Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidmətindən verilən məlumata əsasən, Bakıda keçiriləcək Avropa Çempionatının iştirakçısı M. Durunda halqa ilə finalda 17.6 xal toplamaqla, onun ardınca gələn Ukrayna və Rusiyadan olan əsas rəqiblərinə fürsət belə verməmişdir. Son dərəcə mürəkkəb proqram, parlaq çıxış geyimi, hakimlərin yüksək qiymətləri və tamaşaçıların alqışları sonda macar arenasında bir ahənglik təşkil edərək, bayrağımızın yüksəlməsi və Dövlət Himnimizin səslənməsi ilə nəticələnmişdir.
İkinici dəfə isə Ü. Hacıbəylinin möhtəşəm əsərinin akkordları, fərdi birincilikdən fərqli olaraq 6 gimnastımız üçün səsləndi. Belə ki, qrup hərəkətləri komandamız 1 həftə öncə olduğu kimi qələbə qazandılar, lakin bu dəfə bu nailiyyət çoxnövçülükdə əldə olundu. 3 top və 2 lentlə çıxışlarına görə isə Səbinə Abbasova, Aliyə Paşayeva, Siyana Vasileva, Diana Doman, Aleksandra Platonova və Aynur Mustafayeva 3-cü yerə layiq görüldü.
Yeniyetmə gimnastlarımız da şəhərimizdə təşkil olunacaq Avropa çempionatına hazırlaşırlar. Belə ki, Jalə Piriyeva və Züleyxa İsmayılova Dünya Kuboku ilə eyni vaxtda keçirilən beynəlxalq turnirdə komanda hesabında bürünc medal əldə etdilər. Bundan əlavə, Jalə və Züleyxanın aktivində müvafiq olaraq halqa və gürzlərlə hərəkətlərinə görə bürünc medal da vardır.
- Yarışlarda Marina Durunda ilə bərabər mübarizə aparan və ilk dəfə olaraq Dünya Kuboku mərhələsində finalçılar sırasına daxil olan Nilufər Niftalıyevanı da qeyd etmək istərdim. Onun 7-ci yer qazanması mütəxəssis olaraq bizim üçün və həmçinin gimnastın özü üçün də böyük əhəməyyət kəsb edir, - deyə bədii gimnastika üzrə yığma komandanın Baş məşqçisi Mariana Vasileva bildirdi. - "İyun ayında keçiriləcək Avropa çempionatında iştirak edəcək yığma komandaya daxil olmaq iddiasında olan Gülsüm Şəfizadə və yeniyetmə gimnast Beyza Dəmirin əldə etdikləri uğurlar da diqqətə layiqdir . Gülsüm Kaledə (Fransa) keçirilən beynəlxalq turnirdə 4 finaldan dördündə də qalib gəlmiş və çoxnövçülükdə isə 2-ci yerdə qərarlaşmışdır. Beyza isə lentlə hərkətlərdə 1-ci yerə layiq görülmüşdür. Bundan sonra isə hər kəsin sevdiyi Novruz Bayramı günlərində Ştutqarta yollanacağıq. Almaniyanın bu şəhərində Dünya Kubokunun növbəti mərhələsi keçiriləcək və ümid edirəm ki, bayram əhval-ruhiyyəli Bakıya, biz də bayram əhval-ruhiyyəsində qayıdacağıq."
Eyni zamanda qərbi Almaniya şəhərciyi Kottbusda 4 təmsilçimizin iştirak etdiyi idman gimnastikası üzrə B kateqoriyalı Dünya Kuboku yekunlaşıb. May ayında Sofiyada keçiriləcək Avropa Çempionatı ərəfəsində mükafatçılar sırasında olmasa da, Marina Nekrasovanın 6-cı yer qazanaraq, cəmi 0.7 xalla bürünc mükafatdan uzaq düşməsi, gimnastın potensialı və məşqçil heyətinin daha çox səylə çalışacağından xəbər verir.

According to the press service of Azerbaijan Gymnastics Federation, the prospective participant of the European Championships to be held in Baku, having received 17.6 points, did not leave any chance to the gymnasts from Ukraine and Russia who were following her in the final with a hoop.
Very complicated program, bright leotards, the judges' high scores and ovation of the audience led to the sounding of the national anthem in unison with raising of the banner of Azerbaijan towards the dome of the Hungarian arena.
In comparison with individual tournament, chords of the majestic music by U. Hajibayli were listened to by 6 gymnasts when it sounded for the second time. Our group team won a victory as it was a week ago but in the all-around this time. And in their striking performance with 3 balls and 2 ribbons, Sabina Abbasova, Aliya Pashayeva, Siyana Vasileva, Diana Doman, Aliaksandra Platonova and Aynur Mustafayeva took the 3rd place. Junior gymnasts are also preparing for the Euro-2014 to be held in Baku. Thus, Zhala Piriyeva and Zuleykha Ismayilova won the bronze medals in a team competition of the international tournament held at the same time with the World Cup. Zhala and Zuleykha have one more “bronze” on their credit sides for the performances with a hoop and clubs accordingly.
“I would also like to make mention of Nilufar Niftaliyeva, who competed together with Durunda and managed to reach the World Cup series final for the first time. Her 7th place means a lot both for us, the specialists, and, for the gymnast herself,” Mariana Vasileva, the head coach of the Azerbaijani National Team stated. "The same I can say about the successes of Gulsum Shafizada and a junior gymnast Beyza Demir, another pretenders to be included into the composition of the national team to compete at the European Championships in June. The first one won a victory in all the four finals and took the second place in the all-around, and, the second won the "gold" in an exercise with a ribbon in the international tournament held in Calais (France). And what comes next? Within the days of celebrating of favorite "Novruz" holiday, we will set out for Stuttgart. Another World Cup series to be held in this German city, well-known for its automobile production. And, we hope to come back to festive Baku in festive mood as well."
Meanwhile, the competitions of the World Challenge Cup in Artistic Gymnastics has come to an end in Cottbus, West Germany, where four Azerbaijani representatives performed at. They did not manage to take the prize-winning places but Marina Nekrasova`s performance in the final on vault and ranking the 6th, being just 0.7 points behind from the “bronze”, indicated the potential of the gymnast and required more hard work to be carried out by the coaches' staff on the threshold of the European Championships to be held in Sofia in May.