Milli Gimnastika Arenası bir illik fasilədən sonra yenidən beynəlxalq yarışlara ev sahibliyi etməyə hazırlaşır.
Belə ki, qlobal COVID-19 pandemiyası səbəbindən təxirə salınmış və bu ilin may ayında keçirilməsi gözlənilən yarışların təşkilinə həmin tədbirlərin əhəmiyyəti nəzərə alınaraq, Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin müvafiq qərarı ilə icazə verilmişdir.
Sözügedən yarışlar Tokio-2020 Olimpiya Oyunlarına təsnifat xarakteri daşıyan bədii gimnastika üzrə Dünya Kuboku (7-9 may), aerobika gimnastikası üzrə Yaş Qrupları Yarışları (21-23 may) və bu növ üzrə Dünya Çempionatıdır (27-29 may).
Sadalanan turnirlərin ölkəmizdə tətbiq edilən mövcud karantin qaydalarına və sanitar-epidemioloji tələblərə uyğun olaraq və tamaşaçı iştirakı olmadan keçirilməsi planlaşdırılır.
Xatırladaq ki, qlobal COVID-19 pandemiyasına görə ölkəmizdə görülən təxirəsalınmaz və qabaqlayıcı tədbirlərlə əlaqədar 2020-ci ildə Bakıya həvalə olunmuş 8 beynəlxalq turnirdən yalnız ikisi baş tutmuşdur. Digər yarışlar ləğv edilmiş və ya təxirə salınmışdır.

Баку вновь принимает соревнования по гимнастике
Milli Gimnastika Arenası (Национальная арена гимнастики) снова готовится принять международные соревнования после годового перерыва.
Итак, Кабинет министров Азербайджанской Республики, учитывая значимость этих мероприятий, дал разрешение на проведение ряда соревнований в мае этого года, которые были отложены из-за глобальной пандемии COVID-19.
Это - Кубок мира по художественной гимнастике (7-9 мая), несущий квалификационный характер на Олимпийские игры Токио-2020, соревнования среди Возрастных групп (21-23-ее мая) и Чемпионат мира (27-29-ое мая) по аэробной гимнастике.
Перечисленные соревнования пройдут без участия зрителей в соответствии с правилами карантинного режима и санитарно-эпидемиологическими требованиями, действующими в нашей стране.
Напомним, что в связи с неотложными и профилактическими мерами, принятыми в стране в связи с глобальной пандемией COVID-19, в 2020г. в Баку состоялись только два из 8 планируемых международных турниров. Другие соревнования были отменены или перенесены.