Çoxdandır ki, ölkəmizdə təşkili planlaşdırılanAerobika Gimnastikası üzrə 16-cı Dünya Çempionatı nəhayət ki baş tutdu.
2020-ci ildə keçirilməli olan, lakin COVID-19 pandemiyası səbəbilə təxirə düşən bu çempionat 27-29 may tarixlərində təşkil edildi. Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının (AGF) may ayında təşkil etdiyi yarışlardan sonuncusu olan bu yarışda da gimnastlarımız uğurları ilə hər kəsi sevindirdilər.
Belə ki, Azərbaycan təmsilçiləri ölkəmizin ilk dəfə ev sahibliyi etdiyi aerobika gimnastikası üzrə dünya çempionatında dünya çempionu titulunu qazanmağa müvəffəq oldular. Avropa çempionu adını daşıyan Akif Kərimli, Nigar İbrahimbəyli, Ayxan Əhmədli, Nərminə Hüseynova, Mədinə Mustafayeva, Elçin Məmmədov, İmran İmranov və Nurcan Cabbarlıdan ibarət aerodans komandamız bu dəfə də onlara olan inamı doğrultdu və fəxri kürsünün ilk pilləsinə yüksəldi.
Doğma divarlar arxasında - Milli Gimnastika Arenasında Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni yenidən səsləndi. Bu dəfə məhz dünya çempionlarımız şərəfinə!
28 may Respublika Günündən bir gün sonra dünya birinciliyininqalibi olmuş idmançılarımız isə qələbələrini Respublikamıza həsr ediblər.
Gimnastlarımız bu gün keçirilən daha iki final mərhələsində də çıxış ediblər. Kişilərin fərdi proqramında dünyanın ən güclü 8 gimnastı arasında Vladimir Dolmatov 7-ci olub. Nərminə Hüseynova, İmran İmranov, Vladimir Dolmatov, Xoşqədəm Quliyeva və Balaxanım Əhmədovadan ibarət qrupumuz isə finalda 8-ci yerdə qərarlaşıb.
Çempionatın Yerli Təşkilat Komitəsi olaraq bu yarışların keçirilməsində əməkdaşlıq etdiyimiz müvafiq dövlət strukturları və qurumlara dərin minnətdarlığımızı bildiririk!

The 16th Aerobic Gymnastics World Championships, the organization of which was planned in our country long before, finally took place.
The Championships, scheduled for 2020, but postponed due to the COVID-19 pandemic, was held on May 27-29, 2021. Our gymnasts made everyone happy with their success in the competition, which was the last one organized by Azerbaijan Gymnastics Federation (AGF) in May.
Thus, the representatives of Azerbaijan succeeded to win the title of the World Champion at the Aerobic Gymnastics World Championships hosted by our country for the first time. Our Aero Dance team consisting of European Champions - Akif Karimli, Nigar Ibrahimbayli, Aykhan Ahmadli, Narmina Huseynova, Madina Mustafayeva, Elchin Mammadov, Imran Imranov and Nurjan Jabbarli justified the trust shown in them and mounted the first step of the podium.
The National Anthem of the Republic of Azerbaijan was played again within home walls at Milli Gimnastika Arenası (National Gymnastics Arena). This time in honor of our World Champions!
One day after the Republic Day celebrated on May 28, our athletes, who became the winners of the World Championships, dedicated their victories to our Republic.
Azerbaijani gymnasts performed in two more finals today. Vladimir Dolmatov ranked 7th among the 8 strongest gymnasts in the program of Individual Men. Our Group consisting of Narmina Huseynova, Imran Imranov, Vladimir Dolmatov, Khoshgadam Guliyeva and Balakhanim Ahmadova took the 8th place in the Final.
As the Local Organizing Committee of the Championships, we express our profound gratitude to the relevant State bodies and organizations for their kind cooperation in holding these competitions!