Dünən paytaxtımızda start götürən Kişi və Qadın İdman Gimnastikası üzrə Dünya Kuboku davam edir.
Yarışların ikinci günündə kişi idmançılar dayaqlı tullanma, dəstəli at, turnik, qadın gimnastlar isə gimnastika tiri və sərbəst hərəkətlərdə qüvvələrini sınayıblar.
Bugünkü yarışlarda Azərbaycan təmsilçiləri Samirə Qəhrəmanova və Milana Minakovskaya sərbəst hərəkətlərdə və gimnastika tirində proqramlarını təqdim ediblər. İvan Tixonov isə dayaqlı tullanma, dəstəli at, turnik hərəkətlərində qüvvəsini sınayıb.
Sabah təmsilçilərimiz İvan Tixonov paralel qollarda, Nikita Simonov isə halqa üzrə hərəkətlərdə finalda mübarizə aparacaq.
Xatırladaq ki, dünən İvan Tixonov 13.933 xalla 8-ci pillədə qərarlaşaraq finala vəsiqə qazanmışdı. Nikita Simonov isə halqa ilə hərəkətlərdə 14.266 xalla 6-cı pillədə qərarlaşaraq həlledici mərhələyə adlamışdı.
Qeyd edək ki, bu il oktyabrın 7-də AGF-nin yenidən qurulmasının 20 ili tamam olur.
Yarışlar zamanı yarış iştirakçılarına və tamaşaçılara Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının (AGF) yenidən qurulmasının 20-ci ildönümünə həsr olunmuş yubiley nişanı və Azərbaycan gimnastikasının nailiyyətlərindən bəhs edən videoçarx nümayiş etdirilib.
AGF-nin korporativ üslubuna uyğun hazırlanan yubiley nişanında bədii gimnastika aləti olan lentin “sıfır” rəqəmi işarəsi formasında olması ideyasından istifadə edilib. Burada qeyd olunan “20 il inkişafda” yazıları AGF-nin 20 il ərzindəki uğur hekayəsini əks etdirir.
Videoçarx ölkəmizin Birinci vitse-prezidenti, Mehriban xanım Əliyevanın 2002-ci ildən Azərbaycan Gimnastika Federasiyasına rəhbərlik etdiyi 20 ilik müddət ərzində gimnastika sahəsində əldə olunan uğurlu inkişafdan və qazanılan yüksək nailiyyətlərdən bəhs edir.
Xüsusi olaraq vurğulamaq istərdik ki, məhz Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərliyi altında həyata keçirilən uğurlu və səmərəli fəaliyyət nəticəsində Azərbaycanda idmanın bu növünün inkişaf mərhələsi başlayıb, beynəlxalq əlaqələr qurulub, yüksək nailiyyətlər qazanılıb, federasiya bütün tədbirlər üzrə dünyada ən fəal quruma çevrilib.

Кубок мира FIG по спортивной гимнастике среди мужчин и женщин, стартовавший в нашей столице, продолжается.
Во второй день соревнований, мужчины соревновались на опорном прыжке, гимнастическом коне, перекладине, тогда как женщины - на бревне и в вольных упражнениях.
Сегодня в соревнованиях представительницы Азербайджана Самира Гахраманова и Милана Минаковская представили свои программы в вольных упражнениях и на бревне. Иван Тихонов выступил на опорном прыжке, гимнастическом коне и перекладине.
Завтра наш представитель Иван Тихонов будет соревноваться на параллельных брусьях, а Никита Симонов на кольцах.
Напомним, что вчера Иван Тихонов занял 8-ое место с 13.933-ю баллами и вышел в финал. Никита Симонов удостоился 6-го места с 14.266-ю баллами на кольцах.
Следует отметить, что в этом году, 7-ого октября, исполняется 20 лет со дня реструктуризации AGF.
В ходе соревнований участникам и зрителям был продемонстрирован юбилейный логотип в честь 20-летия реструктуризации Федерации гимнастики Азербайджана (AGF) и видеоролик, отображающий достижения азербайджанской гимнастики.
Следует отметить, что лента художественной гимнастики была использована для отображения цифры “20” на юбилейном знаке, выполненной в соответствии с фирменным стилем AGF.
Юбилейный знак “20 лет в развитии” отражает историю успеха AGF за 20 лет.
В ролике говориться об успешном развитии и о высоких достижениях под руководством Первого вице-президента нашей страны Мехрибан ханум Алиевой.
Следует подчеркнуть, что в результате успешной и за 20 лет продуктивной работы под руководством Мехрибан ханум Алиевой, в Азербайджане началось развитие этого вида спорта, были налажены международные связи, достигнуты высокие достижения, а также федерация превратилась в одну из самых активных организаций в мире.