Bu gün Kiyevdə (Ukrayna) bədii gimnastika üzrə 36-cı Avropa çempionatı yekunlaşdı.
Yarışın son günü böyüklər yaş qrupunda çıxış edən fərdi gimnastlar çoxnövçülükdə qalibi müəyyənləşdirmək üçün mübarizə apardılar. Gərgin mübarizə şəraitində keçən yarışda ölkəmizi Zöhrə Ağamirova və Arzu Cəlilova təmsil edib. Zörhə 4 alətlə çıxışların cəminə əsasən 9-cu yerdə qərarlaşıb. Bu çempionatda böyüklər arasında debüt edən Arzu isə bir sıra təcrübəli gimnastları qabaqlayaraq 12-ci olub.
Beləliklə, yığmamız bu qitə birinciliyini 3 medalla başa vurdu. Zeynəb Hümmətova, Darya Sorokina, Məryəm Səfərova, Ləman Əlimuradova və Yelizaveta Luzandan ibarət qrup hərəkətləri komandamız çoxnövçülükdə gümüş, 3 halqa və 2 cüt gürzlə isə bürünc əldə etdilər. Daha bir bürünc medal isə qrup və yeniyetmə gimnastlarımız – Nərmin Bayramova, Alina Gözəlova, İlona Zeynalova və Leyli Ağazadənin topladıqları xalların cəminə əsasən komanda hesabında qazanılıb.

Континентальное первенство художественных гимнасток завершилось
В последний день соревнований взрослые гимнастки, выступающие в индивидуальной программе боролись за определение победителя в многоборье. В соревнованиях, которые прошли в напряженной атмосфере, нашу страну представили Зохра Агамирова и Арзу Джалилова. Зохра заняла 9-е место в сумме баллов, набранных за выступление с  4 предметами. Арзу, дебютировавшая на этом Чемпионате в соревнованиях  взрослых гимнасток, стала 12-й, оставив позади ряд опытных гимнасток.
Таким образом, наша сборная завершила это континентальное первенство 3-мя медалями. Наша команда в групповых упражнениях в составе Зейнаб Гумметовой,  Дарьи Сорокиной, Марьям Сафаровой, Ляман Алимурадовой и Елизаветы Лузан, завоевала серебряную медаль в многоборье и удостоилась “бронзы” в финале с 3-я обручами и 2-я парами булав. Еще одна бронзовая медаль была завоевана в командном зачете в сумме баллов, набранных, как командой в групповых упражнениях, так и юниорками, выступившими в индивидуальной программе (Нармин Байрамова, Алина Гезалова, Илона Зейналова и Лейли Агазаде).