Bu gün paytaxtımızda bədii gimnastika üzrə “AGF Trophy” beynəlxalq turnirinə start verilib. Yarışın açılış mərasimində çıxış edən Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının baş katibi Nurlana Məmmədzadə artıq 3-cü dəfədir ki, ölkəmizin bu yarışa ev sahibliyi etdiyini bildirib.
O qeyd edib ki, daha öncə 2018 və 2019-cu illərdə AGF Trophy beynəlxalq turniri Azərbaycanda uğurla keçirilib.
N. Məmmədzadə bildirib ki, əvvəlki illərdən fərqli olaraq, bu dəfə 14 ölkədən gənc və böyükyaşlı gimnastlar mübarizəyə qoşulub.
Baş katib əlavə edib ki, son illər ərzində gimnastika idman növündə əldə olunan uğurlar dövlətimiz tərəfindən ölkəmizdə idmanın inkişafına göstərilən diqqətin, ölkənin birinci vitse-prezidenti, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərliyi altında görülən işlərin nəticəsidir.
Məlumat üçün bildirək ki, 14 ölkədən 119 gimnastın iştirakı ilə keçirilən “AGF Trophy” beynəlxalq turnirində Azərbaycanı ümumilikdə 38 gimnast təmsil edir.
Yarışda böyükyaşlı fərdi gimnastlar arasında təcrübəli idmançımız, Tokio Yay Olimpiya Oyunlarının iştirakçısı, 34-cü Beynəlxalq Qran-pri yarışının qalibi və gümüş mükafatçısı, İslam Həmrəyliyi Oyunlarının dördqat qalibi, Yay Universiadasının ikiqat gümüş mükafatçısı Zöhrə Ağamirova, V İslam Həmrəyliyi Oyunlarının qalibi Alina Gözəlova, eləcə də bir sıra beynəlxalq turnirlərin qalib və mükafatçıları olan gənc gimnastlarımız mübarizəyə qoşulacaqlar.
Böyüklər arasında qrup hərəkərtləri proqramında isə dünya çempionatının bürünc mükafatçısı, Avropa çempionatının üçqat bürünc mükafatçısı, V İslam Həmrəyliyi Oyunlarının ikiqat qalibi və gümüş mükafatçısı olan Güllü Ağalarzadə, Ləman Əlimuradova, Kamilla Əliyeva, Zeynəb Hümmətova, Yelizaveta Luzan və Darya Sorokinadan ibarət yığmamızın üzvlərini xalça üzərinə çıxacaq.

Today, the “AGF Trophy” international rhythmic gymnastics tournament officially began in our capital. During the opening ceremony, Secretary General of the Azerbaijan Gymnastics Federation, Nurlana Mammadzade, stated that this is the third time Azerbaijan has hosted this competition.
She noted that the AGF Trophy international tournament had previously been successfully held in Azerbaijan in 2018 and 2019.
Mammadzade also emphasized that, unlike previous editions, this year’s tournament includes participation from both junior and senior gymnasts representing 14 countries.
She added that the recent successes in gymnastics are a result of the attention given by the state to the development of sports in Azerbaijan and the work carried out under the leadership of the country’s First Vice-President and President of the Azerbaijan Gymnastics Federation, Mrs. Mehriban Aliyeva.
For reference, a total of 119 gymnasts from 14 countries are competing in the “AGF Trophy” tournament, with Azerbaijan represented by 38 gymnasts.
In the senior individual category, our experienced gymnast Zohra Aghamirova—participant of the Tokyo Summer Olympic Games, winner and silver medalist of the 34th International Grand Prix, four-time champion of the Islamic Solidarity Games, and double silver medalist of the Summer Universiade—will be among those competing. She will be joined by Alina Gozelova, winner of the 5th Islamic Solidarity Games, along with several promising young gymnasts who have achieved success in international competitions.
In the senior group competition, our team will feature Gullu Aghalarzada, Leman Alimuradova, Kamilla Aliyeva, Zeynab Hummatova, Yelizaveta Luzan, and Darya Sorokina—all accomplished athletes, including a World Championship bronze medalist, three-time European Championship bronze medalists, and winners and silver medalists of the 5th Islamic Solidarity Games.
Additionally, Azerbaijan will be represented by two junior group teams in the group routines category.