Fevralın 12-də Bakıda, Milli Gimnastika Arenasında batut gimnastikası üzrə Dünya Kubokunun təntənəli açılış mərasimi keçirilib.
Mərasimdə çıxış edən Azərbaycan Respublikasının gənclər və idman nazirinin müavini Mariana Vasileva ölkəmizdə idmana dövlət səviyyəsində göstərilən diqqət və qayğını vurğulayaraq, son illərdə Azərbaycanda batut və tamblinq növlərinin inkişafından danışıb. Cəmi üç ay əvvəl Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının batut gimnastikası və tamblinq üzrə 35-ci Dünya Çempionatına və 28-ci Dünya Yaş Qrupu yarışlarına ev sahibliyi etdiyini deyən M. Vasileva Gənclər və İdman Nazirliyi adından yarış iştirakçılarına uğurlar arzulayıb.
Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının Texniki Komitəsinin üzvü, yarışların Texniki Nümayəndəsi Tatyana Şuyska da öz növbəsində idmançıları salamlayaraq onlara uğurlar arzulayıb. O, Dünya kuboku üzrə yarışlara yeni qoşulan Hindistan və İran komandalarını iştirakçı ölkələr arasında görməkdən məmnun olduğunu bildirib. Texniki nümayəndə yarışların yüksək səviyyəli təşkilində zəhməti olan Dünya Kubokunun Yerli Təşkilat Komitəsinə və bütün könüllülərə təşəkkürünü bildirib.
Qeyd edək ki, batut gimnastikası üzrə Dünya Kuboku fevralın 12-13-də Milli Gimnastika Arenasında keçiriləcək.
Yarışda 13 ölkədən 52 idmançı iştirak edir.
Yarışların ilk günü təsnifat mərhələsi, ikinci günü isə kişilər arasında ikinci təsnifat və final mərhələləri (kişilər və qadınlar) keçiriləcək. Qeyd edək ki, qədəm qoyduğumuz yeni Olimpiya dövründə batut gimnastikası üzrə yarışlarda təsnifat mərhələsində 31-dən artıq iştirakçı olduqda ikinci təsnifat mərhələsi keçirilir. Yarışların miqyası və iştirakçıların sayından asılı olaraq ikinci təsnifatda müvafiq olaraq 16 və ya 24 iştirakçı olur.

The Opening Ceremony of the FIG Trampoline Gymnastics World Cup AGF Trophy was held at Milli Gimnastika Arenası (National Gymnastics Arena) in Baku on February 12.
Deputy Minister of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan Mariana Vasileva spoke about the development of Trampoline and Tumbling disciplines in Azerbaijan in recent years, emphasizing the attention and care shown to sports at the state level in our country. Only three months ago, Azerbaijan Gymnastics Federation (AGF) hosted the 35th World Championships and World Age Group Competitions in Trampoline Gymnastics and Tumbling. On behalf of the Ministry of Youth and Sports, M.Vasileva wished success to the participants.
A member of the Technical Committee of the International Gymnastics Federation (FIG), Technical Representative of the competitions - Tatiana Shuyska greeted the gymnasts and wished them success. She emphasized that she was pleased to see Indian and Iranian teams’ members newly joined to the World Cup. The Technical Representative expressed her gratitude to the Local Organizing Committee of the World Cup and all volunteers for their hard work in organizing the competitions at a high level.
It should be mentioned that the FIG Trampoline Gymnastics World Cup AGF Trophy will be held on February 12 & 13 at Milli Gimnastika Arenası.
52 athletes from 13 countries are participating in the competition.
There will be held the Qualifications on the first day of the competitions, while the second Qualification among men and Finals (women & men) will be on the second day of the events. It should be mentioned that the second Qualification is held if there are more than 31 participants in the Trampoline Gymnastics competitions within the new Olympic cycle. There are 16 or 24 participants in the second Qualifications, depending on the scale of the competition and the number of participants.
In these competitions, Azerbaijan is represented by the member of the National Team - Seljan Mahsudova.