Son illərdə xarici idmançılar üçün sevimli təlim-məşq və yarış məkanına çevrilmiş Milli Gimnastika Arenası yenidən öz qapılarını dünyaca məşhur bədii gimnastlar üçün açacaq.
Belə ki, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti 2021-ci ildə bədii gimnastika üzrə Dünya Kubokunun 7-9 may tarixlərində mövcud karantin qaydalarına və sanitar-epidemioloji tələblərə uyğun olaraq keçirilməsinə icazə vermişdir.
Tokio-2020 Olimpiya Oyunlarına təsnifat xarakteri daşıyan Dünya Kubokun baş tutması ilə bağlı həm ölkə təmsilçilərimiz, həm də xarici gimnastlar üçün sevindirici olmuşdur.
İlk öncə qeyd edək ki, Azərbaycanı bu yarışda Yay Universiadasının gümüş medalçısı, İslam Həmrəyliyi Oyunlarının qızıl medalçısı, Olimpiya Oyunlarına lisenziya qazanmış Zöhrə Ağamirova, Gənclər arasında Dünya Çempionatının 2-qat mükafatçısı Arzu Cəlilova, eləcə də son Avropa çempionatının 3-qat medalçısı, Olimpiya Oyunlarına lisenziya qazanmış qrup hərəkətləri komandası təmsil edəcək.
Dünya Kubokunda 35 ölkədən qrup komandaları tərkibində 106 (18 qrup) və fərdi proqram üzrə 61 fərdi gimnast mübarizə aparacaq. Yarışın aparıcı gimnastları:
Belarus təmsilçiləri – dünya və Avropa çempionatlarının, Avropa Oyunlarının gümüş və bürünc medalçısı, Olimpiada finalçısı Katerina Qalkina, dünya çempionatının bürünc, həmçinin Avropa Oyunlarının qalibi qrup hərəkətləri komandası;
Bolqarıstan təmsilçiləri – dünya çempionatının gümüş, Avropa çempionatının, Avropa Oyunlarının gümüş və bürünc medalçısı, Katrin Taseva, dünya çempionatının gümüş, Avropa çempionatının bürünc medalçısı Boryana Kaleyn, eləcə də dünya və Avropa çempionatları, Avropa Oyunlarının çoxqat mükafatçısı qrup hərəkətləri komandası;
İsrail təmsilçiləri – dünya çempionatının çoxqat medalçısı, Avropa çempionatı və Avropa Oyunlarının qalibi Linoy Aşram, dünya çempionatının gümüş və Avropa çempionatının bürünc medalçısı Nikol Zelikman;
İtaliya təmsilçiləri – dünya çempionatının bürünc medalçısı Aleksandra Acurcukules, dünya çempionatının gümüş və bürünc medalçısı Milena Baldassari, eləcə də dünya və Avropa çempionatının qalibi qrup hərəkətləri komandası;
Rusiya təmsilçiləri - Gənclər arasında Dünya Çempionatının qalibi Lala Kramarenko, Olimpiya Oyunları, dünya və Avropa çempionatlarının qalibi qrup hərəkətləri komandası;
Ukrayna təmsilçiləri – yeniyetmələr arasında Avropa çempionatının gümüş medalçısı Viktoriya Onopriyenko, son Avropa çempionatının çoxqat medalçısı qrup komandası;
Türkiyə təmsilçiləri – son Avropa çempionatının qızıl medalçısı qrup komandası;
ABŞ təmsilçisi – Pan Amerika Oyunları və çempionatlarının çoxqat qalibi Laura Zenq;
Braziliya təmsilçisi - Pan Amerika və Cənubi Amerika Oyunları və çempionatlarının çoxqat qalibi Nataliya Qaudiodur.

Milli Gimnastika Arenası (National Gymnastics Arena) - a favorite training and competition venue of foreign athletes for the last years, will reopen its doors to the well-known Rhythmic gymnasts.
Thus, the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan has authorized the organization of the Rhythmic Gymnastics World Cup on May 7-9, 2021, in accordance with the existing quarantine rules and sanitary-epidemiological requirements.
The Authorization of the organization of the World Cup, qualifying for the Tokyo 2020 Olympic Games, became a long expected good news not only for the representatives of our country, but also for the gymnasts from foreign countries.
Azerbaijan will be represented by Zohra Aghamirova - the Silver medalist of the Summer Universiade, the Gold medalist of the Islamic Solidarity Games, a qualifier for the Olympic Games; Arzu Jalilova - a two-time winner of the Junior World Championships; team in group exercises - a three-time medalist of the last European Championships and owner of the ticket for Olympic Games.
In the World Cup, where representatives of 36 countries will compete in, 63 individual gymnasts and 106 gymnasts within 18 groups will demonstrate their performances. Leading gymnasts of the competition:
Representatives of Belarus – the Silver and Bronze medalist of the World and European Championships, the European Games, Olympic finalist - Katsiaryna Halkina; the winner of the European Games – team in group exercises.
Representatives of Bulgaria – the Silver medalist of the World Championships, the Silver medalist of the European Championships, the European Games - Katrin Taseva; the Silver medalist of the World Championships, the Bronze medalist of the European Championships - Boryana Kaleyn; multiple prizewinner of the World and European Championships, the European Games - team in group exercises.
Representatives of Israel - Linoy Ashram - multiple medalist of the World Championships, winner of the European Championships and the European Games; Nicol Zelikman – the Silver and Bronze medalist of the World Championships.
Representatives of Italy – the World Championships` Bronze medalist - Alexandra Agiurgiuculese; the Silver and Bronze medalist of the World Championships - Milena Baldassari; the winner of the World and European Championships - team in group exercises.
Representatives of Russia - winner of the Junior World Championships - Lala Kramarenko; a winner of the Olympic Games, World and European Championships - team in group exercises.
Representatives of Ukraine - the Silver medalist of the Junior European Championships - Viktoriia Onopriienko; multiple medalist of the last European Championships - team in group exercises.
Turkish representatives - Gold medalist of the last European Championships – team in group exercises.
USA representatives - Laura Zeng - multiple winner of the Pan American Games and Championships.
The representative of Brazil - Natalia Gaudio - multiple winner of the Pan American and South American Games and Championships.