Bu günlərdə, Beynəlxalq Gimnastika Federasiyanın (FIG) İcraiyyə Komitəsinin Manaquada (Nikaraqua) baş tutan iclasında verilmiş qərara əsasən 2022-ci ildə Akrobatika gimnastikası üzrə Dünya Çempionatının təşkili Azərbaycan Gimnastika Federasiyasına həvalə olunub.
Çempionat 11-13 mart tarixlərində Milli Gimnastika Arenasında ilk dəfə olaraq baş tutacaq. Çempionatdan öncə isə 2-7 mart tarixlərində Dünya Yaş Qrupu yarışları da məhz paytaxtımızda eyni məkanda keçiriləcək.
Artıq bir neçə ildir ardıcıl olaraq, irimiqyaslı beynəlxalq yarışları yüksək səviyyədə təşkil edən federasiyanı qarşıda digər əhəmiyyətli çempionatlar da gözləyir.
Belə ki, bu ilin ən gözlənilən əsas yarışı - 16-22 sentyabr tarixlərində Milli Gimnastika Arenasında keçiriləcək bədii gimnastika üzrə Dünya Çempionatına artıq sayılı günlər qalıb. Növbəti il isə aerobika ulduzları Dünya Çempionatında yarışmaq üçün paytaxtımızda toplaşacaqlar (14-16 may). 2021-ci ildə isə daha bir dünya birinciliyi batut gimnastikası üzrə olacaq (11-14 noyabr).

Баку примет Чемпионат Мира по акробатической гимнастике в 2022 году
Согласно решению, принятому на заседании Исполнительного комитета Международной федерации гимнастики, прошедшем в Манагуа (Никарагуа), проведение Чемпионата мира по аэробной гимнастике в 2022 году был поручен Федерации гимнастики Азербайджана.
11-13 марта Milli Gimnastika Arenası (Национальная арена гимнастики), впервые примет Чемпионат Мира по этому виду гимнастики. А до чемпионата, 2-7 марта именно в нашей столице и в том же месте пройдут всемирные соревнования среди возрастных групп.
Федерацию, которая организует крупномасштабные соревнования по видам гимнастики за последние годы, впереди ждут и другие важные чемпионаты.
Итак, остались считанные дни к самому ожидаемому главному мероприятию года -Чемпионату Мира по художественной гимнастике, который состоится в Milli Gimnastika Arenası (Национальная арена гимнастики) 16-22 сентября.
В следующем году звезды аэробики соберутся в нашей столице, чтобы принять участие на Чемпионате мира (14-16 мая). В 2021 году состоится еще одно первенство мира по прыжкам на батуте (11-14 ноября).