Bakıda ilk dəfə batut gimnastikası üzrə beynəlxalq təlim-məşq toplanışı keçirilib
28 iyul-1 avqust tarixlərində Bakıda, Milli Gimnastika Arenasında ilk dəfə olaraq Avropa Gimnastikasının batut gimnastikası üzrə beynəlxalq təlim-məşq toplanışı keçirilib. Avropa Gimnastikasının təşəbbüsü və Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının təşkilatçılığı ilə baş tutan bu təlim-məşqə Azərbaycanla yanaşı, İtaliya, Çexiya, Danimarka və İsveçdən olan idmançılar, məşqçilər və beynəlxalq ekspertlər qatılıb.
Təlim-məşq toplanışının əsas məqsədi iştirakçı gimnastların texniki və fiziki hazırlıq səviyyəsinin yüksəldilməsi, eləcə də onların beynəlxalq yarışlara hazırlığının gücləndirilməsidir. Toplanışda tamblinq və ikili-mini batut üzrə məşqlər də keçirilib. Təlim-məşq toplanışında Avropa Gimnastikasının batut gimnastikası üzrə texniki komitəsinin prezidenti Babette van Wetering, vitse-prezidenti Luis Nunes və digər ölkələrin nümayəndələri Samuel Castro, Anette Dalsten, Sergio Lucas və Adil Hüseynzadə ekspert qismində çıxış ediblər.
Təlim-məşq toplanışının idman yönümlü hissəsi ilə yanaşı, iştirakçılar üçün maraqlı mədəni proqram da təşkil olunub. Ölkəmizə gələn gimnast və ekspertlər Bakının tarixini və müasirliyini əks etdirən görməli yerlərinə ekskursiya ediblər. Ölkəmizin zəngin tarixi, memarlığı və müasir inkişafı haqqında ətraflı məlumat əldə ediblər.

From July 28 to August 1, the first-ever international trampoline gymnastics training camp organized by European Gymnastics was held at the National Gymnastics Arena in Baku. Initiated by European Gymnastics and hosted by the Azerbaijan Gymnastics Federation, the camp brought together athletes, coaches, and international experts from Azerbaijan, Italy, the Czech Republic, Denmark, and Sweden.
The main goal of the training camp was to enhance the technical and physical preparedness of the participating gymnasts and strengthen their readiness for international competitions. The program also included training sessions in tumbling and double mini-trampoline disciplines.
Among the expert panel were Babette van Wetering, President of the European Gymnastics Trampoline Technical Committee; Vice President Luis Nunes; and other international experts including Samuel Castro, Anette Dalsten, Sergio Lucas, and Adil Huseynzada.
In addition to the sports-focused sessions, a cultural program was organized for the participants. Visiting gymnasts and experts had the opportunity to explore Baku’s most iconic sights, showcasing the city’s unique blend of historical heritage and modern development. They also gained insight into Azerbaijan’s rich history, architecture, and contemporary progress.