Bədii gimnastika üzrə qrup hərəkətləri komandamız Azərbaycan idmançılarının reytinq cədvəlində liderliyə yüksəlib
10 iyun 2022
Gənclər və İdman Nazirliyi Olimpiya idman növləri üzrə, milli komandaların idmançılarının 2022-ci ilin iyun ayı üçün reytinq cədvəlini açıqlayıb.
Sevindirici haldır ki, siyahıda Azərbaycanın bədii gimnastika üzrə qrup hərəkətlərindən ibarət yığma komandası bir pillə irəliləyərək liderlər sırasına yüksəlib. Belə ki, komandamız aprel ayında Bakıda və may ayında İspaniyanın Pamplona şəhərində təşkil edilən Dünya kuboklarında əldə etdiyi uğurlu nəticəyə əsasən 255 xalla 1-ci pillədə qərarlaşıb.
4-cü İslam Həmrəyliyi Oyunlarının qalibi, Yay Universiadasının ikiqat gümüş mükafatçısı, Tokio Yay Olimpiya Oyunlarının iştirakçısı Zöhrə Ağamirova eyni yarışlardakı çıxışlarının yekun nəticəsinə əsasən 170 xalla 3-cü pillədə yer alıb.
İdman gimnastımız Nikita Simonovun mart ayında Qətər və Misirdə, martın 31-dən aprelin 3-dək Bakıda, may ayında Bolqarıstanda keçirilən Dünya kuboklarında uğurlu çıxışı idmançımızın 125 xalla reytinq sıralamasında 6-cı pillədə yer alması ilə nəticələnib.
Gənclər arasında dünya çempionatının gümüş və bürünc mükafatçısı, Avropa çempionatının bürünc mükafatçısı  Arzu Cəlilova aprel ayında paytaxtımızda keçirilən Dünya kubokunda qazandığı nəticəyə görə 115 xalla reytinq sıralamasının 8-ci pilləsindədir.
Qeyd edək ki, reytinq xallarının hesablanması Gənclər və İdman Nazirliyi tərəfindən müəyyən edilmiş qaydalara əsasən aparılır. Reytinq əmsalının hesablanması ilk olaraq Olimpiya idman növləri üzrə (böyüklər arasında) nəzərdə tutulub. Növlər üzrə beynəlxalq yarışlar öz reytinqinə əsasən, 5 kateqoriyaya bölünür və həmin yarışlarda tutulan yerlərə uyğun olaraq xallar hesablanır.

The Ministry of Youth and Sports has announced the ranking of athletes of National Teams in Olympic sports disciplines for June 2022.
It is gratifying that the Azerbaijani Rhythmic Gymnastics National Team in Group exercises has moved up one row in the list and leads the ranking of Azerbaijani athletes. Thus, according to their successful results at the World Cups in Baku in April and in Pamplona (Spain) in May, our Team ranked first (255 points).
Winner of the 4th Islamic Solidarity Games, two-time Silver medalist of the Summer Universiade, participant of the Tokyo-2020 Summer Olympic Games - Zohra Aghamirova took the third place with 170 points according to the results of her performances at the same competitions.
The successful performance of our Artistic gymnast - Nikita Simonov at the World Cups in Qatar & Egypt (March), in Baku (March 31 - April 3) and in Bulgaria (May) resulted with having the 6th place in the ranking with 125 points.
Silver and Bronze medalist of the World Championships among juniors; Bronze medalist of the European Championships - Arzu Jalilova takes the 8th place in the ranking (115 points) for the results she won at the World Cup in April.
It should be mentioned that the rating points are calculated in accordance with the rules established by the Ministry of Youth and Sports. The rating coefficient is calculated primarily for Olympic sports disciplines (among seniors). International competitions in sports disciplines are divided into 5 categories according to their rating and points are calculated as per to the places taken at those competitions.