15-17 iyul tarixlərində Helsinkidə (Finlandiya) Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının İcraiyyə Komitəsinin növbəti iclası keçirilib.
Görüş çərçivəsində gimnastika dünyasında alınmış vacib qərarlarla yanaşı, 2016-cı ildə Dünya Kuboku mərhələsi yarışlarının keçiriləcəyi məkanlar təsdiqlənib.
Sevindirici haldır ki, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının Bakıda 3 Dünya Kuboku yarışlarının keçirilməsi ilə bağlı irəli sürdüyü namizədlik təsdiqlənib və Prezident Komissiyasının üzvləri bu yarışların təşkilini federasiyamıza həvalə edib.
Beləliklə, Bakı, idman gimnastikası üzrə "Challenge Cup" seriyasından olan Dünya Kubokunun nümayəndə heyətlərini 2016-cı ilin 19-21 fevral tarixlərində qəbul edəcək. İdman gimnastikasının ardınca, 5-6 mart tarixlərində dünyanın tanınmış batutçuları Bakıda təşkil olunacaq Dünya Kuboku yarışında mübarizə aparacaqlar. Qeyd edək ki, Bakı 2016-cı ildə sözügedən bu iki gimnastika növü üzrə Dünya Kuboku yarışlarını qəbul edəcək ilk şəhər olacaq. Bədii gimnastika üzrə Dünya Kuboku mərhələsi isə Rio-de-Janeyro-2016 Olimpiya Oyunları ərəfəsində, daha dəqiq desək 22-24 iyul tarixlərində baş tutacaq.
Artıq 2003, 2004 və 2005-ci illərdə ölkəmizdə təşkil olunmuş bədii gimnastika üzrə Dünya Kuboku mərhələlərindən fərqli olaraq, idman və batut gimnastikası üzrə bu növ yarışlar ölkəmizdə ilk dəfə olaraq təşkil olunacaq.

15-17 июля в Хельсинки (Финляндия) прошло очередное заседание Исполнительного Комитета Международной Федерации Гимнастики.
В рамках заседания, наряду с важными решениями в мире гимнастики, также определились места проведений этапов Кубка мира 2016 года.
Отрадным является тот факт, что все 3 заявки, поданные Федерацией Гимнастики Азербайджана на организацию Кубков мира в Баку, были подтверждены и члены Президентской Комиссии доверили Федерации их проведение.
Итак, в 2016 году, Баку примет делегации Кубка мира по спортивной гимнастике серии “Challenge Cup” 19-21 февраля. Вслед за спортивной гимнастикой, 5 и 6 марта, известные прыгуны мира будут соревноваться в Баку на Кубке мира по батуту. Отметим, что наш город в 2016 году первым примет этапы Кубка Мира по вышеуказанным видам. А Кубок мира по художественной гимнастике пройдет в преддверии Олимпийских Игр Рио-де-Жанейро-2016, т.е. 22-24 июля.
В отличие от художественной гимнастики, по которому у нас уже проводились подобные соревнования в 2003, 2004 и 2005 гг., этапы Кубков мира по спортивной гимнастике и по батуту будут проводиться в нашей стране впервые.