Gənclər və İdman Nazirliyi Olimpiya idman növləri üzrə, milli komandaların idmançılarının 2022-ci ilin iyul ayı üçün reytinq cədvəlini açıqlayıb.
Sevindirici haldır ki, siyahıda Azərbaycanın bədii gimnastika üzrə qrup hərəkətlərindən ibarət yığma komandası liderliyini qoruyub saxlayıb. Belə ki, komandamız aprel ayında Bakıda və may ayında İspaniyanın Pamplona şəhərində təşkil edilən Dünya kuboklarında, iyun ayında İsrailin Tel-Əviv şəhərində keçirilən Avropa çempionatında əldə etdiyi uğurlu nəticəyə əsasən, 435 xalla birinci sırada qərarlaşıb. Xatırladaq ki, komandamız ötən ayın reytinq sıralamasında da birinci pillədə yer almışdı.
4-cü İslam Həmrəyliyi Oyunlarının qalibi, Yay Universiadasının ikiqat gümüş mükafatçısı, Tokio Yay Olimpiya Oyunlarının iştirakçısı, bədii gimnastımız Zöhrə Ağamirova eyni yarışlardakı çıxışlarının yekun nəticəsinə əsasən, bir pillə irəliləyərək, 250 xalla 2-ci pilləyə yüksəlib.
İdman gimnastımız Nikita Simonovun mart ayında Qətər və Misirdə, martın 31-dən aprelin 3-dək Bakıda, may ayında Bolqarıstanda və iyun ayında Xorvatiyada keçirilən Dünya kuboklarında uğurlu çıxışı idmançımızın 165 xalla reytinq sıralamasında 6-cı pillədə yer alması ilə nəticələnib.
Gənclər arasında dünya çempionatının gümüş və bürünc mükafatçısı, Avropa çempionatının bürünc mükafatçısı Arzu Cəlilova aprel ayında paytaxtımızda keçirilən Dünya kubokunda və son Avropa çempionatındakı çıxışlarının nəticəsinə görə 160 xalla reytinq sıralamasının 7-ci pilləsindədir.
Batutçumuz Selcan Mahsudova ölkəmizdə və İsveçrədə keçirilən Dünya kuboku və İtaliyada keçirilən Avropa çempionatında çıxışlarının yekununa əsasən 105 xalla 12-ci sıradadır.
İdman gimnastımız İvan Tixonov mart ayında Qətərdə, iyun ayında Xorvatiyada keçirilən Dünya kuboklarında çıxışlarının yekununa əsasən 90 xalla 19-cu pillədə yer alıb.
Qeyd edək ki, reytinq xallarının hesablanması Gənclər və İdman Nazirliyi tərəfindən müəyyən edilmiş qaydalara əsasən aparılır. Reytinq əmsalının hesablanması ilk olaraq Olimpiya idman növləri üzrə (böyüklər arasında) nəzərdə tutulub. Növlər üzrə beynəlxalq yarışlar öz reytinqinə əsasən, 5 kateqoriyaya bölünür və həmin yarışlarda tutulan yerlərə uyğun olaraq xallar hesablanır.

The Ministry of Youth and Sports has announced the ranking of National Teams` athletes in Olympic sports disciplines for July 2022. It is gratifying that the Azerbaijani Rhythmic Gymnastics National Team in group exercises has maintained its leadership in the list. Thus, according to their successful results at the World Cups held in Baku in April and Pamplona (Spain) in May, as well as at the European Championships held in Tel Aviv (Israel) in June, our team took the first place with 435 points. It should be mentioned that our team ranked 1st in last month’s ranking as well.
Our Rhythmic gymnast Zohra Aghamirova - winner of the 4th Islamic Solidarity Games, two-time Silver medalist of the Summer Universiade, participant of the Tokyo-2020 Summer Olympic Games, moved up one step and took the 2nd place with 250 points according to the final results of her performances at the mentioned World Cup series.
The successful performance of our Artistic gymnast - Nikita Simonov at the World Cups in Qatar & Egypt (March), Baku (March 31 - April 3) and Bulgaria (May) resulted with taking the 6th place in the ranking with 125 points.
Arzu Jalilova - Silver and Bronze medalist of the World Championships among juniors, Bronze medalist of the European Championships ranked 7th (160 points) for the results she achieved at the World Cup held in our capital city in April and the last European Championships.
Our Trampoline gymnast - Seljan Mahsudova takes the 12th place with 105 points, according to the results of her performances at the World Cups held in Baku & Switzerland, and the European Championships held in Italy.
Representative of Azerbaijan in Artistic Gymnastics - Ivan Tikhonov ranked 19th with 90 points, according to the results of his performances at the World Cups held in Qatar (March) and Croatia (June).
It should be mentioned that the rating points are calculated in accordance with the rules established by the Ministry of Youth and Sports. The rating coefficient is calculated primarily for Olympic sports disciplines (among seniors). International competitions in sports disciplines are divided into 5 categories according to their rating, and points are calculated as per to the places taken at these competitions.