İyunun 15-də İsrailin Tel-Əviv şəhərində bədii gimnastika üzrə Avropa çempionatı start götürüb. İsrailin ikinci dəfə ev sahibliyi etdiyi qitə çempionatında 39 ölkədən 286 gimnast (91 fərdi böyüklər, 83 fərdi gənclər,  19 qrup hərəkətləri komandası) mübarizəyə qoşulub. Yarışların ikinci günü gənclər arasında qüvvəsini sınayan yığma komandamızın üzvü Kamila Qafarovanın bürünc medalı ilə yadda qalıb. Hakimlərdən 28.550 xal alan idmançımız özünəinamlı çıxışı ilə gürzlərlə hərəkətlərdə fəxri kürsünün üçüncü pilləsində qərarlaşıb. İdmançımız halqa ilə hərəkətlərin icrasına görə 6-cı (29.050 xal) olub.
Həlledici mərhələdə gimnastımız Alina Məmmədova da topla hərəkətlərin icrasında 6-cı pillədə  (29.050 xal) qərarlaşıb. Komandamızın digər üzvü Mədinə Dəmirova lentlə hərəkətlərin icrasına görə (26.250 xal) 7-ci yerə sahiblənib.
Bu gün Avropa çempionatında həmçinin böyüklər arasında fərdi növdə gimnastlarımız təsnifat mərhələsində mübarizəyə qoşulublar. Komandamızın üzvü Zöhrə Ağamirova topla çıxışını 5-ci pillədə (32.050 xal) başa vuraraq finala adlayıb. Sabah idmançılarımız güzrlər və lentlərlə təsnifat mərhələsində proqramlarını nümayiş etdirəcəklər. Eləcə də çoxnövçülük üzrə finalçılar müəyyənləşəcək.

15 июня в Тель-Авиве (Израиль) стартовал чемпионат Европы по художественной гимнастике. 286 гимнасток (91 гимнасток в индивидуальной программе среди взрослых, 83 гимнасток в индивидуальной программе среди юниорок, 19 команд в групповых упражнениях) из 39-и стран принимают участие в континентальном чемпионате, во второй раз организованным в Израиле. Во второй день соревнований, член нашей Национальной сборной команды среди юниорок - Камила Гафарова запомнилась бронзовой медалью. Она, набрав 28.550 баллов c булавами, своим уверенным выступлением поднялась на третью ступень пьедестала почета. Наша спортсменка заняла 6-е место в упражнении с обручем (29.050 баллов).
В решающем этапе, наша гимнастка - Алина Мамедова также заняла 6-е место (29.050 баллов) в упражнениях с мячом. Еще одна представительница Национальной команды - Медина Дамирова заняла 7-е место за упражнения с лентой (26.250 баллов).
Сегодня наши гимнастки в индивидуальной программе также выступили в квалификациях чемпионата Европы среди взрослых. Гимнастка из Азербайджана - Зохра Агамирова, заняла 5-ое место (32.050 баллов) в упражнениях с мячом и вышла в финал. Завтра наши спортсменки продемонстрируют свои выступления в квалификациях с булавами и лентами. Также будут определены финалисты в многоборье.