Bakı 2021-ci ildə batut gimnastikası və tamblinq üzrə Dünya Çempionatına ev sahibliyi edəcək. Bu qərar Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının (FIG) İcraiyyə Komitəsinin Ficidə baş tutmuş növbəti iclasında qəbul olunub. İcraiyyə Komitəsinin işində bu idman növü üzrə Avropa İttifaqının prezidenti Fərid Qayıbov da iştirak edib.
Son üç il ərzində Azərbaycanın paytaxtı gimnastikanın bu növü üzrə irimiqyaslı yarışlar keçirərək, 2016 və 2017-ci illərdə Dünya Kubokları, bu mövsüm isə idman həyatının ən yaddaqalan hadisələrindən biri olan Avropa Çempionatını uğurla təşkil edib. İndi isə respublikada genişmiqyaslı yarışların təşkili baxımından yeni bir zirvə ola biləcək Dünya Çempionatının da təşkili Bakıya həvalə olunub.
Çempionat 11-14 noyabr tarixlərində baş tutacaq. Ondan öncə isə paytaxtımızda batut gimnastikası üzrə yaş qrupları arasında Ümumdünya Yarışları keçirləcək.
Havada süzən gimnastlar üçün Bakıdakı çempionat Olimpiya Oyunlarından sonra ilk əhəmiyyətli start olacaq və ona görə də turnirdə illərin təcrübəsinə malik idmançılarla yanaşı, yeni adları da görə biləcəyik.
FIG-nin prezidenti Morinari Vatanabe İcraiyyə Komitəsinin qərarını belə şərh edib: “Biz çox şadıq ki, böyük turnirlərin təşkilini, məhz bu növlər - batut gimnastikası və akrobatika üzrə Dünya Çempionatlarını keçirtməmiş ölkələrə həvalə etdik. Bu qərar həmin regionlarda batut gimnastikası və akrobatikanın inkişafına təkan verəcək”.
FIG pres-relizinin qeydinə əsasən, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının prezidenti Mehriban xanım Əliyeva batut gimnastikası və tamblinq üzrə Dünya Çempionatının məhz ölkəmizdə təşkilinin bu idman növünün populyarlaşmasında və inkişaf etməsində, həmçinin idman sahəsində beynəlxalq əlaqələrin möhkəmlənməsində böyük rol oynayacağından əminliyini ifadə edib.
Beləliklə, yaxın illər ərzində Azərbaycan gimnastikanın iki növü üzrə - 2019-cu ildə bədii gimnastlar arasında, 2021-ci ildə isə batut gimnastikası və tamblinq üzrə Dünya Çempionatına ev sahibliyi edəcək.

Баку примет чемпионат мира по прыжкам на батуте и тамблингу в 2021 году. Такое решение принял на своем очередном заседании, прошедшем на Фиджи, Исполком Международной Федерации гимнастики. В ее работе принял участие и президент Европейского Союза этого вида спорта Фарид Гаибов.
На протяжении трех последних лет столица Азербайджана проводила крупные старты среди летающих гимнастов – в 2016-2017 годах здесь проводились Кубки мира, а в этом сезоне состоялся чемпионат Европы, который стал одним из самых ярких событий в спортивной жизни. И вот теперь Баку доверен мундиаль-2021 года, который может стать новой вершиной в плане организации больших соревнований в республике.
Даты чемпионата уже известны – он пройдет 11-14 ноября и будет предварять Всемирные Игры среди возрастных групп по прыжкам на батуте. Для летающих гимнастов старт в Баку будет первым значимым соревнованием после Олимпиады, поэтому можно говорить о том, что здесь выступят как многолетние лидеры, так и новые имена.
Комментируя решения Исполкома, глава FIG Моринари Ватанабе отметил следующее: «Мы рады, что доверили большие старты тем странам, которые ранее не проводили чемпионаты мира в этих дисциплинах – прыжках на батуте и акробатике. Это послужит дальнейшему развитию данных видов в этих регионах».
А президент Федерации гимнастики Азербайджана Мехрибан Алиева выразила уверенность в том, что проведение в стране чемпионата мира по прыжкам на батуте и тамблингу поможет дальнейшей популяризации и развитию этой дисциплины, а также будет способствовать дальнейшему укреплению международных отношений в области спорта, сообщается в пресс-релизе FIG.
Таким образом, в течении ближайших лет Азербайджан примет сразу два чемпионата мира по гимнастическим дисциплинам. В 2019 году здесь пройдет мировой форум среди художниц, а в 2021-м – мундиаль по прыжкам на батуте и тамблингу.