Bu gün Bakıda çoxdan gözlənilən bədii gimnastika üzrə dünya kuboku sona çatdı.
Milli Gimnastika Arenası uzun müddətdən sonra yenidən öz qapılarını ən incə və zərif gimnastika növünün nümayəndələri üçün açdı.
Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin müvafiq icazəsi ilə baş tutmuş Olimpiya Oyunlarına təsnifat xarakterli yarışda 35 ölkədən 150-dən çox gimnast yenidən Bakıda fərqlənmək üçün mübarizə apardı.
Ölkəmizi doğma divarlar arasında fərdi proqramda Zöhrə Ağamirova və Arzu Cəlilova, qrup hərəkətləri proqramında isə Zeynəb Hümmətova, Məryəm Səfərova, Darya Sorokina, Ləman Əlimuradova və Yelizaveta Luzan təmsil etdi.
Qrup komandamız ən güclü komandaların gərgin mübarizəsindən medalsız ayrılmadı. Hər iki çıxış proqramı üzrə finala adlamış qrupumuz 5 topla final çıxışına görə fəxri kürsünün 3-cü pilləsində yer almağı bacardı. Çoxnövçülükdə isə sevimli 5-liyimizi bürünc medaldan cəmi 0,050 xal ayırdı. 2 cüt gürz və 3 halqa ilə qızlarımız 5-ci oldular.
Qrup komandamızın məşqçisi, gimnast kimi dəfələrlə Avropa çempionatları, dünya kubokları və digər beynəlxalq yarışların mükafatçısı olmuş Siyana Vasileva komandasının medal qazanmasına görə çox şad olduğunu bildirdi. “Çox şadam ki bu yarış baş tutdu. Və biz yaxşı çıxış edib, yaxşı nəticə göstərərək, bizi izləyən gimnastika azarkeşlərini sevindirə bildik. Belə bir şans üçün hamıya təşəkkür edirik!
Mən özüm gimnast kimi çıxış etdiyim vaxtlardan bilirəm, həmişə doğma arenada yaxşı çıxış etmək istəyirsən. Ona görə də bu gün qızlar çox həyəcanlı idilər. Onlar da vətəndə yaxşı çıxış etmək, hamını sevindirmək istəyirdilər. Buna görə çox fəxr edirəm ki, bu bizdə alındı.”
Bu il beynəlxalq yarışda ilk dəfə doğma Arenada çıxış etmiş Zöhrə lentlə finala vəsiqə qazandı. Lakin final mərhələsində çox az xal fərqi ilə medalın bir addımlığında dayandı. Çoxnövçülükdə isə Zöhrə 10 ən güclü gimnastlar arasında yer aldı.
Böyüklər arasında ölkəmizdə baş tutan beynəlxalq yarışda ilk dəfə çıxış edən Arzu ən yaxşı nəticəsini topla nümayiş etdirərək, 15-ci oldu.
Yarışda karantin qaydalarına riayət olunması, insanlar arasında ünsiyyətin maksimum azaldılması, eləcə də Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının (FIG) qayda və tövsiyələrinə əməl olunması məqsədilə Yerli Təşkilat Komitəsi tərəfindən bir sıra addımlar atıldı.
Bununla əlaqədar, hər kəsin səbirsizliklə gözlədiyi bu kubokda bir sıra yeniliklər tətbiq olundu. Ən çox marağa səbəb olunan yeniliklərdən biri mükafatçılara medalların “dron”lar vasitəsilə təqdim edilməsi oldu.
Daha bir yenilik isə media ilə bağlı oldu. Bu yarışda gimnastların çıxışlarından sonra müsahibə verməsi üçün nəzərdə tutulan “Mixed Zone” adlandırılan zona onlayn müsahibələrlə əvəz edildi. Jurnalistlər hətta arenaya gəlmədən də istədikləri gimnastdan müsahibə almaq imkanı əldə etdilər.
Uzun müddətdən sonra ilk gimnastika yarışınınbaş tutması və qazanılmış medal münasibətilə hər kəsi təbrik edirik!

The long-expected Rhythmic Gymnastics World Cup has come to an end in Baku today.
After a long time, Milli Gimnastika Arenası (National Gymnastics Arena) has reopened its doors to the most graceful and elegant representatives of Gymnastics.
More than 150 gymnasts from 35 countries competed to win at the competitions held in Baku with the relevant authorization of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan. The events qualified for the Olympic Games as well.
Our country was represented by Zohra Aghamirova and Arzu Jalilova in the Individual Program, while Zeynab Hummatova, Maryam Safarova, Darya Sorokina, Laman Alimuradova and Yelyzaveta Luzan performed within team in group exercises.
Our gymnasts in group exercises succeeded to complete the intense competition of the strongest teams with medals. Our group team, which reached the finals in both programs, managed to mount the 3rd step of the podium in the Finals with 5 Balls. In the All-Around, only 0.050 points separated our favorite 5 gymnasts from the Bronze medal. Our girls ranked 5th in the total of two performances with 2 pairs of Clubs and 3 Hoops.
Coach of our team in group exercises, repeated prizewinner of the European Championships, World Cups and other international competitions, Siyana Vasileva stated that she was very happy for her team for the medal. "I am very glad that this event took place. By performing well and showing good results, our team made the fans happy. Thank you all for such an opportunity!”
“I know from the time when I was a gymnast that you always wish to perform well at your home arena. So, the girls were very excited today. They also wanted to perform well in the homeland and make everyone happy. That is why I'm very proud that we did it."
Zohra, who performed at the international competitions at the home arena for the first time this year, reached the finals with a Ribbon. However, in the final, she was a step away from the medal with a very small difference of points. In the All-Around, Zohra took place among the 10 strongest gymnasts.
Arzu, who performed for the first time at the international competition among seniors in our country, showed the best result with a Ball and ranked 15th.
The Local Organizing Committee took a number of steps to ensure compliance of the created conditions with the quarantine rules, minimize communication between people, as well as to follow the rules and recommendations of the International Gymnastics Federation (FIG).
In this regard, a number of innovations have been implemented in this long-anticipated World Cup. One of the most interesting innovations was the presentation of medals to the winners by drones.
Another innovation was related to the media. The Mixed Zone, which is intended for interviews after the performances of gymnasts, was replaced by online interviews during this competition. Journalists had the opportunity to interview any gymnast they wished, even without coming to the arena.
Congratulations to the medal winners and everyone who participated in the first Gymnastics competition in Baku after the long break!