Fevralın 12-də Bakıda, Milli Gimnastika Arenasında batut gimnastikası üzrə Dünya Kubokunun təntənəli açılış mərasimi keçirilib.
Mərasimdə çıxış edən Azərbaycan Respublikasının gənclər və idman nazirinin müavini Mariana Vasileva ölkəmizdə idmana dövlət səviyyəsində göstərilən diqqət və qayğını vurğulayaraq, son illərdə Azərbaycanda batut və tamblinq növlərinin inkişafından danışıb. Cəmi üç ay əvvəl Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının batut gimnastikası və tamblinq üzrə 35-ci Dünya Çempionatına və 28-ci Dünya Yaş Qrupu yarışlarına ev sahibliyi etdiyini deyən M. Vasileva Gənclər və İdman Nazirliyi adından yarış iştirakçılarına uğurlar arzulayıb.
Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının Texniki Komitəsinin üzvü, yarışların Texniki Nümayəndəsi Tatyana Şuyska da öz növbəsində idmançıları salamlayaraq onlara uğurlar arzulayıb. O, Dünya kuboku üzrə yarışlara yeni qoşulan Hindistan və İran komandalarını iştirakçı ölkələr arasında görməkdən məmnun olduğunu bildirib. Texniki nümayəndə yarışların yüksək səviyyəli təşkilində zəhməti olan Dünya Kubokunun Yerli Təşkilat Komitəsinə və bütün könüllülərə təşəkkürünü bildirib.
Qeyd edək ki, batut gimnastikası üzrə Dünya Kuboku fevralın 12-13-də Milli Gimnastika Arenasında keçiriləcək.
Yarışda 13 ölkədən 52 idmançı iştirak edir.
Yarışların ilk günü təsnifat mərhələsi, ikinci günü isə kişilər arasında ikinci təsnifat və final mərhələləri (kişilər və qadınlar) keçiriləcək. Qeyd edək ki, qədəm qoyduğumuz yeni Olimpiya dövründə batut gimnastikası üzrə yarışlarda təsnifat mərhələsində 31-dən artıq iştirakçı olduqda ikinci təsnifat mərhələsi keçirilir. Yarışların miqyası və iştirakçıların sayından asılı olaraq ikinci təsnifatda müvafiq olaraq 16 və ya 24 iştirakçı olur.

Состоялась церемония открытия Кубка мира FIG по прыжкам на батуте
12 февраля состоялась церемония открытия Кубка мира FIG по прыжкам на батуте в Milli Gimnastika Arenası (Национальная арена гимнастики) в Баку.
Выступившая на церемонии, заместитель министра молодежи и спорта Азербайджанской Республики, Мариана Василева, подчеркнув внимание и заботу, проявляемые к спорту в нашей стране на государственном уровне, рассказала о развитии прыжков на батуте и на акробатической дорожке в последние годы в Азербайджане. Всего три месяца назад Федерация гимнастики Азербайджана (AGF), проводившая 35-й Чемпионат мира и 28-е Всемирные соревнования по прыжкам на батуте и на акробатической дорожке среди возрастных групп, М.Василева от имени Министерства молодежи и спорта пожелала успехов участникам.
Член Технического комитета Международной федерации гимнастики (FIG), технический представитель соревнований Татьяна Шуйская, в свою очередь поприветствовала спортсменов и пожелала им успехов. Она подчеркнула, что рада видеть новых стран-участников Индию и Иран в соревнованиях Кубка мира. Технический представитель поблагодарила местный Оргкомитет Кубка мира и всех волонтеров за их труд при организации соревнований на высоком уровне.
Следует отметить, что Кубок мира FIG по прыжкам на батуте пройдет 12-13 февраля в Milli Gimnastika Arenası.
В соревнованиях участвуют 52 гимнастов из 13 стран.
В первый день соревнований пройдут квалификации, а во второй день состоятся финалы среди мужчин и женщин. Следует отметить, что в новом Олимпийском цикле, вторая квалификация проводится при количестве более 31-го участника в квалификационных соревнованиях по прыжкам на батуте. В зависимости от масштаба соревнования и количества участников во второй квалификации  соревнуются 16 или 24 участников.