Bədii gimnastika üzrə qrup hərəkətləri komandamız Azərbaycan idmançılarının reytinq cədvəlində liderliyə yüksəlib
10 iyun 2022
Gənclər və İdman Nazirliyi Olimpiya idman növləri üzrə, milli komandaların idmançılarının 2022-ci ilin iyun ayı üçün reytinq cədvəlini açıqlayıb.
Sevindirici haldır ki, siyahıda Azərbaycanın bədii gimnastika üzrə qrup hərəkətlərindən ibarət yığma komandası bir pillə irəliləyərək liderlər sırasına yüksəlib. Belə ki, komandamız aprel ayında Bakıda və may ayında İspaniyanın Pamplona şəhərində təşkil edilən Dünya kuboklarında əldə etdiyi uğurlu nəticəyə əsasən 255 xalla 1-ci pillədə qərarlaşıb.
4-cü İslam Həmrəyliyi Oyunlarının qalibi, Yay Universiadasının ikiqat gümüş mükafatçısı, Tokio Yay Olimpiya Oyunlarının iştirakçısı Zöhrə Ağamirova eyni yarışlardakı çıxışlarının yekun nəticəsinə əsasən 170 xalla 3-cü pillədə yer alıb.
İdman gimnastımız Nikita Simonovun mart ayında Qətər və Misirdə, martın 31-dən aprelin 3-dək Bakıda, may ayında Bolqarıstanda keçirilən Dünya kuboklarında uğurlu çıxışı idmançımızın 125 xalla reytinq sıralamasında 6-cı pillədə yer alması ilə nəticələnib.
Gənclər arasında dünya çempionatının gümüş və bürünc mükafatçısı, Avropa çempionatının bürünc mükafatçısı  Arzu Cəlilova aprel ayında paytaxtımızda keçirilən Dünya kubokunda qazandığı nəticəyə görə 115 xalla reytinq sıralamasının 8-ci pilləsindədir.
Qeyd edək ki, reytinq xallarının hesablanması Gənclər və İdman Nazirliyi tərəfindən müəyyən edilmiş qaydalara əsasən aparılır. Reytinq əmsalının hesablanması ilk olaraq Olimpiya idman növləri üzrə (böyüklər arasında) nəzərdə tutulub. Növlər üzrə beynəlxalq yarışlar öz reytinqinə əsasən, 5 kateqoriyaya bölünür və həmin yarışlarda tutulan yerlərə uyğun olaraq xallar hesablanır.

Наша команда по художественной гимнастике поднялась на первую строчку рейтинговой таблицы спортсменов Азербайджана
10 Июнь 2022
Министерство молодежи и спорта объявила рейтинг спортсменов Национальных сборных команд по олимпийским видам спорта на июнь 2022 года.
Отрадно, что Национальная сборная команда Азербайджана по художественной гимнастике в групповых упражнениях поднялась в рейтинге на одну строчку. Таким образом, наша команда заняла первое место с 255 очками, согласно успешным результатам в апреле на Кубках мира в Баку, и в мае в испанской Памплоне.
Победительница IV Игр исламской солидарности, двукратный серебряный призер летней Универсиады, участница летних Олимпийских игр Токио-2020 - Зохра Агамирова, заняла третье место (170 баллов) по результатам выступлений в этих соревнованиях.
Благодаря успешному выступлению нашего гимнаста Никиты Симонова на этапах Кубка мира в Катаре и Египте (март), в Баку (31-ое марта по 3-е апреля) и в Болгарии (май), наш спортсмен занял 6-е место в рейтинговой таблице с 125 баллами.
Серебряный и бронзовый призер Чемпионата мира среди юниорок, бронзовый призер Чемпионата Европы - Арзу Джалилова находится на 8-м месте со 115 баллами за результат, завоеванный ею на этапе Кубка мира в апреле в нашей столице.
Следует отметить, что рейтинговые очки подсчитываются в соответствии с правилами, установленными Министерством молодежи и спорта. Расчет рейтингового коэффициента предназначен, в первую очередь, для олимпийских видов спорта (среди взрослых). Международные соревнования по видам делятся на 5 категорий в соответствии с их рейтингом, а баллы подсчитываются в соответствии с местами в этих соревнованиях.