15-17 iyul tarixlərində Helsinkidə (Finlandiya) Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının İcraiyyə Komitəsinin növbəti iclası keçirilib.
Görüş çərçivəsində gimnastika dünyasında alınmış vacib qərarlarla yanaşı, 2016-cı ildə Dünya Kuboku mərhələsi yarışlarının keçiriləcəyi məkanlar təsdiqlənib.
Sevindirici haldır ki, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının Bakıda 3 Dünya Kuboku yarışlarının keçirilməsi ilə bağlı irəli sürdüyü namizədlik təsdiqlənib və Prezident Komissiyasının üzvləri bu yarışların təşkilini federasiyamıza həvalə edib.
Beləliklə, Bakı, idman gimnastikası üzrə "Challenge Cup" seriyasından olan Dünya Kubokunun nümayəndə heyətlərini 2016-cı ilin 19-21 fevral tarixlərində qəbul edəcək. İdman gimnastikasının ardınca, 5-6 mart tarixlərində dünyanın tanınmış batutçuları Bakıda təşkil olunacaq Dünya Kuboku yarışında mübarizə aparacaqlar. Qeyd edək ki, Bakı 2016-cı ildə sözügedən bu iki gimnastika növü üzrə Dünya Kuboku yarışlarını qəbul edəcək ilk şəhər olacaq. Bədii gimnastika üzrə Dünya Kuboku mərhələsi isə Rio-de-Janeyro-2016 Olimpiya Oyunları ərəfəsində, daha dəqiq desək 22-24 iyul tarixlərində baş tutacaq.
Artıq 2003, 2004 və 2005-ci illərdə ölkəmizdə təşkil olunmuş bədii gimnastika üzrə Dünya Kuboku mərhələlərindən fərqli olaraq, idman və batut gimnastikası üzrə bu növ yarışlar ölkəmizdə ilk dəfə olaraq təşkil olunacaq.

An ordinary meeting of the Executive Committee of the International Federation of Gymnastics (FIG) has taken place in Helsinki (Finland) on July 15-17.
Within the framework of the meeting, there were defined the venues of the World Cup series in 2016 along with major decisions taken in gymnastics world.
It is gratifying that all 3 bids submitted by Azerbaijan Gymnastics Federation for organization of World Cup series in Baku were confirmed and the members of the Presidential Commission entrusted the Federation to host the events.
Thus, in 2016, Baku will receive the delegations of the World Challenge Cup in Artistic Gymnastics on February 19-21. The event in Artistic Gymnastics will be followed by the competitions of the world’s famous jumpers at the World Cup series in Trampoline Gymnastics on March 5 and 6. It should be noted that our city will be the first to host the World Cup series in the above mentioned 2 gymnastics disciplines in 2016. And the World Cup series in Rhythmic Gymnastics will take place on the threshold of the Rio 2016 Olympic Games, i.e. on July 22-24.
Unlike Rhythmic Gymnastics, the similar competitions in which were held in Baku in 2003, 2004 and 2005, the FIG Artistic and Trampoline Gymnastics World Cup series will take place in our country for the first time.