Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidmətindən verilən məlumata əsasən, Bakıda keçiriləcək Avropa Çempionatının iştirakçısı M. Durunda halqa ilə finalda 17.6 xal toplamaqla, onun ardınca gələn Ukrayna və Rusiyadan olan əsas rəqiblərinə fürsət belə verməmişdir. Son dərəcə mürəkkəb proqram, parlaq çıxış geyimi, hakimlərin yüksək qiymətləri və tamaşaçıların alqışları sonda macar arenasında bir ahənglik təşkil edərək, bayrağımızın yüksəlməsi və Dövlət Himnimizin səslənməsi ilə nəticələnmişdir.
İkinici dəfə isə Ü. Hacıbəylinin möhtəşəm əsərinin akkordları, fərdi birincilikdən fərqli olaraq 6 gimnastımız üçün səsləndi. Belə ki, qrup hərəkətləri komandamız 1 həftə öncə olduğu kimi qələbə qazandılar, lakin bu dəfə bu nailiyyət çoxnövçülükdə əldə olundu. 3 top və 2 lentlə çıxışlarına görə isə Səbinə Abbasova, Aliyə Paşayeva, Siyana Vasileva, Diana Doman, Aleksandra Platonova və Aynur Mustafayeva 3-cü yerə layiq görüldü.
Yeniyetmə gimnastlarımız da şəhərimizdə təşkil olunacaq Avropa çempionatına hazırlaşırlar. Belə ki, Jalə Piriyeva və Züleyxa İsmayılova Dünya Kuboku ilə eyni vaxtda keçirilən beynəlxalq turnirdə komanda hesabında bürünc medal əldə etdilər. Bundan əlavə, Jalə və Züleyxanın aktivində müvafiq olaraq halqa və gürzlərlə hərəkətlərinə görə bürünc medal da vardır.
- Yarışlarda Marina Durunda ilə bərabər mübarizə aparan və ilk dəfə olaraq Dünya Kuboku mərhələsində finalçılar sırasına daxil olan Nilufər Niftalıyevanı da qeyd etmək istərdim. Onun 7-ci yer qazanması mütəxəssis olaraq bizim üçün və həmçinin gimnastın özü üçün də böyük əhəməyyət kəsb edir, - deyə bədii gimnastika üzrə yığma komandanın Baş məşqçisi Mariana Vasileva bildirdi. - "İyun ayında keçiriləcək Avropa çempionatında iştirak edəcək yığma komandaya daxil olmaq iddiasında olan Gülsüm Şəfizadə və yeniyetmə gimnast Beyza Dəmirin əldə etdikləri uğurlar da diqqətə layiqdir . Gülsüm Kaledə (Fransa) keçirilən beynəlxalq turnirdə 4 finaldan dördündə də qalib gəlmiş və çoxnövçülükdə isə 2-ci yerdə qərarlaşmışdır. Beyza isə lentlə hərkətlərdə 1-ci yerə layiq görülmüşdür. Bundan sonra isə hər kəsin sevdiyi Novruz Bayramı günlərində Ştutqarta yollanacağıq. Almaniyanın bu şəhərində Dünya Kubokunun növbəti mərhələsi keçiriləcək və ümid edirəm ki, bayram əhval-ruhiyyəli Bakıya, biz də bayram əhval-ruhiyyəsində qayıdacağıq."
Eyni zamanda qərbi Almaniya şəhərciyi Kottbusda 4 təmsilçimizin iştirak etdiyi idman gimnastikası üzrə B kateqoriyalı Dünya Kuboku yekunlaşıb. May ayında Sofiyada keçiriləcək Avropa Çempionatı ərəfəsində mükafatçılar sırasında olmasa da, Marina Nekrasovanın 6-cı yer qazanaraq, cəmi 0.7 xalla bürünc mükafatdan uzaq düşməsi, gimnastın potensialı və məşqçil heyətinin daha çox səylə çalışacağından xəbər verir.

ДУРУНДА И ГРУППОВАЯ КОМАНДА АЗЕРБАЙДЖАНА - ПОБЕДИТЕЛЬНИЦЫ КУБКА МИРА В ВЕНГРИИ!
Как сообщает пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана, будущая участница бакинского чемпионата Европы в финале упражнения с обручем не оставила никаких шансов основным преследователям с Украины и России, набрав 17.6 балла. Сверхсложная программа, яркий купальник, высокие оценки судей и овации публики привели к исполнению национального гимна в унисон с поднятием флага Азербайджана под своды венгерской арены.
Второй раз аккорды величественной музыки У. Гаджибейли слушали в 6 раз больше гимнасток, чем в личном турнире. Наша групповая команда, как и неделю назад одержала победу, однако на этот раз в многоборье. В своем же ударном виде программы с 3 мячами и 2 лентами Сабина Аббасова, Алия Пашаева, Сияна Василева, Диана Доман, Александра Платонова и Айнур Мустафаева заняли 3-е место.
Готовятся к Евро-2104 в Баку и юниорки. Так, Жаля Пириева и Зулейха Исмаилова, завоевали бронзовые медали в командном зачете на международном турнире, проходившем параллельно с Кубком мира. Еще по "бронзе" в активе у Жали и Зулейхи за обруч и булавы соответственно.
- И еще я хотела бы отметить Нилуфяр Нифталыеву, которая участвовала на пару с Дурундой и впервые смогла пробиться в число финалисток Кубка мира. Ее 7-е место очень много значит как для нас, специалистов, так и для самой гимнастки, заявила главный тренер национальной команды Мариана Василева. Равно как и успехи других претенденток на попадание в состав сборной на июньский еврочемпионат Гюльсюм Шафизаде и юниорки Бейза Демир. Первая на международном соревновании в Кале (Франция) выиграла все четыре финала и стала второй в многоборье, а другая победила в упражнении с лентой. Что дальше? В дни всеми любимого Новруз байрамы мы отправимся в Штутгарт. В этом немецком городе, известном своим автомобилестроением будет проходить очередной этап Кубка мира и надеюсь, мы вернемся в праздничный Баку в не менее праздничном настроении.
Тем временем, в другом западногерманском городке Коттбус завершился Кубок мира категории В по спортивной гимнастике, где выступали четверо азербайджанских представителей. Призовых мест они не сыскали, однако выход в финал на опорном прыжке Марины Некрасовой и занятое ею 6-е место с отставанием в 0.7 балла от бронзовой отметки говорит о потенциале гимнастки и более усердной работе тренерского штаба в преддверии майского чемпионата Европы в Софии.