2014-cü ildə istifadəyə verilmiş və dəfələrlə beynəlxalq yarışlara şahidlik etmiş Milli Gimnastika Arenası 2019-cu ildə də boş durmayacaq.
Belə ki, Avropa Gimnastika İttifaqının İcraiyyə Komitəsinin qərarı ilə növbəti ildə Bakı aerobika və bədii gimnastika üzrə Avropa Çempionatlarına ev sahibliyi edəcək.
2019-cu ilin 23-25 may tarixlərində Milli Gimnastika Arenası ilk dəfə olaraq, qitənin ən güclü aerobika gimnastlarını qəbul edəcək. Ölkəmizdə son 5 ildir inkişaf etdirilən bu idman növü üzrə Avropa birinciliyin məhz paytaxtımızda təşkili yerli gimnastların inkişafına da müsbət təkan verəcək.
Bunun ardınca isə 31 may – 2 iyun tarixləri məhz bədii gimnastlara həsr olunacaq. Bununla da, Bakı artıq 4-cü dəfə gimnastikanın ən sevilən növü - bədii gimnastika üzrə Avropa Çempionatını təşkil etmiş olacaq.
Xatırladaq ki, beynəlxalq tədbirlərin təşkilində zəngin təcrübəyə malik Azərbaycan Gimnastika Federasiyası 2019-cu il ərzində idman gimnastikası, batut gimnastikası və tamblinq üzrə Dünya Kuboku mərhələləri, həmçinin bədii gimnastika üzrə həm Dünya Kuboku, həm də Dünya Çempionatını da təşkil edəcək.
Qeyd etməyə dəyər ki, ölkədə idmana göstərilən xüsusi diqqət və qayğının təzahürü kimi, bu gün irimiqiyaslı beynəlxalq gimnastika yarışlarının Azərbaycanda təşkili idman növlərinin inkişafında böyük rol oynayır və həmçinin idman turizminin irəliləməsində də müsbət təsiri müşahidə olunur.

Milli Gimnastika Arenası (National Gymnastic Arena), which was inaugurated in 2014 and repeatedly witnessed international competitions, will open its doors in 2019 as well.
Thus, according to the decision of the Executive Committee of the European Union of Gymnastics, Baku will host the European Championships in Aerobic Gymnastics and Rhythmic Gymnastics next year.
On May 23-25, 2019, Milli Gimnastika Arenası will receive the strongest aerobic gymnasts of the continent for the first time. Organization of the European Championships in our capital in this sport discipline, which has been started to be developed for the last 5 years in our country, will certainly have a positive impact on development of our national gymnasts.
31 May - 2 June will specifically be dedicated to rhythmic gymnasts. Thus, Baku would have already hosted the European Championships in the most favourite gymnastics discipline - Rhythmic Gymnastics for the fourth time.
It should be mentioned that Azerbaijan Gymnastics Federation, having a great experience in organization of international events, will host the World Cup series in Artistic Gymnastics, Trampoline Gymnastics and Tumbling as well as the World Cup and World Championships in Rhythmic Gymnastics during 2019.
It is worthy to note that as a result of special attention and focus shown to sports in our country, organization of large-scale international gymnastics competitions in Azerbaijan today, along with playing a significant role in development of sport disciplines, also contributes to the promotion of sport tourism.