Ölkəmizin ilk dəfə ev sahibliyi etdiyi batut gimnastikası üzrə Dünya Kuboku Bakıda sona çatdı.
Təsnifat mərhələləri kimi, finallar da Milli Gimnastika Arenasında yaradılmış çox səmimi ab-havada keçdi. Yüksək təşkilatçılıq təkcə yarışların rəvan keçməsinə deyil, həmçinin bu bazar günü zalı dolduran gimnastika azarkeşlərinin xoş istirahətinə səbəb oldu.
Kişilər arasında fərdi çıxış proqramında qalib adına Olimpiya Oyunlarının gümüş medalçısı, Rusiya idmançısı Dmitriy Uşakov layiq görüldü. O, həmçinin sinxron cütlüklər arasında Nikita Fedorenko ilə birlikdə qızıl medal sahibi oldu. Fərdi çıxış proqramında "gümüş" və "bürünc" müvafiq olaraq Vladislav Qonçarov (Belarus) və Dieqo Qonçinyonun (Portuqaliya) hesabına yazıldı. Bu iki idmançı öz tərəfdaşları ilə birgə (Belarusdan Nikolay Kazak və Portuqaliyadan Diyeqo Abreu) sinxron çıxış proqramı üzrə də nəticələrini təkrar etdilər.
Qadınlar arasında fərdi çıxış proqramının finalında “qızıl” və “gümüş” Belarusdan olan gimnastların (Hanna Harçonak və Tatyana Petrenya) hesabına yazıldı. Böyük Britaniya təmsilçisi Ketrin Driskol isə fəxri kürsünün 3-cü pilləsinə yüksəldi.
Sinxron çıxış proqramında ilk üçlüyə Belarusdan olan cütlük (Hanna Harçonak və Tatyana Petrenya) başçılıq edir. Onların ardınca isə Ukrayna (Natalya Moskvina və Marina Kiyko) və Rusiyadan (Yana Pavlova və Viktoriya Voronina) olan cütlüklər gəlir.
Azərbaycan yığma komandasının (kişilər - İlya Qrişunin, Oleq Piunov, Dmitriy Fedorovskiy və Ruslan Ağamirov; qadınlar Svetlana Makştarova və Sabina Zaytseva) çıxışları tamaşaçılar tərəfindən xüsusi hərarətlə qarşılandı. Azərbaycan ilk dəfə ölkəmizdə cəmi iki ildir ki inkişaf edən batut gimnastikası üzrə yarışların üç final mərhələsində təmsil olundu. Finalda ən yaxşı nəticəni sinxron cütlük Dmitriy Fedorovskiy və Ruslan Ağamirov göstərdi. Onlar medalın bir addımlığında qərarlaşdılar (4-cü yer).
Yüksək təşkilatçılıq səviyyəsi, idmançıların əməyi, könüllülərin səmimiyyəti və ümumiyyətlə bizim doğma şəhərin qonaqpərvərliyi sayəsində Bakıda keçirilən növbəti gimnastika bayramı baş tutdu.

В Баку завершился Кубок Мира по прыжкам на батуте, впервые состоявшийся в нашей стране.
Финалы, впрочем, как и квалификации, прошли в очень уютной обстановке, созданной в Milli Gimnastika Arenası (Национальная Арена Гимнастики). Высокая организация не только благоприятствовала плавному ходу соревнований, но, и также способствовала приятному отдыху любителей гимнастики, заполнившим зал в это воскресенье.
В индивидуальной программе среди мужчин победителем стал серебряный призер Олимпийских Игр, российский спортсмен Дмитрий Ушаков. Он также удостоился золотой награды в паре с Никитой Федоренко за выступление в составе синхронной пары. В индивидуальных упражнениях серебряным и бронзовым медалистами стали Владислав Гончаров (Беларусь) и Диего Гончиньо (Португалия) соответственно. Эти два спортсмена вместе со своими партнерами (Николай Казак из Беларуси и Абреу Дьего из Португалии) повторили результаты и в синхронных выступлениях.
В финальных индивидуальных соревнованиях среди женщин, “золото” и “серебро” в зачете у гимнасток из Беларуси (Ханна Харчонак и Татьяна Пиатрения соответственно). А на третью ступень почетного подиума поднялась представительница Великобритании (Кейтрин Дрискол).
Первую тройку в синхронной программе возглавляет пара из Беларуси (Ганна Харчонак и Татьяна Петреня), а за ними следуют пары из Украины (Наталья Москвина и Марина Кийко) и России (Яна Павлова и Виктория Воронина).
Выступления сборной команды Азербайджана (мужчины - Илья Гришунин, Олег Пиунов, Руслан Агамиров, Дмитрий Федоровский; женщины – Светлана Макштарова и Сабина Зайцева) с особой теплотой приветствовались со стороны зрителей. Азербайджан впервые был представлен сразу в трех финалах соревнований по прыжкам на батуте, развитие которого началось у нас в стране лишь два года назад. Лучший результат в финале показала синхронная пара в составе Руслана Агамирова и Дмитрия Федоровского, которые остановились в шаге от медали (4-ое место).
Очередной праздник гимнастики в Баку удался благодаря высокому уровню организации, усердию спортсменов, дружелюбности волонтеров, и, вообще, гостеприимству родного города!