Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidmətindən verilən məlumata görə, Desioda (İtaliya) A1 seriya klubları arasında ənənəvi İtaliya çempionatı start götürüb.
Marina Durundanın çıxış etdiyi "Armonia di Abrutsso" klubu (Kyeti) hesabat turun qalibi olub. Bu qələbədə Azərbaycandan olan gimnastın çıxışı həlledici amil olub. Belə ki, Durunda topla hərəkətdə görə 17.8 bal toplayıb. Bu, komanda yoldaşları arasında ən yüksək, çempionatda isə ikinci nəticə olub. "Armonia di Abrutsso" klubu cəmi 98.35 bal toplayıb və hesabında 25 xal var. Klub "Gimnastika"nı (San-Corcio) 3 xal qabaqlayır. Bu komandanı isə arxasınca Ukraynadan olan dünya çempionu Qanna Rizatdinova aparır. İkinci tur noyabrın 2-də Aretsso şəhərcəyində baş tutacaq.
Komanda yoldaşından fərqli olaraq, Lalə Yusifova hər dörd alətlə çıxış edib. O, Berlində Qran-prinin yekun mərhələsində gürzlərlə finalda bürünc medal qazanıb. Lalə hakimlərdən 17.15 bal alıb və iki rusiyalı gimnast Darya Svatkovskaya və Marqarita Mamundan geri qalıb. Yeri gəlmişkən, sonuncu Qran-prinin mütləq qalibi olub. Top və lentlə finallarda Yusifova 4-cü, halqa və çoxnövçülükdə isə 6-cı olub.
Milli komandanın baş məşqçisi Mariana Vasilevanın sözlərinə görə, Avropa auditoriyası Lalə və Marinanı çox gözəl qəbul edib: "Onlar getdikcə yaxşı və özünlərinə əmin çıxış edirlər. Bir çox mütəxəssislər isə gimnastlarımız barədə yaxşı fikirdədirlər. Artıq bu həftə Yusifova və Durunda, həmçinin gənc gimnast Jalə Piriyeva "Neftçi"nin tərkibində Tokioda klub çempionatında iştirak edəcəklər".

ДУРУНДА ПЕРВАЯ В ИТАЛИИ, ЮСИФОВА – ТРЕТЬЯ В ГЕРМАНИИ
Как сообщает пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана, в местечке Десио стартовал традиционный чемпионат Италии среди клубов серии А1.
Клуб «Армониа ди Абруццо» из Кьети, за который выступает Марина Дурунда, стал победителем отчетного тура во многом благодаря выступлению гимнастки из Азербайджана. Так, Дурунда за упражнение с мячом получила 17.8 балла, что стало самым высоким результатом среди подруг по команде и вторым показателем в чемпионате. Всего «Армониа ди Абруццо» набрал 98.35 балла и имеет в активе 25 очков. На 3 очка клуб Марины опережает «Гимнастику» из Сан-Джорджио, ведомую чемпионкой мира из Украины Ганной Ризатдиновой. Второй тур – 2-го ноября в городке Ареццо.
В отличие от подруги по команде Лала Юсифова выступала со всеми четырьмя предметами. И в финале с булавами заключительного этапа Гран-при в Берлине она стала бронзовым призером. Лала получила от судей 17.15 балла и уступила лишь двум россиянкам Дарье Сватковской и Маргарите Мамун, ставшей абсолютной победительницей Гран-при. В других финалах - с мячом и лентой Юсифова заняла 4-е места, а с обручем и в многоборье – 6-е.
По словам главного тренера национальной команды Марианы Василевой, «европейская публика приняла и Лалу, и Марину на отлично». Они выступают все лучше и лучше, скажем, более увереннее, а многие специалисты испытывают восторг и хорошо отзываются о наших гимнастках. И уже на этой неделе Юсифова и Дурунда, а также юниорка Жаля Пириева в составе «Нефтчи» примут участие в клубном чемпионате мира в Токио, сказала она.