Azərbaycan Gimnastika Federasiyası (AGF) artıq beşinci dəfə idman gimnastikası üzrə FIG Dünya Kubokuna ev sahibliyi etdi.
Belə ki, 12 və 13 mart tarixlərində Milli Gimnastika Arenasında Dünya Kubokunun təsnifat mərhələləri baş tutdu. Bu günlərdə bütün dünyada koronavirus xəstəliyi ilə əlaqədar yaranan məlum səbəblərdən isə yarışların final mərhələləri ləğv edildi.
AGF, nümayəndə heyətləri Bakıya səfər etməmişdən əvvəl və finalların ləğvindən sonra yaranan bütün çətinlikləri aradan qaldırmaq üçün gecə-gündüz çalışan Yerli Təşkilat Komitəsinin (YTK) hər bir üzvünə, onlarla əməkdaşlıq edən hər bir könüllüyə öz təşəkkürünü bildirir. Bütün dünyada yaranan çətin vəziyyətə baxmayaraq, Azərbaycanın gimnastika ailəsi birləşib, dünya gimnastika ulduzlarını sağlam mühitdə qəbul etmək üçün əlindən gələni etdi.
Artıq bütün nümayəndə heyətləri Bakıdan yola salınmış və öz ölkələrinə çatmışlar. AGF, Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasına, nümayəndə heyətlərinə koronavirus xəstəliyinin ölkə ərazisində yarada biləcəyi təhlükənin Azərbaycan dövləti tərəfindən qarşısının alınması, profilaktik və təxirəsalınmaz tədbirlərin həyata keçirilməsi ilə bağlı olduğu finalların ləğvinə anlayışla yanaşmaları, və, ümumiyyətlə, yarışlarda iştirak etdiklərinə görə minnətdardır.
Müvafiq dövlət qurumları və digər təşkilatların dəstəyi olmadan bu Dünya Kuboku yarışları baş tuta bilməzdi.
AGF, böyük dəstəyə görə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyası, Birinci Vitse-Prezidentinin Katibliyi, Dövlət Miqrasiya Xidməti, Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti, Daxili İşlər Nazirliyinin Baş İctimai Təhlükəsizlik İdarəsi, İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin nəzdində “Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyi”, Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi, Dövlət Sərhəd Xidməti, Hava Nəqliyyatında Baş Gömrük İdarəsi, ASAN viza departamenti, Azərbaycan Hava Yolları Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinə səmimi təşəkkürünü bildirir.

Azerbaijan Gymnastics Federation (AGF) hosted the FIG Artistic Gymnastics World Cup for the 5th time.
Thus, the Qualifications of the World Cup took place at Milli Gimnastika Arenasi (National Gymnastics Arena) on March 12 & 13. The finals of the competition have been canceled due to known causes of coronavirus disease spread these days.
AGF expresses its gratitude to each member of the Local Organizing Committee (LOC), who worked round-the-clock to overcome all the difficulties that occurred before the arrival of delegations to Baku and after the cancellation of the finals. Despite the difficult situation all over the world, the Azerbaijani Gymnastics family united and made all their best to welcome the world gymnastics stars in a healthy environment.
All delegations have already left Baku and arrived in their countries. The AGF is very grateful to the International Gymnastics Federation (FIG) and the delegations for their understanding in cancellation of the finals due to the preventive and urgent measures taken against the risk of spread of coronavirus on the territory of the country by the Azerbaijani government, as well as for the delegations’ participation in general.
Without the support of relevant state bodies and other organizations, this World Cup could not have taken place.
AGF expresses its gratitude to the Administration of the President of the Republic of Azerbaijan, Secretariat of the First Vice-President, State Migration Service, State Security Service, Main Public Security Department of the Ministry of Internal Affairs, "Management Union of Medical Territorial Units” under the auspices of State Agency on Mandatory Health Insurance, Food Safety Agency, State Border Service, Head Customs Administration of Air Transport, ASAN Visa Department, Azerbaijan Airlines Closed Joint Stock Company.