Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının (FIG) prezidenti Morinari Vatanabe Azərbaycan Dövlət Bədən Tərbiyəsi və İdman Akademiyasının "Fəxri doktor"u adına layiq görülüb.
Fəxri adın təqdimatı mərasimində çıxış edən Akademiyanın rektoru Fuad Hacıyev Azərbaycan Gimnastika Federasiyasına və onun prezidenti, ölkənin birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevaya təhsil ocaqlarında islahatların həyata keçirilməsində göstərdiyi köməyə və dəstəyə görə öz minnətdarlığını bildirib. Hacıyev, Azərbaycanın qısa müddət ərzində Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının (FIG) aparıcı üzvlərindən birinə çevrildiyini qeyd edib.
Onun sözlərinə görə, M.Vatanabenin bu idmanın və Olimpiya hərəkatının inkişafına verdiyi böyük töhfəni nəzərə alaraq, akademiyanın Elmi Şurası 28 aprel 2017-ci ildə FIG-nin prezidentinə "Fəxri doktor" adının verilməsi barədə qərar qəbul edib.
M.Vatanabe öz növbəsində Bakıda olduğuna, belə yüksək və şərəfli mükafata layiq görüldüyünə görə çox şad olduğunu bildirdi.
"Bu təkcə mənim üçün yox, bütün gimnastika ailəsi üçün böyük mükafatdır. Mən bütün gimnastika ailəsi adından sizə minnətdarlığımı bildirmək istərdim. Ölkənin Birinci vitse-prezidenti və Gimnastika Federasiyasının prezidenti Mehriban Əliyevanın dəstəyi ilə Azərbaycanda gimnastika sürətlə inkişaf edir. Federasiya haqqında danışarkən dostum, Federasiyasının baş katibi Fərid Qayıbovu da xüsusi qeyd etmək istərdim", - Vatanabe deyib.
Azərbaycanın Gənclər və İdman naziri Azad Rəhimov, Bədən tərbiyəsi və İdman Akademiyasının 1930-cu ildə yaradıldığını və mövcud olduğu 87 il ərzində Morinari Vatanabe daxil olmaqla 21 nəfərin "Fəxri doktor" adına layiq görüldüyünü bildirib.
"Morinari Vatanabenin dünya gimnastikasına verdiyi töhfələri nəzərə alsaq, bu, bizim üçün böyük şərəfdir. Bu idman növü bizim üçün prioritetdir və çox sevinirik ki, ölkədə gimnastika inkişaf edir, xüsusilə uşaqlar arasında daha da populyarlaşır. Azərbaycanda bir çox beynəlxalq gimnastika yarışları keçirilir və biz bu işə davam edəcəyik ", - deyə Rəhimov deyib.
Vatanabe həmçinin akademiyanın gimnastika zalı ilə də tanış olub. Zalda yaradılmış şəraitdən razılığını bildirərək, buranın müasir gimnastika alətləri ilə təchiz olunduğunu da vurğuıayıb.
BGF-nin prezidenti idmançı, məşqçi və tibbi heyətlə salamlaşdıqdan sonra, gimnastika xalçasında xatirə şəkli çəkdirilib.

Президент FIG стал почетным доктором Академии физкультуры и спорта Азербайджана
Президент Международного союза гимнастики (FIG) Моринаре Ватанабе в понедельник был удостоен звания "Почетный доктор" Азербайджанской государственной академии физической культуры и спорта.
Во время церемонии вручения звания ректор Госакадемии Фуад Гаджиев поблагодарил Федерацию гимнастики Азербайджана и лично ее президента, Первого вице-президента Азербайджана Мехрибан Алиеву за помощь и поддержку в осуществлении реформ, проводимых учебным заведением. Гаджиев отметил, что за короткое время Азербайджан стал одним из ведущих членов FIG.
По словам Гаджиева, принимая во внимание достижения и вклад Моринари Ватанабе в развитие спорта и олимпийского движения, Научный совет госакадемии физкультуры и спорта 28 апреля 2017 года принял решение о присуждении президенту FIG звания "Почетный доктор".
Ватанабе, в свою очередь, отметил, что он рад находиться в Баку и быть удостоенным столь высокой и почетной награды.
"Эта большая награда не только для меня, но и для всей гимнастической семьи. Я хотел бы от имени всей гимнастической семьи выразить вам благодарность. Гимнастика в Азербайджане стремительно развивается при поддержке Первого вице-президента страны и президента федерации гимнастики Мехрибан Алиевой. Говоря о деятельности Федерации гимнастики Азербайджана, я также хотел бы особо выделить моего друга, генсека федерации Фарида Гаибова", - сказал Ватанабе.
Министр молодежи и спорта Азербайджана Азад Рагимов отметил, что Госакадемия физкультуры и спорта была создана в 1930 году, и за 87 лет существования лишь 21 человек удостоился звания "Почетного доктора", включая Моринари Ватанабе.
"Это большая честь для нас, учитывая выдающийся вклад Моринари Ватанабе в мировую гимнастику. Этот вид спорта является для нас одним из самых приоритетных, и мы рады видеть, что гимнастика в Азербайджане развивается, становится все более популярной, особенно среди детей. Страна проводит много международных гимнастических соревнований, и мы продолжим эту работу", - сказал Рагимов.
Ватанабе также ознакомился с гимнастическим залом Государственной академии: оставшись довольным увиденным, он отметил, что зал оснащен современными гимнастическими снарядами.
Президент FIG поприветствовал каждого спортсмена, представителей тренерского и медицинского персонала, а затем, вышел на гимнастический ковер, где была снята общая фотография.