Portuqaliyanın Elvas şəhərində aerobika gimnastikası üzrə Avropa Çempionatı sona çatdı.
Ölkəmizdə inkişafı 2013-cü ildən başlamış bu idman növü üzrə qitə Çempionatında Azərbaycan ilk dəfə təmsil olundu.
Başlanğıc olaraq, Vladimir Dolmatov kişilərin fərdi yarışlarında çıxış etdi. O, 20.150 xalla 20 iştirakçı arasında 13-ü yeri tutdu.
Daha sonra isə yarışlara Aynur Cabbarlı, Vladimir Dolmatov, Vera Bosıx, Elçin Məmmədov və Timur Ələkbərovdan ibarət qrup qatıldı. Komanda finala vəsiqə qazandı və nəticədə 6-cı yerdə qərarlaşdı. Hakimlər təmsilçilərimizin çıxışlarını 19,269 xalla qiymətləndirdilər.
Xatırladaq ki, Bakıda 1-ci Avropa Oyunları çərçivəsində keçirilən aerobika üzrə yarışlarda qrup təsnifat mərhələsində 17.383 xalla 10-cu yeri tutmuşdu.
Bütün aerobika həvəskarlarını təbrik edir və gələcəkdə də təmsilçilərimizin bu sürətlə irəliləyəcəyinə ümid edirik.

ЕВРОПЕЙСКИЙ ДЕБЮТ ПРЕДСТАВИТЕЛЕЙ АЭРОБИКИ
Азербайджан впервые был представлен на Чемпионате континента по этому виду гимнастики, развитие которого началось у нас в стране лишь с 2013 года.
Первым выступил Владимир Долматов в индивидуальной программе на соревнованиях мужчин. Среди 20-и участников, он занял 13-ое место c результатом 20.150 балла.
Затем, к соревнованиям подключилась группа, в составе Айнур Джаббарлы, Владимира Долматова, Веры Босых, Эльчина Мамедова и Тимура Алекперова. Команда пробилась в финал, где остановилась на 6-ом месте. Судьи оценили выступление наших представителей в 19,269 балла.
Напомним, что на соревнованиях по аэробике в рамках 1-ых Европейских Игр в Баку, группа в квалификации заняла 10-ое место с результатом 17,383 балла.
Поздравляем любителей аэробики, и, надеемся, что, и, в будущем, наши представители будут прогрессировать с такой скоростью.