Dünən paytaxtımızda start götürən Kişi və Qadın İdman Gimnastikası üzrə Dünya Kuboku davam edir.
Yarışların ikinci günündə kişi idmançılar dayaqlı tullanma, dəstəli at, turnik, qadın gimnastlar isə gimnastika tiri və sərbəst hərəkətlərdə qüvvələrini sınayıblar.
Bugünkü yarışlarda Azərbaycan təmsilçiləri Samirə Qəhrəmanova və Milana Minakovskaya sərbəst hərəkətlərdə və gimnastika tirində proqramlarını təqdim ediblər. İvan Tixonov isə dayaqlı tullanma, dəstəli at, turnik hərəkətlərində qüvvəsini sınayıb.
Sabah təmsilçilərimiz İvan Tixonov paralel qollarda, Nikita Simonov isə halqa üzrə hərəkətlərdə finalda mübarizə aparacaq.
Xatırladaq ki, dünən İvan Tixonov 13.933 xalla 8-ci pillədə qərarlaşaraq finala vəsiqə qazanmışdı. Nikita Simonov isə halqa ilə hərəkətlərdə 14.266 xalla 6-cı pillədə qərarlaşaraq həlledici mərhələyə adlamışdı.
Qeyd edək ki, bu il oktyabrın 7-də AGF-nin yenidən qurulmasının 20 ili tamam olur.
Yarışlar zamanı yarış iştirakçılarına və tamaşaçılara Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının (AGF) yenidən qurulmasının 20-ci ildönümünə həsr olunmuş yubiley nişanı və Azərbaycan gimnastikasının nailiyyətlərindən bəhs edən videoçarx nümayiş etdirilib.
AGF-nin korporativ üslubuna uyğun hazırlanan yubiley nişanında bədii gimnastika aləti olan lentin “sıfır” rəqəmi işarəsi formasında olması ideyasından istifadə edilib. Burada qeyd olunan “20 il inkişafda” yazıları AGF-nin 20 il ərzindəki uğur hekayəsini əks etdirir.
Videoçarx ölkəmizin Birinci vitse-prezidenti, Mehriban xanım Əliyevanın 2002-ci ildən Azərbaycan Gimnastika Federasiyasına rəhbərlik etdiyi 20 ilik müddət ərzində gimnastika sahəsində əldə olunan uğurlu inkişafdan və qazanılan yüksək nailiyyətlərdən bəhs edir.
Xüsusi olaraq vurğulamaq istərdik ki, məhz Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərliyi altında həyata keçirilən uğurlu və səmərəli fəaliyyət nəticəsində Azərbaycanda idmanın bu növünün inkişaf mərhələsi başlayıb, beynəlxalq əlaqələr qurulub, yüksək nailiyyətlər qazanılıb, federasiya bütün tədbirlər üzrə dünyada ən fəal quruma çevrilib.

The FIG Artistic Gymnastics Apparatus World Cup, started in our capital city, is going on.
On the second day of the competition, male gymnasts tested their strength on Vault, Pommel Horse, Horizontal Bar, while female gymnasts performed on Balance Beam and demonstrated Floor Exercises accordingly.
At today’s events, representatives of Azerbaijan - Samira Gahramanova and Milana Minakovskaya demonstrated their programs on Floor Exercises & Balance Beam. Ivan Tikhonov performed on Vault, Pommel Horse & Horizontal Bar.
Tomorrow our representatives Ivan Tikhonov will compete on Parallel Bars, while Nikita Simonov will take part in the Finals on Rings.
It should be mentioned that, yesterday Ivan Tikhonov took the 8th place with 13.933 points and qualified for the Finals. Nikita Simonov ranked 6th with 14.266 points on Rings.
This October, Azerbaijan Gymnastics Federation celebrates 20 years of its reestablishment.
During the competitions, AGF presented Anniversary icon and video to participants and spectators depicting the achievements of federation within 20 years.
Rhythmic Gymnastics “Ribbon” is used to shape “20” on the Anniversary icon, based on the corporate design of Azerbaijan Gymnastics Federation. The term “20 Years of Progress” symbolizes success achieved by AGF within 20 years.
The video depicts the successful development and high results achieved by AGF, led by country’s First-Vice President, President of Azerbaijan Gymnastics Federation - Mrs. Mehriban Aliyeva within the 20 years.
We would like to emphasize that as a result of successful and effective activity led by Mrs. Mehriban Aliyeva, the development of this sport has begun in Azerbaijan, international relations have been established, high results have been achieved and the federation has turned into one of the most active organization in the world.