2018-ci il 12-15 aprel tarixlərində Bakı batut gimnastikası, tamblinq və ikili mini-batut üzrə 26-cı Avropa Çempionatına ev sahibliyi edəcəkdir.
Ötən həftə, 2017-ci ilin son Avropa Çempionatı başa çatdıqdan sonra diqqət dərhal növbəti ilə yönəldi. Belə ki, Bakıda keçiriləcək batut gimnastikası üzrə Avropa Çempionatının Yerli Təşkilat Komitəsi Avropa Gimnastika İttifaqının (UEG) Baş direktoru Liza Uortman (Almaniya), batut gimnastikası üzrə texniki komitəsinin prezidenti Vladimir Zemanı (Çexiya) və UEG-nin işçi heyətini Milli Gimnastika Arenasında salamladı. Bütün gimnastika növləri üzrə yığma komandaların evi hesab edilən - Milli Gimnastika Arenası - proqramına tamblinq, ikili mini-batut və batut gimnastikası üzrə fərdi və sinxron çıxışlar daxil olan və iki ildən bir keçirilən Avropa Çempionatı yarışları üçün ideal bir məkan olacaqdır. Elə həmin bu məkanda İlk Avropa Oyunlarını təşkil etmiş və hər il Dünya Kubokları seriyalarına ev sahibliyi edən Azərbaycan təcrübəli təşkilatçıdır.
UEG-nin qlobal tərəfdaşı olan SmartScoring şirkəti ilə xalların hesablanması sistemi və yarış cədvəlini müzakirə etməzdən əvvəl, Baş katib Fərid Qayıbovun rəhbərliyi ilə təşkilatçılar UEG heyətini yarış məkanı, avadanlıq, alətlərlə və onların təklif olunan yerləşdirilmə planı ilə tanış etdilər.

Баку готовится к своеобразному чемпионату Европы по прыжкам на батуте
С 12 по 15 апреля 2018 г. в Баку пройдет 26-й чемпионат Европы по прыжкам на батуте, акробатической дорожке и двойном мини-батуте.
С завершением последнего чемпионата Европы 2017 г. на прошлой неделе, сразу же внимание переключилось к следующему году, так как организационный комитет чемпионата Европы по прыжкам на батуте в Баку принял в Milli Gimnastika Arenası (Национальная арена Гимнастики) генерального директора UEG (Европейский союз гимнастики), Лизу Уортман (Германия), президента технического комитета по прыжкам на батуте, Владимира Земана (Чехия), и сотрудников UEG. Дом национальной сборной Азербайджана по видам гимнастики - Milli Gimnastika Arenası - станет идеальным местом для проведения чемпионата Европы, программа которого заключает в себе прыжки на акробатической дорожке, двойном мини-батуте, и индивидуальную и синхронную выступления по прыжкам на батуте, проводимые каждые два года. Азербайджан, который принял инаугурационные Европейские Игры и ежегодно организует этапы Кубков мира именно в этом сооружении, является опытным организатором.
Под руководством Генерального секретаря Фарида Гаибова организаторы ознакомили гостей с местом проведения соревнований, установленным оборудованием и предложенным планом их размещения, прежде чем UEG и ее глобальный партнер SmartScoring провели встречу с целью обсуждения системы подсчета оценок и график соревнований.