Bakıda keçirilən Batut Gimnastikası və Tamblinq üzrə 35-ci Dünya Çempionatının ulduz səfirləri, Olimpiya oyunlarının üçqat mükafatçısı, batut gimnastikası üzrə dünya çempionu Karen Kokbern (Kanada) və batut gimnastikası üzrə dünya və Avropa çempionatlarının qalibi Devid Martin (Fransa) yarışların təşkilindən heyran olduqlarını bildiriblər.
Ulduz səfirlər bildiriblər ki, Bakıda çox gözəl Milli Gimnastika Arenası var, burada məşqlər və yarışlar üçün gözəl şərait yaradılıb. "Dünya çempionatı maraqlı keçir. Biz həm məşhur idmançıların, həm də yeni adların çıxışılarını izləyirik. Bakıda dünya çempionatında olmaqdan məmnunuq. Bu cür idman yarışının ulduz səfiri olduğumuz üçün qürur duyuruq. Bütün iştirakçılara uğurlar arzu edirəm" deyə, K.Kokbern bildirib.
"Azərbaycan Gimnastika Federasiyası yarışları çox gözəl təşkil edib. İdmançılar üçün gözəl şərait yaradılıb. Milli Gimnastika Arenasında gözəl mühit hökm sürür və biz burada olmaqdan, çempionatın bir hissəsi olmaqdan məmnunuq", - D.Martin bildirib.
O əlavə edib ki, gələn il batut gimnastikasının qaydalarında dəyişikliklər olacaq, çalışmaların kombinasiyaları çətinləşdiriləcək.
Qeyd edək ki, Bakıda Batut Gimnastikası və Tamblinq üzrə 35-ci Dünya Çempionatı noyabrın 18-dən 21-dək keçiriləcək. Yarışda 33 ölkədən 300-dək gimnast iştirak edəcək.
4 gün davam edəcək çempionatda gimnastlar batut üzərində fərdi və sinxron tullanışlar, tamblinq və ikili mini-batut üzrə proqramlarda çıxış edəcəklər. Bundan əlavə, komanda çoxnövçülüyü, eləcə də hər proqram üzrə komanda hesabında qaliblər müəyyənləşəcək.

The star ambassadors of the 35th Trampoline and Tumbling World Championships held in Baku-Karen Cockburn, a three-time Olympic medalist and World Champion in trampoline (Canada), and David Martin, a World and European Champion in trampoline (France)-expressed their admiration for the organization of the competition.
The ambassadors emphasized that Baku boasts a magnificent National Gymnastics Arena, providing excellent facilities for both training and competition. “The World Championships are very exciting. We are watching the performances of both well-known athletes and emerging talents. We are pleased to be in Baku for the World Championships and are proud to serve as star ambassadors for such a prestigious sporting event. I wish all participants the best of luck,” said Cockburn.
David Martin added: “The Azerbaijan Gymnastics Federation has done a fantastic job organizing the competition. The athletes are provided with excellent conditions. The atmosphere at the National Gymnastics Arena is great, and we are happy to be here and to be part of this championship.”
He also noted that there will be rule changes in trampoline gymnastics next year, with more complex combinations to be introduced.
It should be noted that the 35th Trampoline and Tumbling World Championships are being held in Baku from November 18 to 21. The competition brings together nearly 300 gymnasts from 33 countries.
Over the course of four days, gymnasts are competing in individual and synchronized trampoline, tumbling, and double mini-trampoline events. Winners will also be determined in team all-around and team rankings for each program.