Bakıda keçiriləcək idman gimnastikası üzrə FIG Dünya “Challenge” Kubokunun ilk mərhələsinin başlanmasına artıq sayılı günlər qalıb. Milli Gimnastika Arenası (MGA) və Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının (AGF) müvafiq xidmət sahələri 18 ölkədən olan iştrakçıları qəbul etməyə hazırlaşarkən, Azərbaycan paytaxtına ilk təşrif buyuracaq yığma komandalar məlum oldu. Dünya Kuboku mərhələsinin yarışlarında tam hüquqla iştirak etmək üçün İsveç və Yaponiya komandaları artıq 16 fevral tarixində akkreditasiyadan keçəcəklər. Lakin skandinavları və Gündoğan ölkənin nümayəndələrini, bu birincilikdə turnirin başlanmasından xeyli əvvəl Bakıya təlim-məşq toplanışına gələn Özbəkistan və İsrail yığma komandaları qabaqlamışdır.
Dünya Kuboku – ümumdünya gimnastika təqvimində mühüm hadisələrdən biridir, buna görə də Beynəlxalq Gimnastika Federasiyası (FIG) öz nümayəndəsini – Kişi İdman Gimnastikası üzrə Texniki Komitənin Almaniyadan olan üzvü Holqer Albrexti Bakıya ezam edəcək. O, alman dəqiqliyi ilə yarışların gedişatını izləyəcək və bu subyektiv idman növündə hakimlərin qərəzsizliyinə nəzarət edəcək. Bakıya, həmçinin FIG-nin Qadın İdman Gimnastikası üzrə Texniki Komitəsinin Prezidenti və Olimpiya Çempionu Nelli Kim (Belarus) də səfər edəcək.
Bakıdakı turnir yerli və xarici kütləvi informasiya vasitələrinin diqqət mərkəzində olacaq. Müxbir və televiziya jurnalistlərini Dünya Kubokuna ezam edən Yaponiyada yarışların geniş işiqlandırılması gözlənilir.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının Baş katibi Fərid Qayıbovun sözlərinə görə, turnirin ən yüksək təşkilatçılıq səviyyəsində keçməsi gözlənilir. “Bizdə, hava limanında qarşılamadan tutmuş son mükafatlandırmaya qədər, artıq hər şey hazırdır. Ümid edirəm ki, bizim komanda Kubok ərzində nizamlı surətdə çalışacaq və hamı xoş təəssüratlarla geri dönəcək”, - deyə, o, qeyd etdi.
“Bizim idmançıların iştirakına gəldikdə isə, əminəm ki, həm kişi, həm də qadın yığma komandası idman gimnastikası həvəskarlarını öz çıxışları ilə sevindirəcək. Mən, həmçinin bütün azarkeşləri 19-21 fevral tarixlərində MGA-nın tribunalarını doldurmağa, öz iştrakçılarımızı dəstəkləməyə və bizmlə birgə bu idman bayramını yaşamağa çağırıram!”,- deyə, AGF-nın Baş katibi bildirdi.

До начала первого этапа серии Кубка мира по спортивной гимнастике в Баку остаются считанные дни. Пока Milli gimnastika arenasi (MGA) и соответствующие службы Федерации гимнастики Азербайджана (AGF) готовятся принимать гостей из 18 стран, стали известны сборные, которые одними из первых прибудут в столицу Азербайджана. Уже 16 февраля аккредитацию для полноценного участия в этапных соревнованиях получат команды Швеции и Японии. Однако скандинавов и представителей Страны восходящего солнца в этом первенстве опередили сборные Узбекистана и Израиля, которые задолго до начала турнира прибыли на сборы в Баку.
Кубок мира - важное событие в мировом гимнастическом календаре, поэтому Международная федерация (FIG) направит в Баку своего делегата - члена Технического комитета по мужской спортивной гимнастике из ФРГ Холгера Албрехта, который с немецкой точностью будет следить за ходом состязаний и контролировать объективность судейства в этом субъективном виде спорта.
Также в Баку прибудет и президент женского Техкома FIG, Олимпийская чемпионка Нелли Ким (Беларусь).
Бакинский турнир будет под пристальным вниманием отечественных и зарубежных СМИ. Ожидается, что Кубок мира получит широкую прессу в Японии, которая делегирует команду репортеров и тележурналистов.
Как заявил генеральный секретарь Федерации гимнастики Азербайджана Фарид Гаибов, турнир обещает пройти на самом высоком организационном уровне. "У нас все готово: от встречи в аэропорту до последнего награждения. Я надеюсь, что наша команда слаженно сработает в дни Кубка и все уедут с добрыми воспоминаниями,” отметил он.
“Что до участия наших спортсменов, то, уверен, что и мужская, и женская сборные порадуют всех любителей спортивной гимнастики своими выступлениями. Я также призываю всех болельщиков заполнить трибуны MGA 19-21 февраля, поддержать наших участников и вместе с нами пережить этот праздник гимнастики!", подытожил генсек AGF.