Fevralın 12-13-də paytaxtımızda batut gimnastikası üzrə Dünya kuboku yarışları keçirildi.
13 ölkədən 52 idmançının iştirakı ilə təşkil edilən yarışlar təmsilçimiz Selcan Mahsudovanın tarixi gümüş medalı ilə yadda qaldı.
Təsnifat mərhələsini özünəinamlı çıxışı ilə başa vuran Selcan Mahsudova finalda hakimlərdən 52.780 xal toplayaraq gümüş medala sahib çıxdı.
Qeyd edək ki, bu medal Azərbaycanın batut gimnastikası tarixində qadınlar arasında fərdi növdə qazanılan ilk medaldır.
Qadınlar arasında fərdi növlərdə ilk pillədə Rusiya təmsilçisi İrina Kundius (53.900 xal) qərarlaşdı. İtaliya təmsilçisi Giorgia Giampieri (51.820 xal) isə bürünc medal qazandı.
Fərdi kişi gimnastların mübarizəsində Belarus təmsilçisi, Tokio-2020 Yay Olimpiya Oyunlarının qalibi İvan Litvinoviç (61.850 xal) bütün rəqiblərini üstələyərək qızıl medala sahib çıxdı. Onun komanda yoldaşı Andrey Buylov (60.800 xal) isə fəxri kürsünün ikinci pilləsində qərarlaşdı. Qazaxıstan idmançısı Dannil Mussabəyov (58.890 xal) bürünc medalla kifayətləndi.
Qadınlar arasında Rusiya təmsilçisi Meri Qolota, kişilər arasında isə Belarus təmsilçisi İvan Litvinoviç icra üzrə ən yüksək xal toplayaraq “AGF Trophy” kubokuna sahibləndilər.
Qadınlar arasında sinxron batut proqramı üzrə Türkiyə-1 komandası 44.140 xalla 1-ci, İsveç cütlüyü 42.030 xalla 2-ci, Rusiya-2 komandası isə 32.790 xalla üçüncü pillədə qərarlaşdı.
Kişilər arasında sinxron batut proqramı üzrə Belarus-2 komandası 52.810 xalla 1-ci, Rusiya-1 komandası 50.820 xalla ikinci, Portuqaliya komandası isə 49.960 xalla 3-cü oldu.
Budəfəki yarışlara batut gimnastikası tarixində ilk dəfə olaraq İran və Hindistan komandalarının qatılması beynəlxalq mütəxəssislər tərəfindən bu növün inkişafı istiqamətindəki uğurlu addımlardan biri kimi dəyərləndirildi.
Dünya kuboku həm də onunla yadda qaldı ki, paytaxtımıza təşrif buyuran idmançılar yarışlarda Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının növbəti Olimpiya dövründəki yeni qaydalarını sınaqdan keçirdilər.
Qeyd edək ki, batut gimnastikası Azərbaycanda 2013-cü ilin sonundan inkişaf etməyə başlayıb. Bu növ üzrə Dünya Kuboku Bakıda artıq beşinci dəfədir ki, təşkil olunur.
Qeyd edək ki, ölkəmizdə pandemiya dövründə təşkil edilmiş digər yarışlar kimi bu çempionat da Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin müvafiq icazəsi ilə baş tutdu.
Bu yarışda da karantin qaydalarına riayət olunması, insanlar arasında ünsiyyətin maksimum azaldılması, eləcə də Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının (FIG) qayda və tövsiyələrinə əməl olunması məqsədilə Yerli Təşkilat Komitəsi tərəfindən bir sıra addımlar atıldı.

12-13-го февраля прошел Кубок мира FIG по прыжкам на батуте в нашей столице.
Соревнования, организованные с участием 52-х спортсменов из 13-и стран, запомнились исторической серебряной медалью нашей представительницы Сельджан Махсудовой.
С. Махсудова, завершившая квалификацию уверенным выступлением, в финале смогла завоевать серебряную медаль, набрав 52.780 баллов.
Следует отметить, что это является первой в истории Азербайджана медалью по прыжкам на батуте среди женщин в индивидуальной программе.
Россиянка - Ирина Кундиус (53.900 баллов) заняла первое место среди женщин в индивидуальной программе. Бронзовую медаль завоевала итальянка Джорджия Джампьери (51.820 баллов).
Среди мужчин в индивидуальной программе - представитель Беларуси, победитель летних Олимпийских игр Токио-2020 - Иван Литвинович (61.850 баллов), опередив всех соперников, завоевал золотую медаль. Его товарищ по команде - Андрей Буйлов (60.800 баллов) занял второе место. Гимнаст из Казахстана - Даннил Муссабеков (58.890 баллов) завоевал бронзовую медаль.
Набрав самые высокие баллы в исполнении, Мария Голота из России и Иван Литвинович из Беларуси удостоились Кубка “AGF Trophy” среди женщин и мужчин соответственно.
Среди женщин в синхронной программе по прыжкам на батуте первое место заняла команда Турции-1 с 44.140 баллами, второе место у шведской пары (42.030 баллов), а команда России-2 заняла третье место с 32.790 баллами.
Среди мужчин в синхронной программе по прыжкам на батуте, команда Беларуси-2 заняла первое место с 52.810 баллами, сборная России-1 остановилась на втором месте (50.820 баллов), а сборная Португалии заняла третье место (49.960 баллов).
Впервые в истории прыжков на батуте, участие иранской и индийской команд в этом соревновании, было оценено международными экспертами как один из успешным шагом в развитии этого вида спорта.
Кубок мира запомнился также тем, что приехавшие в нашу столицу гимнасты, впервые применили новые правила Международной федерации гимнастики (FIG) нынешнего Олимпийского циклааа.
Прыжки на батуте в Азербайджане начали свое развитие с конца 2013г. Кубок мира проводится в Баку уже в пятый раз.
Следует отметить, что, как и другие соревнования, организованные в нашей стране в период пандемии, этот Кубок был проведен согласно специальному разрешению Кабинета министров Азербайджанской Республики.
В этом соревновании местный Организационный комитет предпринял ряд мер для обеспечения соблюдения правил карантина и рекомендаций FIG, а также для минимизации общения между людьми.