Fevralın 23-də Bakıda, Milli Gimnastika Arenasında batut gimnastikası və tamblinq üzrə Dünya kubokunun açılış mərasimi keçirilib.
Əvvəlcə komandaların paradı olub.
Mərasimdə çıxış edən Azərbaycan Respublikasının gənclər və idman nazirinin müavini Mariana Vasileva son illərdə batut gimnastikası və tamblinq növü üzrə təmsilçilərimizin qazandıqları uğurlardan danışıb.
Nazir müavini ölkəmizdə idmanın inkişafına göstərilən xüsusi diqqət və qayğıya görə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevə və respublikamızın birinci vitse-prezidenti, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının prezidenti Mehriban xanım Əliyevaya təşəkkürünü bildirib.
Batut gimnastikası və tamblinq üzrə Dünya kubokunun Azərbaycanda yeddinci dəfə təşkil olunduğunu deyən M. Vasileva Paris-2024 Olimpiya Oyunlarına təsnifat xarakteri daşıyan budəfəki yarışda 32 ölkəni təmsil edən gimnastların mübarizə aparacağını qeyd edib.
O, Dünya kubokunun bütün iştirakçılarına Gənclər və İdman Nazirliyi adından uğurlar arzulayıb.
Nazir müavini yarışı açıq elan etdikdən sonra Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib.
Qeyd edək ki, batut gimnastikası və tamblinq üzrə Dünya Kubokunda ümumilikdə 32 ölkədən 300 gimnast mübarizəyə qoşulub. Batut gimnastikası üzrə yarışda Azərbaycanı milli komandamızın üzvləri qadınlar arasında Dünya kubokunun gümüş mükafatçısı, FIG kubokunun sahibi Selcan Mahsudova (fərdi çıxış), kişilər arasında dünya yaş qrupları yarışlarının qalibi Hüseyn Abbasov (fərdi və sinxron çıxışlar), beynəlxalq turnirlərin qalibləri Nicat Mirzəyev (fərdi və sinxron çıxışlar) və Mehdi Əliyev (fərdi çıxış) təmsil edir.
Tamblinq üzrə yarışda Avropa və ikiqat dünya çempionu Mixail Malkin, komanda hesabında dünya çempionları Adil Hacızadə və Tofiq Əliyev, gənclər arasında Avropa çempionatının komanda hesabında bürünc mükafatçısı Bilal Qurbanov çıxış edəcək.
Yarışların ilk iki günündə kişilər və qadınlar arasında təsnifat mərhələləri, sonuncu gün isə final mərhələləri təşkil olunacaq.

On February 23, the opening ceremony of the World Cup in trampoline gymnastics and tumbling was held at the National Gymnastics Arena in Baku. The event began with a parade of teams.
In her speech, Mariana Vasileva, Deputy Minister of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan, spoke about the successes achieved by our representatives in trampoline gymnastics and tumbling in recent years.
The Deputy Minister expressed her gratitude to the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, and the First Vice President of the Republic, Mehriban Aliyeva, for the special attention and care shown towards the development of sports in our country.
M. Vasileva noted that this is the seventh time the World Cup in trampoline gymnastics and tumbling has been held in Azerbaijan, and that gymnasts from 32 countries will compete in this event, which serves as a qualifier for the Paris 2024 Olympic Games.
She wished success to all participants on behalf of the Ministry of Youth and Sports. After the Deputy Minister declared the competition open, the National Anthem of the Republic of Azerbaijan was played.
It is worth mentioning that a total of 300 gymnasts from 32 countries are participating in the World Cup in trampoline gymnastics and tumbling. In trampoline gymnastics, our country is represented by Selcan Mahsudova, the silver medalist of the World Cup in the women's category and the FIG Cup holder (individual performance), and Hüseyn Abbasov, the winner of the World Age Group Championships (individual and synchronized performances), along with international tournament winners Nicat Mirzayev (individual and synchronized performances) and Mehdi Aliyev (individual performance).
In the tumbling competition, two-time world champion and European champion Mikhail Malkin, world champions Adil Hacızade and Tofiq Aliyev in the team competition, and Bilal Qurbanov, who won a bronze medal in the team competition at the European Championship, will also compete.
The first two days of the competition will consist of qualification rounds for men and women, while the final rounds will take place on the last day.