Fərid Qayıbov Baş katib vəzifəsindən istefa verib
Xəbər verdiyimiz kimi, 2017-ci il 1-2 dekabr tarixlərində Xorvatiyanın Split şəhərində Avropa Gimnastika İttifaqının (UEG) 27-ci hesabat-seçki xarakterli Konqresi keçirilib.
Konqres çərçivəsində baş tutan prezident seçkilərində Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının (AGF) Baş katibi Fərid Qayıbov həmin quruma prezident seçilmişdir.
Yeni vəzifə ilə əlaqədar olaraq, AGF və UEG arasında maraqların toqquşmaması baxımından F. Qayıbov AGF-nin İcra Komitəsinə Baş katib vəzifəsindən azad olunması ilə bağlı müraciət edib.
“UEG-yə 8 gimnastika növü daxildir. Bu növlərin hər biri üzrə Avropa Çempionatları, festivallar, eləcə də qurumun öz iclaslarını idarə etmək artıq mənim öhdəliyimə düşür. Böyük iş həcmini nəzərə alsaq, qarşımda duran bu strategiyanı yerinə yetirə bilməyim üçün, özümü tamamilə Avropaya həsr etməliyəm. Bundan əlavə, Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının iclaslarında da tez-tez iştirak edəcəyəm. Göründüyü kimi, bu günə qədər federasiyada icra etdiyim yetəri qədər məsuliyyətli olan Baş katib vəzifəsini davam etdirməyim vaxt baxımından da mümkün deyil”, deyə F. Qayıbov bildirib.
Qeyd edək ki, yaxın günlərdə keçirilməsi nəzərdə tutulmuş AGF-nin İcra Komitəsinin iclasında federasiyanın yeni Baş katibinin adı açıqlanacaq. Həmin günə qədər isə bu vəzifəni F. Qayıbov özü icra edəcək.
Xatırladaq ki, F. Qayıbov 2013-cü ildə UEG-yə vitse-prezident seçilmiş və son 4 il ərzində həmin vəzifəni icra etmişdir. Növbəti 4 il ərzində isə o, fəaliyyətinə 8 gimnastika növü daxil olan bu quruma rəhbərlik edəcək və avtomatik olaraq Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının İcra Komitəsinin üzvü olacaqdır.

Фарид Гаибов подал в отставку с поста Генерального секретаря
Как уже сообщалось, 1 и 2 декабря 2017 года в хорватском городе Сплит прошел 27-ой отчетно-выборной Конгресс Европейского Союза Гимнастики (UEG).
Генеральный Секретарь Федерации Гимнастики Азербайджана (AGF) Фарид Гаибов избран президентом данной организации в выборах в президенты, состоявшихся в рамках Конгресса.
В связи с новым постом, с точки зрения конфликта интересов между AGF и UEG, Ф. Гаибов обратился в Исполнительный комитет AGF относительно его освобождения от занимаемой должности.
“В деятельность UEG входит 8 видов гимнастики. Управление Чемпионатами Европы в каждом из этих видов, а также различными фестивалями по гимнастике и внутренними заседаниями UEG уже является моей обязанностью. Принимая во внимание большой объём работы и в связи с выполнением данной стратегии, я должен полностью посвятить себя Европе. Помимо этого, я также должен участвовать на всех совещаниях Международной Федерации Гимнастики (FIG). Как видно, продолжение мной выполнения обязанностей Генерального секретаря, выполненных до сих пор, также невозможно и во временном отношении”, - отметил Ф. Гаибов.
Отметим, что имя нового Генерального секретаря будет объявлено на заседании Исполнительного комитета AGF, проведение которого планируется в ближайшие дни. До этого дня обязанности Главного Секретаря будет исполнять Фарид Гаибов.
Следует напомнить, что Ф. Гаибов был избран Вице-президентом UEG в 2013 году и занимал эту должность в течении последних 4 лет. А в течении последующих 4 лет он будет руководить данной организацией, включающей в себя 8 видов гимнастики и автоматически будет состоять в Исполнительном комитете FIG.