Bu gün Azərbaycan Gimnastika Federasiyası (AGF) yenidən qurulmasının 20 illiyini qeyd edir. Ölkəmizin Birinci vitse-prezidenti, Mehriban xanım Əliyevanın 2002-ci il oktyabrın 7-də Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının prezidenti seçilməsindən sonra bu sahədə uğurlu inkişafın əsası qoyulub. Həyata keçirilən məqsədyönlü və səmərəli fəaliyyət nəticəsində beynəlxalq əlaqələr qurulub, respublikamızda gimnastika idman növündə yüksək nailiyyətlər əldə olunub, AGF dünyada ən fəal quruma çevrilib. Həmin dövrdən sürətli inkişaf yoluna qədəm qoymuş AGF-nin fəaliyyətinə hazırda 9 gimnastika növü daxildir.
Azərbaycan milli gimnastika məktəbinin yetirmələrinin Olimpiya Oyunlarında iştirakı, dünya və Avropa çempionatlarında medalların qazanılması, federasiya tərəfindən ölkəmizdə ən nüfuzlu qitə və dünyamiqyaslı gimnastika yarışlarının yüksək səviyyədə təşkili federasiya rəhbərliyi tərəfindən bu sahəyə göstərilən diqqət və qayğının nəticəsidir.
Bu gün paytaxtla yanaşı, respublikamızın bölgələrində də gimnastika təbliğ və inkişaf etdirilir. Hazırda 26 rayon və şəhərdə gimnastika bölməsi fəaliyyət göstərir.
Bu uğurların nəticəsidir ki, AGF 6 il ardıcıl olaraq Beynəlxalq Gimnastika Federasiyası (FIG) tərəfindən mükafatlandırılan 10 milli federasiyanın reytinq siyahısında yer alıb və son illərdə bu siyahıya liderlik edib.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərliyi, gimnastikaya göstərdiyi diqqət və qayğı sayəsində Azərbaycan dünyanın gimnastika mərkəzinə çevrilib.
Bütün gimnastika ictimaiyyətini federasiyanın yenidən qurulmasının 20 illik yubileyi münasibətilə təbrik edir, uğurlarımızın davamlı olmasını arzulayırıq.

Сегодня исполняется 20 лет со дня реструктуризации Федерации гимнастики Азербайджана (AGF)
Сегодня Федерация гимнастики Азербайджана (AGF) отмечает 20-летие со дня своей реструктуризации. После того, как 7-го октября 2002-го года Первый вице-президент нашей страны - Мехрибан ханум Алиева была избрана президентом Федерации гимнастики Азербайджана, был заложен фундамент для успешного развития в этой сфере. В результате целенаправленной и эффективной деятельности, были установлены международные связи, достигнуты высокие достижения по этому виду спорта в нашей республики, а также АGF превратилась в одну из самых активных организаций в мире. Деятельность AGF, вставшей с того времени на путь быстрого развития, в настоящее время включает 9 видов гимнастики.
Участие воспитанников Азербайджанской национальной школы гимнастики в Олимпийских играх, завоевание медалей на Чемпионатах мира и Европы, организация самых престижных континентальных и соревнований мирового масштаба по гимнастике в нашей стране, являются результатом внимания и заботы, уделяемой этой сфере руководством федерации.
Сегодня гимнастика пропагандируется и развивается как в столице, так и в регионах нашей республики. В настоящее время секции по гимнастике действуют в 26-и регионах и городах.
В результате этих успехов, AGF 6 лет подряд входит в рейтинг 10 национальных федераций, награжденных Международной федерацией гимнастики (FIG), и, в последние годы, возглавляет этот список.
Благодаря руководству президента Федерации гимнастики Азербайджана (AGF) - Мехрибан ханум Алиевой, ее вниманию и заботе, проявленной к гимнастике, Азербайджан стал мировым центром гимнастики.
Мы поздравляем всю гимнастическую общественность с 20-летием реструктуризации федерации и желаем продолжительных успехов!