Bu gün Bakıda Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının (FIG) kişi idman gimnastikası üzrə beynəlxalq hakimlik kursları start götürüb. Kurslar fevralın 6-dan 9-dək davam edəcək.
Açılış mərasimində çıxış edən FIG idman gimnastikası üzrə texniki komitənin prezidenti Stiv Butçer kurs iştirakçılarını salamlayıb, təşkilat komitəsinin üzvlərini təqdim edib və tədbirin təşkilatçılığına görə Azərbaycan Gimnastika Federasiyasına minnətdarlığını bildirib.
O deyib: “Azərbaycan, demək olar ki, FIG tarixində təşkilatın bütün tədbirlərini və fəaliyyətini dəstəkləyən əsas ölkələrdən biridir. Öz mükəmməl işinizi davam etdirin. Kursların təşkilinə görə təşəkkür edirəm. Əminəm ki, bizim ümidlərimiz doğrulacaq, çünki Azərbaycanda tədbirləri necə keçirtmək lazım olduğunu bilirlər”.
Daha sonra açılışda Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının baş katibi Fərid Qayıbov çıxış edib. Kurs iştirakçılarını salamladıqdan sonra o, hər kəsə uğurlar arzulayıb və kursların müvəffəqiyyətlə keçəcəyindən əminliyini vurğulayıb.
F.Qayıbov deyib: “Bu kurslar Azərbaycanda ikinci dəfədir ki, keçirilir. İlk dəfə belə kurslar 2007-ci ildə keçirilmişdi. Bir müddət öncə isə biz FIG-nin bədii gimnastika üzrə qitələrarası və beynəlxalq hakimlik kurslarını uğurla başa vurduq. Bu kurslardan da eyni nəticəni gözləyir və hər birinizə uğurlar arzu edirik”.
Daha sonra iştirakçıların adları yoxlanılaraq, seminara start verildi.
Qeyd edək ki, kurslarda 17 federasiyadan 62 hakim iştirak edir. Azərbaycanı kurslarda Uğur Xəlilbəyli, Xəlil Hüseynov, Zaur Dadaşov, Nizami Abbasov, Əhməd Ağayev və Şakir Şıxəliyev təmsil edir.

Today Baku has started the FIG (International Gymnastics Federation) international judges' course in men's artistic gymnastics, which will be held in Baku from the sixth to ninth of February.
Speaking at the opening ceremony, President of the Technical Committee FIG in men's artistic gymnastics Steve Butcher welcomed the participants, introduced the members of the Local Organizing Committee and expressed his gratitude to Azerbaijan Gymnastics Federation for the excellent organization.
".Azerbaijan, we can say one of the main countries in the history of the FIG, supporting all measures and activities of the organization, keep up the excellent work, thank you for the organization of courses I am sure that our expectations are met, because Azerbaijan knows how to hold the event." - said Butcher.
Then, the Azerbaijan Gymnastics Federation Secretary General Farid Gayibov made speech at the opening ceremony of the courses. After welcoming the participants of the course, he wished them good luck and expressed confidence that the courses will be held successfully.
"These courses are held in Azerbaijan for the second time - the first was in 2007. We have previously FIG Intercontinental and International Judges's Course in Rhythmic Gymnastics. They were very successful, what we expect from this courses and I wish you good luck...", - said Gaibov.
Then there was a roll call of the participants, after which the courses started.
The course involved 62 judges from 17 federations. Azerbaijan is represented by Ugur Khalilbeyli, Khalil Huseynov Zaur Dadashov, Nizami Abbasov, Ahmed Shakir Agayev and Shikhaliyev.