Bu gün növbəti milli yarış - kişi idman gimnastikası üzrə  29-cu, qadın idman gimnastikası üzrə 8-ci açıq Bakı çempionatı və açıq Bakı birinciliyinə yekun vurulub. İdman gimnastikası üzrə ölkənin yeni ulduzları olmağa namizəd gimnastlar icra etdikləri hər hərəkətlə beynəlxalq arenalarda çıxış etmək üçün hazırlıq və qətiyyətlərini nümayiş etdirdilər. İki günlük idman tədbirində Balakən Olimpiya İdman Kompleksi, Zirə Mədəniyyət Mərkəzi, “Ocaq” Sport Klubu (Bakı və Sumqayıt bölmələri), İxtisaslaşdırılmış Olimpiya Ehtiyatları Uşaq-Gənclər Gimnastika Məktəbi və Təhsil Respublika İdman Mərkəzinin Sumqayıt şəhər 1 nömrəli İxtisaslaşdırılmış Olimpiya Ehtiyatları Uşaq-Gənclər İdman Şahmat Məktəbini 24 qadın və 29 kişi olmaqla ümumilikdə 53 idmançı təmsil edib.
Bakı çempionatında böyüklər (2008-ci il və daha böyüklər), gənclər (2011-2009), yeniyetmələr (2012-2013) yaş kateqoriyasında qadın idman gimnastikasının nümayəndələri, böyüklər (2006-cı il və daha böyüklər), gənclər (2007-2008 / kateqoriya A; 2009-2010 / kateqoriya B), yeniyetmələr (2011-2012) yaş kateqoriyalarında isə kişi idman gimnastikasının təmsilçiləri mübarizə aparıblar. Bakı birinciliyində iştirak edəcək idmançılar arasında kişi idman gimnastikasının yeniyetmələr (2011-2012), uşaqlar (2013-2014), balacalar (2015-2016), kiçiklər (2017), qadın idman gimnastikasının isə gənclər (2011-2009) və yeniyetmələr (2012-2013) yaş qrupuna aid nümayəndələri yer alıb. Yarışın ilk günündə fərdi çoxnövçülük proqramı üzrə uşaqlar, yeniyetmələr, gənclər və böyüklər yaş kateqoriyalarında qadın idman gimnastikasının, kiçiklər, gənclər, böyüklər yaş kateqoriyalarında isə kişi idman gimnastikasının ən güclü nümayəndələri müəyyənləşib. Milli yarışın son günündə isə gənclər və yeniyetmələr yaş qrupları arasında ayrı-ayrı alətlər üzrə qadın idman gimnastikasının, gənclər və böyüklər yaş qrupunda isə kişi idman gimnastikasının ən yaxşıları bəlli olub. Həmçinin balacalar, uşaqlar, yeniyetmələr yaş kateqoriyalarında fərdi çoxnövçülük üzrə kişi idman gimnastikasının təmsilçiləri mükafatlandırılıb.
Gimnastikanın bu növünün əsasını təşkil edən hərəkətlərin icrası xüsusi cəsarət tələb edir və elə bu yarış idmançıların cəsarətlərini sınağa çəkmələri üçün bir fürsət idi. Yarışın gedişatı və nəticələr haqqında ətraflı məlumatı saytımızdan əldə edə bilərsiniz.

That was a good opportunity to prove themselves at the National arena. On May 9 & 10, there was held the 29th Open Baku Championships & Age Categories competitions in Men’s Artistic Gymnastics, the 8th Open Baku Championships & Age Categories competitions in Women’s Artistic Gymnastics. The tournament took place at “Milli Gimnastika Arenasi” (National Gymnastics Arena). A total of 53 gymnasts (29 male & 24 female) participated in the events. Balakan Olympic Sports Complex, Zira Cultural Center, Ojaq Sport Club (Baku & Sumgait sections), Specialized Children-Youth Gymnastics School of Olympic Reserves and Specialized Children-Youth Sports Chess School No.1 of Olympic Reserves of Sumgait City Branch of “Tahsil” Republican Sports Center were represented at the competition.
At the Baku Championships, Women’s Artistic gymnasts tested their strength in the age categories of Seniors (born in 2008 and older), Juniors (2009-2011), Pre-juniors (2012-2013), while Men’s Artistic gymnast competed in the age categories of Seniors (born in 2006 and older), Juniors / A (2007-2008), Juniors / B (2009-2010), Pre-juniors (2011-2012).
At the Baku Championship among Age Categories in Men’s Artistic Gymnastics, Pre-juniors (2011-2012), Children (2013-2014), Youngsters (2015-2016) and Juniors (2017) competed for medals. Representatives in Women’s Artistic Gymnastics showed their routines in the age categories of Juniors (2009-2011) and Pre-juniors (2012-2013). The best gymnasts among female representatives were determined based on the results on Vault, Uneven Bars, Balance Beam & Floor Exercises. Gymnasts in Men’s Artistic Gymnastics tested their strength in Floor Exercises, Pommel Horse, Rings, Vault, Parallel Bars & Horizontal Bar. At the All-Around competitions among Men, Youngsters, Children, Pre-juniors & Seniors (born in 2006 and older) competed in the Individual program. For each participant, this tournament was considered as a springboard for future victories. The athletes gained experience regardless of the final results. Now they can analyze their performances and improve their skills to participate in the future events.