31 mart – 3 aprel tarixlərində İspaniyanın Valladolid şəhərində batut gimnastikası, tamblinq və ikili mini batut üzrə 25-ci Avropa Çempionatı keçirildi.
Azərbaycanı batut gimnastikası üzrə yarışlarda İlya Qrişunin, Oleq Piunov, Ruslan Ağamirov, Dmitriy Fedorovskiy və Sabina Zaytseva, tamblinq üzrə turnirdə Mixail Malkin və ikili mini batut üzrə yarışlarda Dmitriy Fedorovskiy təmsil etdilər.
İkili mini batut üzrə yarışlarda debüt çıxışımız ölkəyə bürünc medal gətirdi. Hakimlərdən 74.100 xal toplayan Dmitriy Fedorovskiy fəxri kürsünün 3-cü pilləsinə yüksəldi. 1-ci və 2-ci yerləri isə Rusiya idmançıları öz aralarında bölüşdürdülər.
Təsnifat mərhələsinin nəticələrinə əsasən, Azərbaycanın batut gimnastikası üzrə təmsilçiləri ilk dəfə olaraq həm fərdi, həm də sinxron çıxışlarda finala – Avropanın 8 güclü gimnastları sırasına daxil ola bildilər. Nəticədə, Oleq Piunov özünün ən yaxşı çıxışını (57.525) nümayiş etdirərək, fərdi çıxış proqramı üzrə yarışlarda 5-ci yeri qazandı. Oleq sinxron cütlük tərkibində İlya Qrişuninlə birlikdə 7-ci yerdə qərarlaşdılar.
Mixail Malkin də ilk dəfə olaraq Avropa Çempionatında tamblinq üzrə yarışlarda finala vəsiqə qazanaraq, 8-ci oldu.
Sonda, bağlanış mərasimində, batut gimnastikası üzrə növbəti - 26-cı Avropa Çempionatının 2018-ci ildə Bakıda keçiriləcəyindən, Avropa Gimnastika İttifaqının (UEG) bayrağı Azərbaycana təqdim olundu. Bayrağı UEG-nin Vitse-prezidenti kimi səlahiyyətləri çərçivəsində hazırki çempionatın Apellyasiya Kollegiyasının Prezidenti, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının Baş katibi Fərid Qayıbov qəbul etdi.
Azərbaycanda batut gimnastikasının 2013-cü ilin sonundan inkişaf etməsinə baxmayaraq, ölkəmiz artıq cari ilin 5-6 mart tarixlərində Bakıda batut gimnastikası üzrə Dünya Kubokunu uğurla təşkil edib.

The 25th European Championships in Trampoline Gymnastics, Tumbling and Double-mini Trampoline took place in Spanish Valladolid city on March 31 - April 3.
Azerbaijan was represented at the competitions in Trampoline Gymnastics by Ilya Grishunin, Oleg Piunov, Ruslan Aghamirov, Dmitriy Fedorovskiy and Sabina Zaitseva, in Tumbling events by Mikhail Malkin and in Double-mini Trampoline by Dmitriy Fedorovskiy.
Our debut at the Double-mini Trampoline competitions has brought a bronze medal to the country. Having received 74.100 points from the judges, Dmitriy Fedorovskiy took the 3rd place. The Russian athletes shared the 1st and 2nd places between themselves.
According to the results of the qualifications, representatives of Azerbaijan in Trampoline Gymnastics succeeded to reach the finals for the first time with a participation of best 8 gymnasts of Europe both in the individual and synchronised competitions among men. Eventually, Oleg Piunov took the 5th place in the individual program, having shown his best result (57.525). Within a synchro pair, Oleg, together with Ilya Grishunin ranked 7th.
Mikhail Malkin reached the final of the European Championships’ events in tumbling for the first time, where he closed up the eight of finalists.
At the end of the closing ceremony, the flag of the European Union of Gymnastics (UEG) was handed over to Azerbaijan as the next - 26th European Championships in Trampoline Gymnastics will be held in Baku in 2018. The UEG flag was presented to the Secretary General of Azerbaijan Gymnastics Federation, Farid Gayibov, acted as the President of the Appeal Jury of the current Championships within the framework of his authorities as the UEG Vice-president.
Although the development of Trampoline Gymnastics in Azerbaijan commenced since the end of 2013, our country has already successfully organized the World Cup in this gymnastics discipline in Baku on March 5-6 this year.