycan qrup komandası hər iki növdə – beş halqa, eləcə də üç lent və iki iplə hərəkətlərdə finala çıxmağa nail olmuşdur. Final yarışları sabah baş tutacaq.
Ümumrusiya Bədii Gimnastika Federasiyasının prezidenti və Rusiya yığma komandasının baş məşqçisi İrina Viner Azərbaycan qrup komandasının nəticəsi barədə demişdir:
“Azərbaycan komandasının əla çıxışı! Gözəl məşqçi və ansambl. Bütün Rusiya nümayəndə heyəti Azərbaycan gimnastlarına azarkeşlik edirdi. İki finaldan ikisi – yaxşı nə ola bilər? Azərbaycan komandasına uğurlar və özünəinam arzulayıram. Unutmayın, şans həmişə var. Sadəcə onu vaxtında və düzgün istifadə etmək lazımdır”.

Today started the competition of group teams in rhythmic gymnastics world championships in Mie, Japan.
According to press service of Azerbaijan Gymnastics Federation, the Azeri team consisting of Vafa Huseynova, Jeyla Guliyeva, Valeriya Yegay, Dina Gorina, Anastasiya Prasolova and Stefani Trayanova took the 4th place in the all-round final.
According to specialists, it is very good result. Azeri group team reached the final in both of two performances – with five hoops, and also with three ribbons and two ropes. Finals will be competed tomorrow.
President of Russian Rhythmic Gymnastics Federation and head coach of Russian national team İrina Viner spoke about the result of Azeri group team:
“Excellent performance of Azeri team! Very good coach and ensemble. All the Russian delegation supported Azeri gymnasts. Two finals of two – what would be better? I wish Azeri team success and confidence. Don’t forget there is always a chance. Just take advantage of this at the right time and right place”