Azərbaycan Gimnastika Federasiyası dekabrın 10-da milli yarışlar mövsümünə batut gimnastikası üzrə 7-ci, tamblinq üzrə 19-cu Azərbaycan çempionatı və Bakı birinciliyi ilə yekun vurdu.
Ötən ildən fərqli olaraq bu dəfə yarışlar Milli Gimnastika Arenasının köməkçi zalında keçirildi.
Çempionat və birincilikdə iştirak edən 99 idmançı (batut üzrə 70, tamblinq üzrə 29) “Ocaq Sport” Klubu, Bakı Gimnastika Məktəbi, “Neftçi” İdman Klubu, 13 Nömrəli İxtisaslaşdırılmış Olimpiya Ehtiyatları Uşaq-Gənclər İdman Məktəbini təmsil edirdi.
Yarışa 2013-cü ilin sonundan ölkəmizdə inkişaf etməyə başlayan batut gimnastikası üzrə çıxışlarla start verildi.
Bu növ üzrə fərdi çoxnövçülükdə balacalar (2016-cı il təvəllüdlülər), uşaqlar (2013-2015-ci il təvəllüdlülər), yeniyetmələr (2011-2012-ci il təvəllüdlülər), gənclər (2007-2010-cu il təvəllüdlülər), böyüklər (2006-cı il və daha böyük təvəllüdlülər) mübarizə apararaq, hakimlər qarşısında proqramlarını qüsursuz icra etməyə çalışırdı. Uşaqlar, yeniyetmələr və gənclər yaş kateqoriyasında idmançılar sinxron proqramda da ölkə çempionu olmaq üçün hakimlər qarşısına çıxdılar. İdmançılar arasında Dünya kubokunun gümüş və bürünc medalçısı Selcan Mahsudova, buyaxınlarda İngiltərənin Birminqem şəhərində keçirilən dünya yaş qrupları yarışlarında sinxron proqramda gümüş medala layiq görülən Samirə Hüseynova və Ayan Şabanova, İbrahim Mustafazadə və Ammar Baxşaliyev də yer almışdı. Təcrübəli idmançıların yarışa qatılması kiçikyaşlı gimnastları qələbə qazanmağa daha da ruhlandırırdı.
Tamblinq üzrə yarışda idmançılar uşaqlar (2013-2015), yeniyetmələr (2011-2012), gənclər (2007-2010) və böyüklər (2006-cı il və daha böyük) yaş kateqoriyaları üzrə mübarizə apardılar.
Turnirdə valehedici çıxışlar nümayiş etdirən azyaşlı idmançılarımızla yanaşı, buyaxınlarda İngiltərənin Birminqem şəhərində keçirilən dünya çempionatında komanda hesabında qızıl medal qazanan yığma komandamızın üzvü Elnur Məmmədov, dünya yaş qrupları yarışlarının bürünc mükafatçısı Aleksey Karataşov da iştirak edirdi.
Bu növ üzrə yarışda qaliblər təsnifat mərhələsində 2 çıxışın cəminə əsasən müəyyənləşdi.
Hər iki növ üzrə həyəcan dolu çıxışlar nümayiş etdirən idmançılarımıza valideynləri də yarış boyunca dəstək oldular.

On December 10, the Azerbaijan Gymnastics Federation concluded the national competition season with the 7th Azerbaijan Championship in trampoline gymnastics and the 19th Azerbaijan Championship in tumbling, as well as the Baku Championship.
Unlike last year, this time the competitions took place in the auxiliary hall of the National Gymnastics Arena. A total of 99 athletes (70 in trampoline and 29 in tumbling) represented the “Ocaq Sport” Club, Baku Gymnastics School, “Neftchi” Sports Club, and the Specialized Olympic Reserve Children and Youth Sports School No. 13.
The competition kicked off with performances in trampoline gymnastics, which began developing in our country at the end of 2013. In this discipline, young athletes competed in individual all-around events in various age categories: toddlers (born in 2016), children (born in 2013-2015), adolescents (born in 2011-2012), youths (born in 2007-2010), and adults (born in 2006 and older). Athletes in the children, adolescent, and youth age categories also took to the stage in the synchronized program to compete for the title of national champion. Among the athletes were Selcan Mahsudova, a silver and bronze medalist at the World Cup, as well as Samira Huseynova and Ayan Shabanova, who recently earned silver medals in the synchronized program at the World Age Group Championships held in Birmingham, England, along with Ibrahim Mustafazadeh and Ammar Bakhshaliyev. The participation of these experienced athletes further motivated the younger gymnasts to strive for victory.
In the tumbling competition, athletes competed in age categories: children (2013-2015), adolescents (2011-2012), youths (2007-2010), and adults (2006 and older).
Alongside our young athletes who showcased stunning performances, Elnur Mammadov, a member of the national team that recently won a gold medal in the team event at the World Championships in Birmingham, and Aleksey Karataşov, a bronze medalist at the World Age Group Championships, also participated in the tournament.
Winners in this discipline were determined based on the total score from two performances in the qualification round. Throughout the competition, parents provided support to the athletes who delivered thrilling performances in both disciplines.