Avqustun 9-dan 18-dək Türkiyənin Konya şəhərində V İslam Həmrəyliyi Oyunları təşkil olunacaq. Oyunlarda ölkəmiz 4 gimnastika növü (bədii gimnastika, aerobika gimnastikası, kişi və qadın idman gimnastikası) üzrə  təmsil olunacaq.
Avqustun 5-də Milli Gimnastika Arenasında bədii gimnastika üzrə yığma komandamızın İslam Həmrəyliyi Oyunlarına hazırlığı ilə bağlı yoxlama məşqi keçirilib. Yoxlama məşqində gimnastlarımız Oyunlarda nümayiş etdirəcəkləri çıxış proqramlarını təqdim ediblər.
Yoxlama məşqlərini gənclər və idman nazirinin müavini Mariana Vasileva, tanınmış rusiyalı gimnast, beşqat dünya çempionu, Olimpiya Oyunlarının mükafatçısı (Atlanta-1996), 2019-cu ildə Bakıda keçirilən bədii gimnastika üzrə dünya çempionatının ulduz səfiri olmuş Yana Batırşina, paytaxt və regionları təmsil edən klubların idmançıları da izləyiblər.
Qeyd edək ki, V İslam Həmrəyliyi Oyunlarında bədii gimnastika üzrə fərdi yarışlarda Zöhrə Ağamirova, İlona Zeynalova və Alina Gözəlova medallar uğrunda mübarizə aparacaqlar. Güllü Ağalarzadə, Ləman Əlimuradova, Kamilla Əliyeva, Zeynəb Hümmətova, Yelizaveta Luzan və Darya Sorokinadan ibarət qrup hərəkətləri komandamız da İslamiadada gücünü sınayacaq.
Mötəbər turnirin aerobika gimnastikası yarışlarında Vladimir Dolmatov və Mədinə Mustafayeva fərdi proqram ilə yanaşı, qarışıq cütlük kateqoriyasında da çıxış edəcəklər.
M.Mustafayeva, V.Dolmatov və Xoşqədəm Quliyeva üçlük proqramında da mübarizə aparacaqlar.
Qadın idman gimnastikası yarışlarında Milana Minakovskaya, Samirə Qəhrəmanova, kişi idman gimnastikasında isə İvan Tixonov, Mənsum Səfərov və Nikita Simonov Azərbaycanın idman şərəfini qoruyacaqlar. Qeyd edək ki, bu gün kişi idman gimnastikası üzrə yığma komandamızın üzvləri Konyaya yola düşüblər.
“Konya-2021”də bədii gimnastika üzrə yarışlar avqustun 13-14-də, idman gimnastikası ayın 10-11-də və 17-18-də, aerobika isə 13-14-də keçiriləcək.

Our Rhythmic gymnasts have dress rehearsal before the 5th Islamic Solidarity Games
On August 9-18, the 5th Islamic Solidarity Games will be organized in Konya (Turkey). At the Games, our country will be represented in 4 Gymnastics disciplines (Rhythmic Gymnastics, Aerobic Gymnastics, Men’s and Women’s Artistic Gymnastics).
On August 5, the dress rehearsal was held at “Milli Gimnastika Arenasi” (National Gymnastics Arena) within the framework of the final preparation stage of our National Team in Rhythmic Gymnastics for the Islamic Solidarity Games. At the dress rehearsal, our gymnasts presented their programs that they would demonstrate at the Games.
The dress rehearsal were watched by Deputy Minister of Youth and Sports - Mariana Vasileva, well-known Russian gymnast, five-time World Champion, Olympic Games’ medalist (Atlanta-1996), Ambassador of the 2019 Rhythmic Gymnastics World Championships held in Baku - Yana Batyrshina and gymnasts representing both the capital and regions.
It should be mentioned that Zohra Aghamirova, Ilona Zeynalova and Alina Gozalova will compete for medals in the Individual program in Rhythmic Gymnastics competitions at the 5th Islamic Solidarity Games. Our Team in Group Exercises - Gullu Aghalarzade, Laman Alimuradova, Kamilla Aliyeva, Zeynab Hummatova, Yelyzaveta Luzan and Darya Sorokina will also try their strength at the Games.
At the competitions in Aerobic Gymnastics of the major event - Madina Mustafayeva & Vladimir Dolmatov will perform not only in the Individual program, but within the Mixed Pair as well.
Vladimir Dolmatov, Khoshgadam Guliyeva & Madina Mustafayeva will compete within Trio.
Milana Minakovskaya and Samira Gahramanova will represent Azerbaijan at the competitions among women, while Ivan Tikhonov, Mansum Safarov and Nikita Simonov will perform at Men’s Artistic Gymnastics events. It should be mentioned that today the members of our National Team in Men’s Artistic Gymnastics left for Konya.
In Konya-2021, Rhythmic Gymnastics competitions will be held on August 13 & 14, Artistic Gymnastics - August 10 & 11 and 17 & 18, and Aerobic Gymnastics - August 13 & 14.