Fərid Qayıbov Baş katib vəzifəsindən istefa verib
Xəbər verdiyimiz kimi, 2017-ci il 1-2 dekabr tarixlərində Xorvatiyanın Split şəhərində Avropa Gimnastika İttifaqının (UEG) 27-ci hesabat-seçki xarakterli Konqresi keçirilib.
Konqres çərçivəsində baş tutan prezident seçkilərində Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının (AGF) Baş katibi Fərid Qayıbov həmin quruma prezident seçilmişdir.
Yeni vəzifə ilə əlaqədar olaraq, AGF və UEG arasında maraqların toqquşmaması baxımından F. Qayıbov AGF-nin İcra Komitəsinə Baş katib vəzifəsindən azad olunması ilə bağlı müraciət edib.
“UEG-yə 8 gimnastika növü daxildir. Bu növlərin hər biri üzrə Avropa Çempionatları, festivallar, eləcə də qurumun öz iclaslarını idarə etmək artıq mənim öhdəliyimə düşür. Böyük iş həcmini nəzərə alsaq, qarşımda duran bu strategiyanı yerinə yetirə bilməyim üçün, özümü tamamilə Avropaya həsr etməliyəm. Bundan əlavə, Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının iclaslarında da tez-tez iştirak edəcəyəm. Göründüyü kimi, bu günə qədər federasiyada icra etdiyim yetəri qədər məsuliyyətli olan Baş katib vəzifəsini davam etdirməyim vaxt baxımından da mümkün deyil”, deyə F. Qayıbov bildirib.
Qeyd edək ki, yaxın günlərdə keçirilməsi nəzərdə tutulmuş AGF-nin İcra Komitəsinin iclasında federasiyanın yeni Baş katibinin adı açıqlanacaq. Həmin günə qədər isə bu vəzifəni F. Qayıbov özü icra edəcək.
Xatırladaq ki, F. Qayıbov 2013-cü ildə UEG-yə vitse-prezident seçilmiş və son 4 il ərzində həmin vəzifəni icra etmişdir. Növbəti 4 il ərzində isə o, fəaliyyətinə 8 gimnastika növü daxil olan bu quruma rəhbərlik edəcək və avtomatik olaraq Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının İcra Komitəsinin üzvü olacaqdır.

Farid Gayibov resigns from the Secretary General’s position
As reported, there was held the 27th UEG (European Union of Gymnastics) Congress of portback election nature in Croatian Split City on December 1-2, 2017.
Secretary General of Azerbaijan Gymnastics Federation (AGF) Farid Gayibov was elected as the UEG President at the presidential elections held within the framework of the Congress.
In connection with the new position, from the point of view of conflicts of interests between AGF and UEG, F. Gayibov addressed to the AGF Executive Committee with a request for his resignation from the post of the Secretary General.
“UEG comprises 8 gymnastic disciplines. It is already my obligation to direct the European Championships and festivals in each of these disciplines as well as internal meetings of the organization. Taking into account large amount of work, I need to fully dedicate myself to Europe in order to follow this strategy. Moreover, I will frequently attend the FIG (International Federation of Gymnastics) meetings. As you can see, I will no further be able to proceed with the very important post of the Secretary General taken up by me at the Federation so far from the point of view of time as well”, F. Gayibov said.
The name of the new Secretary General will be announced at the AGF's Executive Committee’s meeting to be held within the next few days. F. Gayibov will carry out this job till that date.
It should be mentioned that F. Gayibov was elected as the UEG Vice-President in 2013 and has been in charge for the past 4 years. During the next four years, he will lead this organization comprising 8 gymnastics disciplines and will automatically become a member of the FIG Executive Committee.