Çoxdandır ki, ölkəmizdə təşkili planlaşdırılanAerobika Gimnastikası üzrə 16-cı Dünya Çempionatı nəhayət ki baş tutdu.
2020-ci ildə keçirilməli olan, lakin COVID-19 pandemiyası səbəbilə təxirə düşən bu çempionat 27-29 may tarixlərində təşkil edildi. Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının (AGF) may ayında təşkil etdiyi yarışlardan sonuncusu olan bu yarışda da gimnastlarımız uğurları ilə hər kəsi sevindirdilər.
Belə ki, Azərbaycan təmsilçiləri ölkəmizin ilk dəfə ev sahibliyi etdiyi aerobika gimnastikası üzrə dünya çempionatında dünya çempionu titulunu qazanmağa müvəffəq oldular. Avropa çempionu adını daşıyan Akif Kərimli, Nigar İbrahimbəyli, Ayxan Əhmədli, Nərminə Hüseynova, Mədinə Mustafayeva, Elçin Məmmədov, İmran İmranov və Nurcan Cabbarlıdan ibarət aerodans komandamız bu dəfə də onlara olan inamı doğrultdu və fəxri kürsünün ilk pilləsinə yüksəldi.
Doğma divarlar arxasında - Milli Gimnastika Arenasında Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni yenidən səsləndi. Bu dəfə məhz dünya çempionlarımız şərəfinə!
28 may Respublika Günündən bir gün sonra dünya birinciliyininqalibi olmuş idmançılarımız isə qələbələrini Respublikamıza həsr ediblər.
Gimnastlarımız bu gün keçirilən daha iki final mərhələsində də çıxış ediblər. Kişilərin fərdi proqramında dünyanın ən güclü 8 gimnastı arasında Vladimir Dolmatov 7-ci olub. Nərminə Hüseynova, İmran İmranov, Vladimir Dolmatov, Xoşqədəm Quliyeva və Balaxanım Əhmədovadan ibarət qrupumuz isə finalda 8-ci yerdə qərarlaşıb.
Çempionatın Yerli Təşkilat Komitəsi olaraq bu yarışların keçirilməsində əməkdaşlıq etdiyimiz müvafiq dövlət strukturları və qurumlara dərin minnətdarlığımızı bildiririk!

Грандиозный финал долгожданного Чемпионата мира
16-й Чемпионат мира по аэробной гимнастике, организация которого планировалось в нашей стране, наконец-то состоялся.
Этот Чемпионат, отложенный с 2020 года из-за пандемии COVID-19, состоялся 27-29 мая. Наши гимнасты порадовали всех своими успехами на этом последнем соревновании, организованном Федерацией гимнастики Азербайджана (AGF) в мае.
Итак, представители Азербайджана смогли стать Чемпионом мира по аэробной гимнастике, который впервые прошел в нашей стране. Наша команда аэроденс, состоящая из Чемпионов Европы - Акиф Кяримли, Нигяр Ибрагимбейли, Айхан Ахмедли, Нармина Гусейнова, Медина Мустафаева, Эльчин Мамедов, Имран Имранов и Нурджан Джаббарлы - и на этот раз оправдала доверие и поднялась на первую ступень почетного пьедестала.
За родными стенами – в Milli Gimnastika Arenası (Национальная арена гимнастики) вновь прозвучал Государственный гимн Азербайджанской Республики. На этот раз именно в честь наших чемпионов мира!
Через день после Дня Республики, отмечаемого 28 мая, наши спортсмены, ставшие победителями чемпионата мира, посвятили свою победу нашей Республике.
Сегодня наши гимнасты также выступили в двух финальных этапах. В мужской индивидуальной программе среди 8 сильнейших гимнастов мира Владимир Долматов занял 7-е место. Групповая команда в составе Нармины Гусейновой, Имран Имранова, Владимира Долматова, Хошгадам Гулиевой и Балаханым Ахмедовой заняла 8-е место в финале.
Местный Организационный Комитет Чемпионата, выражает глубокую признательность соответствующим государственным структурам и учреждениям, сотрудничавшие с нами в проведении этих соревнований!