Bu il iyunun 13-15-də Bakıda bədii gimnastika üzrə 30-cu Avropa çempionatı keçiriləcək. Avropa birinciliyinə hazırlıq məsələləri və yarışın loqotipinin təqdimatı çempionatın keçirilməsi üzrə Təşkilat Komitəsinin sonuncu iclasının diqqət mərkəzində olub.
Qeyd olunur ki, "BAKU 2014" çempionatının rəsmi loqotipi yalnız tədbirin özünü deyil, həm də beynəlxalq səviyyədə Azərbaycanın paytaxtını irəli çəkən brenddir. Loqotipdə təsvir edilmiş halqa ilə qız çempionatın mahiyyətini əks etdirir və 2014-cü ildə bədii gimnastika üzrə Avropanın paytaxtı kimi Bakının statusunu möhkəmləndirir.
Dənizin rəngi Xəzərin sahilində Bakının coğrafi mövqeyinə görə brendinin rəngi kimi seçilib.
Xatırladaq ki, Avropa çempionatı Bakıda metronun "Koroğlu" stansiyası yaxınlığında inşa edilən Milli Gimnastika Arenasında keçiriləcək. Bu müasir tikili Bakının idman sahəsində yeni diqqətəlayiq obyektləri ilə bir sıraya daxil olacaq. Hazırda Arenada tikinti işləri tamamlanma mərhələsindədir.
İştirakçı ölkələrin nümayəndə heyətləri (30-dan çox olacağı gözlənilir) 2015-ci il I Avropa Oyunları üçün yarışların keçiriləcəyi yerin bilavasitə yaxınlığında tikilmiş Olimpiya şəhərciyində yerləşdiriləcək.
Çempionatın proqramında həm seniorlar (çoxnövçülükdə fərdi final və qrup komandalarının hərəkətləri), həm də yuniorlarının (ayrı-ayrı finallar və komanda hesabı) çıxışları nəzərdə tutulub. Ümumilikdə isə Bakıda gimnastlar 9 medal dəsti uğrunda mübarizə aparacaqlar.
Avropa çempionatını yerli, eləcə də xarici kütləvi informasiya vasitələri işıqlandıracaqlar. Mətbuat nümayəndələrinin özlərinə gəldikdə (TV, jurnalistlər, fotoqraflar, elektron KİV, bloqqerlər və başqaları), onlar aşağıdakı link vasitəsilə Avropa Gimnastika İttifaqının saytında onlayn qeydiyyatdan keçə bilərlər: fedintgym.com/mediamanager/...

БАКУ - ЕВРОПЕЙСКАЯ СТОЛИЦА ХУДОЖЕСТВЕННОЙ ГИМНАСТИКИ 2014 ГОДА
13-15 июня этого года в Баку состоится 30-й чемпионат Европы по художественной гимнастике. Вопросы подготовки к европейскому первенству и презентация логотипа соревнований были в центре внимания последнего заседания Организационного комитета по проведению чемпионата.
Как было отмечено, бренд «BAKU 2014» является официальным логотипом чемпионата, тем самым продвигая на международном уровне как столицу Азербайджана, так и сам турнир. Девушка с обручем, визуалированная в надписи «2014», отображает чемпионат и закрепляет за Баку статус европейской столицы художественной гимнастики. Цветом самого бренда и фирменного стиля было выбрано море на основе географического расположения Баку на берегу Каспия.
Напомним, что чемпионат Европы пройдет в Национальной арене гимнастики, что неподалеку от станции метро «Кёроглу». Это современное сооружение станет в ряд новых спортивных достопримечательностей Баку, возведение которого уже вошло в завершающую стадию.
Делегации стран-участниц, которых планируется свыше 30, будут размещены в непосредственной близости от места проведения соревнований – в будущей Олимпийской деревне, построенной для первых Европейских игр-2015.
Программой чемпионата предусмотрены выступления как сениорок – индивидуальный финал многоборья и упражнения групповых команд, так и юниорок – финалы в отдельных видах и командный зачет. В общем же, в Баку гимнастками будет разыграно 9 комплектов медалей.
Освещать чемпионат Европы будут как местные, так и иностранные средства массовой информации. Что касается самих представителей прессы (ТВ, журналисты, фотографы, электронные СМИ, блоггеры и др.), то они могут пройти онлайн-аккредитацию через сайт Европейского союза гимнастики по следующей ссылке - fedintgym.com/mediamanager/..