Bədii gimnastika üzrə Avropa kuboku belə yadda qaldı
Azərbaycan Gimnastika Federasiyası olaraq ev sahibliyi etdiyimiz daha bir məsuliyyətli, mötəbər yarışa – bədii gimnastika üzrə Avropa kubokuna yekun vurduq! Bu beynəlxalq tədbirin məsuliyyətinin böyüklüyü onun qitədə ilk dəfə olaraq keçirilməsi və bu tarixin bizim ölkəmizdə yazılması idi. Avropa kubokuna hazırlıq həm federasiyamız, həm də idmançılar üçün xeyli əvvəl başlamışdı. Belə ki, əcnəbi idmançılar daha əvvəlcədən ölkəmizə gələrək yarış üçün məşq proseslərində iştirak edir, Azərbaycanın bədii gimnastika təcrübəsindən bəhrələnməyə çalışırdılar. Geridə qoyduğumuz bədii gimnastika üzrə Avropa kuboku sadəcə bir idman tədbiri deyil, həm də vizual şou idi, desək, yanılmarıq. Musiqili çıxışlar, xüsusi hazırlanmış və tamaşaçını da qoşulmağa vadar edən rəqs kompozisiyaları, sürpriz fləşmoblar hər yaş qrupundan olan izləyicinin zövqünü oxşayıb. Milli Gimnastika Arenasında 37 ölkədən gələn 160 gimnast isə bir növ zərafət yarışında iştirak edirdi. Edilən hərəkətlərdəki zəriflik ilə bu hərəkətləri icra etməyin çətinliyi arasındakı düz mütənasiblik çoxlarına məlumdur.
Ölkəmizdə baş tutan bu yaddaqalan tədbirin özünəməxsus xüsusiyyətlərindən biri də ilk dəfə olaraq çarpaz qarşılaşmalar adlı yeni formatda yarışların təşkil olunması idi. Əvvəlcə çoxnövçülük üzrə böyüklər arasında baş tutan təsnifat yarışlarının nəticələrinə əsasən çarpaz qarşılaşmada mübarizə aparacaq 16 böyük fərdi gimnast müəyyənləşib. Böyük fərdi gimnastlar arasında keçirilən yarışda Stiliana Nikolova (Bolqarıstan) qızıl, Sofiya Raffaeli (İtaliya) gümüş, Darya Atamanov (İsrail) bürünc medalın sahibi olub. Fəxri kürsünün sahibləri medal və hədiyyələrlə təltif olunublar. İlk üçlüklə bərabər ulduz onaltılığın digər nümayəndələri də pul mükafatına layiq görülüb. Millimizin üzvləri Ağamirova Zöhrə mübarizəni 1/4 final mərhələsində dayandıraraq 8-ci yer, Seyidzadə Kamilla isə 1/8 finala qədər gələrək 16-cı yerdə qərarlaşıb.
Bizə ilk medalı isə böyüklərdən ibarət qrup hərəkətləri komandamız gətirib. Millimizin üzvləri 3 lent və 2 topla (29,950), eləcə də çoxnövçülük (71.550) üzrə çıxışlarında fəxri kürsünün 3-cü pilləsində qərarlaşıb, nəticədə isə ölkəmizə 2 bürünc medal qazandırıblar. 5 halqa (36,950) ilə də bacarıqlarını sınayan komandamızın üzvləri bu performanslarına görə 4-cü yerə layiq görülüblər.
Daha iki sevindirici xəbər yarışın son günündə gənc fərdi gimnastlarımızdan gəlib. Gənclərdən ibarət millimizin üzvü Bahadırova İlahə top (31,550), Ağahüseynova Şəms isə lent proqramında (30,250) nümayiş etdirdikləri çıxışlarına görə gümüş medalla təltif olunublar. Gənc fərdi gimnastlarımız komanda hesabında isə fəxri kürsüyə yüksələ bilməsələr də, 5-ci yerdə qərarlaşıblar.
Həmçinin finalda böyük fərdi gimnastımız Ağamirova Zöhrə lentlə hərəkətlərdə çıxışından sonra 4-cü pillədə qərarlaşıb. O digər alətlərdə də özünü sınayıb. Belə ki, topla çıxışda 6-cı, halqa proqramında isə 8-ci sırada yer alıb.
Ümumilikdə bədii gimnastika üzrə Avropa kubokunda ölkəmiz 2 bürünc və 2 gümüş olmaqla 4 medalla yarışa yekun vurub.

Чем нам запомнился Кубок Европы по художественной гимнастике
Федерация гимнастики Азербайджана с успехом провела очередное ответственное и престижное соревнование – Кубок Европы по художественной гимнастике! Большая ответственность заключалась в том, что это соревнование проводилось впервые на континенте. Эта история писалась именно в нашей стране. Подготовка к Кубку Европы началась намного раньше, как для нашей федерации, так и для спортсменов. Таким образом, представители зарубежных стран прибывали в Азербайджан намного раньше и принимали участие в подготовке к соревнованиям. Кубок Европы по художественной гимнастике стал своеобразным шоу, а не просто турниром. Музыкальные выступления, специально подготовленные танцевальные композиции, а также запланированные флешмобы, порадовали публику всех возрастов. В соревнованиях в общей сложности приняли участие 160 спортсменок из 37 стран. Одной из уникальных особенностей этого исторического события в нашей стране стала организация соревнований в новом формате. Еще никогда ранее ни в одном турнире не была применена система перекрестных встреч. Сначала по результатам квалификационных соревнований во взрослом многоборье были определены 16 гимнасток индивидуального зачета, которые в дальнейшем выступили по новой системе. По итогам состязаний золотую медаль завоевала Стилиана Николова из Болгарии, серебряным призером стала итальянка София Рафаэли, а бронза в активе Дарьи Атамановой из Израиля. Первая тройка удостоилась медалей и была награждена специальными подарками. Наряду с обладательницами медалей, денежные призы были вручены и другим представительницам этой спортивной дисциплины. Азербайджанская спортсменка Зохра Агамирова дошла до стадии 1/4 финала и заняла 8-е место, а другая гимнастка нашей сборной Камилла Сеидзаде выступила в 1/8 финала и заняла 16-е место.
Первую медаль в копилку азербайджанской сборной принесла команда в групповых упражнениях. Она завоевали бронзовые награды в выступлениях с тремя лентами и двумя мячами, набрав по итогам выступлений 29,950 баллов и стала третьей в многоборье с итоговой оценкой 71,550 баллов. В упражнениях с пятью обручами команда расположилась на четвертом месте (36,950).
Две серебряные медали завоевали юные азербайджанские гимнастки Илаха Бахадырова и Шямс Агагусейнова. Илаха выступила с мячом и получила оценку 31,550 балла, а Шямс набрала в упражнениях с лентой 30,250 баллов. В командном зачете азербайджанские гимнастки заняли пятое место.
В нескольких индивидуальных финалах вступила и Зохра Агамирова. Будущая участница летней олимпиады в Париже заняла четвертое место в выступлении с лентой, стала шестой в упражнениях с мячом и заняла восьмое место по итогам выступления с обручем. Таким образом, по итогам Кубка Европы, в активе азербайджанских гимнасток 2 серебряные и две бронзовые награды.