Azərbaycan Gimnastika Federasiyası (AGF) artıq beşinci dəfə idman gimnastikası üzrə FIG Dünya Kubokuna ev sahibliyi etdi.
Belə ki, 12 və 13 mart tarixlərində Milli Gimnastika Arenasında Dünya Kubokunun təsnifat mərhələləri baş tutdu. Bu günlərdə bütün dünyada koronavirus xəstəliyi ilə əlaqədar yaranan məlum səbəblərdən isə yarışların final mərhələləri ləğv edildi.
AGF, nümayəndə heyətləri Bakıya səfər etməmişdən əvvəl və finalların ləğvindən sonra yaranan bütün çətinlikləri aradan qaldırmaq üçün gecə-gündüz çalışan Yerli Təşkilat Komitəsinin (YTK) hər bir üzvünə, onlarla əməkdaşlıq edən hər bir könüllüyə öz təşəkkürünü bildirir. Bütün dünyada yaranan çətin vəziyyətə baxmayaraq, Azərbaycanın gimnastika ailəsi birləşib, dünya gimnastika ulduzlarını sağlam mühitdə qəbul etmək üçün əlindən gələni etdi.
Artıq bütün nümayəndə heyətləri Bakıdan yola salınmış və öz ölkələrinə çatmışlar. AGF, Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasına, nümayəndə heyətlərinə koronavirus xəstəliyinin ölkə ərazisində yarada biləcəyi təhlükənin Azərbaycan dövləti tərəfindən qarşısının alınması, profilaktik və təxirəsalınmaz tədbirlərin həyata keçirilməsi ilə bağlı olduğu finalların ləğvinə anlayışla yanaşmaları, və, ümumiyyətlə, yarışlarda iştirak etdiklərinə görə minnətdardır.
Müvafiq dövlət qurumları və digər təşkilatların dəstəyi olmadan bu Dünya Kuboku yarışları baş tuta bilməzdi.
AGF, böyük dəstəyə görə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyası, Birinci Vitse-Prezidentinin Katibliyi, Dövlət Miqrasiya Xidməti, Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti, Daxili İşlər Nazirliyinin Baş İctimai Təhlükəsizlik İdarəsi, İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin nəzdində “Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyi”, Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi, Dövlət Sərhəd Xidməti, Hava Nəqliyyatında Baş Gömrük İdarəsi, ASAN viza departamenti, Azərbaycan Hava Yolları Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinə səmimi təşəkkürünü bildirir.

Федерация гимнастики Азербайджана в 5-ый раз приняла Кубок мира FIG по спортивной гимнастике.
Итак, 12 и 13 марта в Milli Gimnastika Arenası (Национальная арена гимнастики) состоялись квалификационные соревнования Кубка мира. А финалы были отменены из-за известных причин, связанных с глобальным заболеванием коронавируса в последние дни.
AGF выражает благодарность каждому члену местного организационного комитета (МОК), который работал круглосуточно для решения всех проблем, возникших у делегаций до приезда в Баку, а также после отмены финалов. Несмотря на сложную ситуацию во всем мире, азербайджанская семья гимнастики объединилась и сделала все возможное, чтобы принять звезд мировой гимнастики в здоровой обстановке.
Все делегации уже покинули Баку и прибыли обратно в свои страны. AGF благодарна Международной федерации гимнастики, делегациям за понимание к отмене финалов, связанных с профилактическими и неотложными мерами, принятыми со стороны Азербайджанского государства против риска распространения коронавируса на территории страны, а также за участие делегаций на соревнованиях в целом.
В проведении данного Кубка мира огромную роль сыграла поддержка соответствующих государственных учреждений и других организаций.
AGF выражает искреннюю благодарность Администрации Президента Азербайджанской Республики, Секретариату Первого вице-президента, Государственной миграционной службе, Службе государственной безопасности, Главному управлению общественной безопасности Министерства внутренних дел, “Объединению по управлению медицинскими территориальными подразделениями” при Государственном агентстве обязательного медицинского страхования, Агентству продовольственной безопасности, Государственной пограничной службе, Главному таможенному управлению воздушного транспорта, Департаменту ASAN Visa, Закрытому акционерному обществу "Азербайджанские авиалинии" за большую поддержку.