Bu gün Bakıda Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının (FIG) kişi idman gimnastikası üzrə beynəlxalq hakimlik kursları start götürüb. Kurslar fevralın 6-dan 9-dək davam edəcək.
Açılış mərasimində çıxış edən FIG idman gimnastikası üzrə texniki komitənin prezidenti Stiv Butçer kurs iştirakçılarını salamlayıb, təşkilat komitəsinin üzvlərini təqdim edib və tədbirin təşkilatçılığına görə Azərbaycan Gimnastika Federasiyasına minnətdarlığını bildirib.
O deyib: “Azərbaycan, demək olar ki, FIG tarixində təşkilatın bütün tədbirlərini və fəaliyyətini dəstəkləyən əsas ölkələrdən biridir. Öz mükəmməl işinizi davam etdirin. Kursların təşkilinə görə təşəkkür edirəm. Əminəm ki, bizim ümidlərimiz doğrulacaq, çünki Azərbaycanda tədbirləri necə keçirtmək lazım olduğunu bilirlər”.
Daha sonra açılışda Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının baş katibi Fərid Qayıbov çıxış edib. Kurs iştirakçılarını salamladıqdan sonra o, hər kəsə uğurlar arzulayıb və kursların müvəffəqiyyətlə keçəcəyindən əminliyini vurğulayıb.
F.Qayıbov deyib: “Bu kurslar Azərbaycanda ikinci dəfədir ki, keçirilir. İlk dəfə belə kurslar 2007-ci ildə keçirilmişdi. Bir müddət öncə isə biz FIG-nin bədii gimnastika üzrə qitələrarası və beynəlxalq hakimlik kurslarını uğurla başa vurduq. Bu kurslardan da eyni nəticəni gözləyir və hər birinizə uğurlar arzu edirik”.
Daha sonra iştirakçıların adları yoxlanılaraq, seminara start verildi.
Qeyd edək ki, kurslarda 17 federasiyadan 62 hakim iştirak edir. Azərbaycanı kurslarda Uğur Xəlilbəyli, Xəlil Hüseynov, Zaur Dadaşov, Nizami Abbasov, Əhməd Ağayev və Şakir Şıxəliyev təmsil edir.

Выступивший на открытии президент техкома FIG по спортивной гимнастике Стив Бутчер поприветствовал участников курсов, представил членов организационного комитета и поблагодарил Федерацию гимнастики Азербайджана за хорошую организацию мероприятия.
"Азербайджан, можно сказать, одна из главных стран в истории FIG, поддерживающих все мероприятия и деятельность организации. Продолжайте вашу отличную работу, спасибо за организацию курсов. Уверен, что наши ожидания оправдаются, потому что в Азербайджане знают, как проводить мероприятия", - сказал Бутчер.
Далее на открытии выступил генеральный секретарь Федерации гимнастики Азербайджана Фарид Гаибов. Поприветствовав участников курсов, он пожелал им удачи и выразил уверенность, что курсы пройдут успешно.
"Данные курсы проходят в Азербайджане во второй раз - первые проводились в 2007 году. Ранее мы провели межконтинентальные и международные судейские курсы FIG по художественной гимнастике. Они были очень успешными, чего мы ждем и от этих курсов. Желаю вам удачи", - сказал Гаибов.
Затем состоялась перекличка участников, после чего был дан старт курсам.
В курсах участвуют 62 судей из 17 федераций. Азербайджан представляют Угур Халилбейли, Халил Гусейнов, Заур Дадашов, Низами Аббасов, Ахмед Агаев и Шакир Шыхалиев.