Bakı 2021-ci ildə batut gimnastikası və tamblinq üzrə Dünya Çempionatına ev sahibliyi edəcək. Bu qərar Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının (FIG) İcraiyyə Komitəsinin Ficidə baş tutmuş növbəti iclasında qəbul olunub. İcraiyyə Komitəsinin işində bu idman növü üzrə Avropa İttifaqının prezidenti Fərid Qayıbov da iştirak edib.
Son üç il ərzində Azərbaycanın paytaxtı gimnastikanın bu növü üzrə irimiqyaslı yarışlar keçirərək, 2016 və 2017-ci illərdə Dünya Kubokları, bu mövsüm isə idman həyatının ən yaddaqalan hadisələrindən biri olan Avropa Çempionatını uğurla təşkil edib. İndi isə respublikada genişmiqyaslı yarışların təşkili baxımından yeni bir zirvə ola biləcək Dünya Çempionatının da təşkili Bakıya həvalə olunub.
Çempionat 11-14 noyabr tarixlərində baş tutacaq. Ondan öncə isə paytaxtımızda batut gimnastikası üzrə yaş qrupları arasında Ümumdünya Yarışları keçirləcək.
Havada süzən gimnastlar üçün Bakıdakı çempionat Olimpiya Oyunlarından sonra ilk əhəmiyyətli start olacaq və ona görə də turnirdə illərin təcrübəsinə malik idmançılarla yanaşı, yeni adları da görə biləcəyik.
FIG-nin prezidenti Morinari Vatanabe İcraiyyə Komitəsinin qərarını belə şərh edib: “Biz çox şadıq ki, böyük turnirlərin təşkilini, məhz bu növlər - batut gimnastikası və akrobatika üzrə Dünya Çempionatlarını keçirtməmiş ölkələrə həvalə etdik. Bu qərar həmin regionlarda batut gimnastikası və akrobatikanın inkişafına təkan verəcək”.
FIG pres-relizinin qeydinə əsasən, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının prezidenti Mehriban xanım Əliyeva batut gimnastikası və tamblinq üzrə Dünya Çempionatının məhz ölkəmizdə təşkilinin bu idman növünün populyarlaşmasında və inkişaf etməsində, həmçinin idman sahəsində beynəlxalq əlaqələrin möhkəmlənməsində böyük rol oynayacağından əminliyini ifadə edib.
Beləliklə, yaxın illər ərzində Azərbaycan gimnastikanın iki növü üzrə - 2019-cu ildə bədii gimnastlar arasında, 2021-ci ildə isə batut gimnastikası və tamblinq üzrə Dünya Çempionatına ev sahibliyi edəcək.

Baku will host the 35th edition of the Trampoline World Championships in 2021. The decision was made by the International Gymnastics Federation (FIG) Executive Committee at its meeting in Pacific Harbor, Fiji.
President of the European Union of Gymnastics (UEG) Farid Gayibov also took part at this meeting.
Over the last three years, Azerbaijan’s capital has already hosted two Trampoline World Cups, in 2016 and 2017. In this session, Baku hosted the European Championships in Trampoline, which became one of the most striking events in the sporting life. Now Baku is entrusted with the 2021 World Championships, which can become a new peak in terms of organizing large-scale competitions in the country.
The Trampoline World Championships will be held on Nov.11-14. The 2021 Trampoline World Championships will be followed by the 28th World Age Group Competitions, which will run from 19-22 November.
The start in Baku will be the first significant competition after the Olympics for the gymnasts. Therefore, there will be both leaders of many years and new names.
Commenting on the decision of the FIG Executive Committee, FIG President Morinari Watanabe said: “We’re delighted that countries who had never previously hosted World Championships in these disciplines [trampoline and acrobatics] have applied to organize these big events. This will contribute to the development of these gymnastic sports in new regions.”
President of Azerbaijan Gymnastics Federation, Mehriban Aliyeva expressed confidence that organizing the World Championships in Trampoline Gymnastics, Tumbling and Double Mini-Trampoline in Azerbaijan in 2021 will contribute to the further development and popularization of this gymnastics discipline, as well as helping strengthen international relations in the field of sports, reads the press release on FIG’s website.
Thus, in the coming years Azerbaijan will host two world championships in gymnastics disciplines. The country will host the world forum among the rhythmic gymnasts in 2019 and the World Championships in Trampoline and Tumbling in 2021.