Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidmətindən verilən məlumata görə, Desioda (İtaliya) A1 seriya klubları arasında ənənəvi İtaliya çempionatı start götürüb.
Marina Durundanın çıxış etdiyi "Armonia di Abrutsso" klubu (Kyeti) hesabat turun qalibi olub. Bu qələbədə Azərbaycandan olan gimnastın çıxışı həlledici amil olub. Belə ki, Durunda topla hərəkətdə görə 17.8 bal toplayıb. Bu, komanda yoldaşları arasında ən yüksək, çempionatda isə ikinci nəticə olub. "Armonia di Abrutsso" klubu cəmi 98.35 bal toplayıb və hesabında 25 xal var. Klub "Gimnastika"nı (San-Corcio) 3 xal qabaqlayır. Bu komandanı isə arxasınca Ukraynadan olan dünya çempionu Qanna Rizatdinova aparır. İkinci tur noyabrın 2-də Aretsso şəhərcəyində baş tutacaq.
Komanda yoldaşından fərqli olaraq, Lalə Yusifova hər dörd alətlə çıxış edib. O, Berlində Qran-prinin yekun mərhələsində gürzlərlə finalda bürünc medal qazanıb. Lalə hakimlərdən 17.15 bal alıb və iki rusiyalı gimnast Darya Svatkovskaya və Marqarita Mamundan geri qalıb. Yeri gəlmişkən, sonuncu Qran-prinin mütləq qalibi olub. Top və lentlə finallarda Yusifova 4-cü, halqa və çoxnövçülükdə isə 6-cı olub.
Milli komandanın baş məşqçisi Mariana Vasilevanın sözlərinə görə, Avropa auditoriyası Lalə və Marinanı çox gözəl qəbul edib: "Onlar getdikcə yaxşı və özünlərinə əmin çıxış edirlər. Bir çox mütəxəssislər isə gimnastlarımız barədə yaxşı fikirdədirlər. Artıq bu həftə Yusifova və Durunda, həmçinin gənc gimnast Jalə Piriyeva "Neftçi"nin tərkibində Tokioda klub çempionatında iştirak edəcəklər".

A.S.D. Armonia d'Abruzzo-Chieti Club for which Marina Durunda performs, became the winner of the given round in many respects thanks to an Azerbaijani gymnast’s performance. Thus, Durunda got 17.8 points for the exercise with a ball, which was the highest result among team-mates and the second highest one at the Championship. In total, A.S.D. Armonia d'Abruzzo received 98.35 points, and, has 25 points for now. Marina's club takes the 3 points lead over "Gynnastica" club from San-Giorgio led by World Champion from Ukraine Ganna Rizatdinova. The second round – will take place on November 2 in the small town of Arezzo.
Unlike her team-mate, Lala Yusifova performed with all four apparatus. And she became the bronze medalist in the final with clubs of the Grand Prix final in Berlin. Lala received 17.15 points from the judges and lost only to two Russians, Daria Svatkovskaya and Margarita Mamun, who became the all-around winner of the Grand Prix. In other finals - with a ball and a ribbon - Yusifova took the 4th places, and became the 6th one with a hoop and in the all-around.
According to the national team's head coach Mariana Vasileva, "the European public splendidly received both Lala and Marina". “They perform better with each event, let's say, they perform more confidently, and many experts are delighted and have good impression on our gymnasts. And this week, Yusifova and Durunda, as well as a junior gymnast Zhala Piriyeva will participate in the RG Worldwide Club Championships in Tokyo within "Neftchi" club,” she said.