Yeni İl bir çoxumuzun uşaqlıq çağlarından sevimli bayramıdır, çünki, o, hətta yetkin insan olduğumuzda belə bizi tərk etməyən əfsanəvi xəyallarımızı təcəssüm etdirir. Bunu bədii gimnastika üzrə Azərbaycan yığma komandasının Baş məşqçisi, “Yeni İl Yuxusu” adlı bayram şousunun müəllifi və səhnə quruluşçusu Mariana Vasileva çox yaxşı dərk edir.
Dünən, 7 gimnastika növü üzrə yığma komandaları üzvlərinin iştirak etdiyi ənənəvi bayram şousunun baş tutduğu Milli Gimnastika Arenasının dolu zalında nəinki balacaların, hətta müxtəlif nəsl nümayəndələrinin uşaqların sevimli qəhrəmanlarının kostyumlarını geyinmiş nağıl multiplikasiya personajlarını necə sevinclə izlədiyini görməmək mümkün deyildi.
Bədii gimnastika xalçasının üzərində hadisələr bütün şou boyunca valehedici gimnastika aləminə daxil olub öz sevimli pərisi Dzin-dzini görməyə çalışan sirrli personaj Piter Pen ətrafında inkişaf edidri. Milli Gimnastika Arenasında isə onu cəsur samuraylar, Rioda həyat sürən tutuquşuları, dəniz quldurları, Madaqaskar adasının sakinləri və Vəhşi Qərbin kovboyları qarşıladı. Onlar öz bacarıqlarını nümayiş etdirmək üçün gah kişi və qadın gimnastikası üzrə alətlərin üzərinə dırmaşır, gah batut üzərində uçuş hissinə qapılır, gah da akrobatik tryuklar, tamblinq çığırında məharətlərini və bədii gimnastika alətlərini necə ustalıqla idarə etdiklərini göstərirdilər... Bütün bunlar böyük artistlik qabiliyyətilə, böyük şövqlə, gimnastikaya, bütün ətrafa, və, əlbəttə ki, tamaşaçılara böyük məhəbbətlə ifa olunurdu. Baş məşqçilər, gimnastlar elə rola girmişdilər ki, tamaşaçı tribunalarından onların məşhur teatr aktyorları olmadığına, peşəkar idmançı, mütəxəssis olduqlarına inanmaq mümkün deyildi. Buna inanmağa isə rolları ifa edən yığma komandaların Baş məşqçiləri, Azərbaycan gimnastikasında məşhur olan - Mariana Vasileva (bədii gimnastika – pəri), Nina Pravdina (qadın idman gimnastikası, samuraylar dəstəsinin başçısı panda Kunq-fu), Vladimir Şulikin (batut gimnastikası – Rio sakini), İradə Qurbanovanın (akrobatika gimnastikası - Madaqaskar qəhrəmanı – Qloriya) adları kömək edir.
Bütün tamaşa boyunca bir çox çətinliklərdən keçən Piter Pen (Kamil Quliyev – xoreoqraf), sehrli gimnastika aləminə daxil olmaq üçün Söyüd nənədən açarları əldə edir, və, nəhayət, öz sevimli pərisi Dzin-dzini (Ayşən Bayramova – bədii gimnast) görür. Şounun sonuna yaxın tamaşaçılar, uca arena qübbəsindən bədii gimnastikanın zərifliyini nümayiş etdirməklə bu gimnastika növünün ulduzu Marina Durundanın öz sevimli xalçasına enməsini böyük həyəcanla izlədilər. Sonda isə, tamaşaçılar elə həmin qübbədən onlara sarı yönələn uçan şarlar bayramına qərq oldular.
Şounun əsas məğzi nəinki gimnastika ailəsinin üzvlərinə, həmçinin tamaşaçılara, gimnastika həvəskarlarına, xüsusilə sevimli uşaqlara bayram əhval-ruhiyyəsi bəxş etməklə bütün 6 gimnastika yarış növlərinin mahiyyəti və gözəlliyini 7-ci qeyri-yarış növü olan gimnastika hamı üçün adı altında birləşdirərək nümayiş etdirməkdən ibarət idi.
Bu şounu izlədikdən, dünənki ab-havanı hiss etdikdən sonra elə bir qənaətə gəlirsən ki, gimnastikanın ölkədəki bügünkü uğuru hər bir üzvünün gözəlliyə qiymət verən, nəinki bilavasitə öz işlərinə, hətta üzərilərinə götürdükləri hər bir işə böyük məsuliyyətlə yanaşan böyük bir gimnastika ailəsinin bəhrəsidir, ən əsası – başda gözəlliyin, incəsənətin, idmanın və sağlam həyat tərzinin xüsusilə qiymətini bilən Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının Prezidenti Mehriban xanım Əliyeva olmaqla səmimi bir ailə.

ШОУ СОН В НОВОГОДНЮЮ НОЧЬ
Новый Год является любимым праздником многих из нас с раннего детства, так как таит в себе сказочное воображение, которое не покидает нас, даже когда мы становимся достаточно взрослыми людьми. Это хорошо осознает главный тренер сборной команды Азербайджана по художественной гимнастике Мариана Василева, которая является автором и постановщиком праздничного шоу “Сон в Новогоднюю Ночь”.
Вчера, в переполненном зале Milli Gimnastika Arenası, где проходило традиционное праздничное шоу в исполнении членов сборных команд по 7 видам гимнастики, невозможно было не заметить радостные лица не только малышей, но и представителей разных поколений, которые с удовольствием наблюдали за сказочными мультипликационными персонажами, разодетые в костюмы любимых героев детей.
На ковре художественной гимнастики события развернулись вокруг загадочного персонажа Питера Пэна, который на протяжении всего шоу пытался ворваться в захватывающий мир гимнастики и увидеть свою любимую фею Дзин-дзинь. А в Milli Gimnastika Arenası его встретили отважные самураи, попугаи, обитающие в Рио, пираты, жители острова Мадагаскар и ковбои Дикого Запада, которые то взбирались на снаряды по мужской и женской спортивной гимнастике демонстрируя свое мастерство, то предавались прекрасному чувству полета прыгая на батуте, то показывали акробатические трюки, то свои навыки на акробатической дорожке, то искусство владения предметами художественной гимнастики… И все это исполнялось с большой артистичностью, с большим энтузиазмом, с большой любовью к гимнастике, ко всему окружающему, и, конечно же, зрителям. Главные тренера, гимнасты так вошли в роль, что со зрительских трибун невозможно было поверить, что это профессиональные спортсмены, эксперты по видам гимнастики, а не актеры известных театров. А поверить в это помогут известные имена в гимнастике Азербайджана, исполняющие роли - главные тренера сборных команд - Мариана Василева (художественная гимнастика - фея), Нина Правдина (женская спортивная гимнастика - глава самураев Панда Кунг-фу), Владимир Шуликин (прыжки на батуте - обитатель Рио), Ирада  Гурбанова (акробатическая гимнастика герой Мадагаскара – Глория).
На протяжении всего представления Питер Пэн (Камиль Гулиев – хореограф), преодолев много трудностей, получает ключи в загадочный мир гимнастики из рук бабушки Ивы (Лейли Мишина – хореограф), где наконец он встречает свою любимую фею Дзинь-дзинь (Айшан Байрамова – художественная гимнастка). А ближе к концу шоу, зрители, затаив дыхание наблюдали за звездой художественной гимнастики Мариной Дурунды, которая спустилась на свой любимый ковер с высочайшего свода арены, показав всю нежность художественной гимнастики. А в конце все зрители окунулись в праздник летящих шаров, направляющихся с того же свода.
А главная идея шоу заключался в том, чтобы продемонстрировать сущность и красоту всех 6 соревновательных видов гимнастики, объединившись под 7-м не соревновательным видом - гимнастики для всех, тем самым, подарив праздничное настроение не только самим себе, но и зрителям, любителям гимнастики, и, в частности, нашим любимым детям.
Посмотрев это шоу, почувствовав вчерашнюю атмосферу в зале, приходишь к заключению, что сегодняшний успех гимнастики в стране, является плодом одной большой гимнастической семьи, члены которых ценят красоту, с большой ответственностью относятся не только непосредственно к своему делу, но и ко всему, за что они берутся, а главное - дружной семьи во главе Президента Федерации Гимнастики Азербайджана Мехрибан ханум Алиевой, которая является особым ценителем красоты, искусства, спорта и здорового образа жизни.