Aliyə Qarayeva Almaniyanın Bremen şəhərində keçirilən bədii gimnastika üzrə Avropa çempionatında çoxnövçülükdə bürünc medal qazanıb!
Qarayeva dörd hərəkətin yekununda 111.375 bal toplayıb və mütləq hesabda üçüncü yer tutub. Aliyənin ayrı-ayrı nəticələri: iplə - 27.925 bal; halqa ilə - 27.8 bal; topla - 27.9; lentlə - 27.75 bal. Qarayeva topla 30 bala yaxın, ümumilikdə isə 115.9 bal toplamış Rusiya gimnastları Yevgeniya Kanayeva və 113.725 bal toplamış Darya Kondakovadan geri qalıb.
Azərbaycan tarixində Avropa Çempionatının çoxnövçülüyündə bu, qazanılmış ilk medaldır!
Mükafatlandırma mərasimindən sonra Azərbaycan gimnastı öz sevincini bölüşüb.
"Mən çox xoşbəxtəm və hər kəsə minnətdaram. Bu, bütün Azərbaycanın, mənə azarkeşlik edən hər kəsin uğurudur. Bu uğura mənimlə birlikdə addımlayan öz məşqçilərimə minnətdaram. Ümid edirəm, bizim yeniyetmələr və qrup komandalarımız da uğurla çıxış edəcəklər. Feredasiyaya, federasiyanın prezidenti Mehriban xanım Əliyevaya xüsusi təşəkkürümü bildirirəm, onsuz bugünkü uğura nail ola bilməzdik", - Qarayeva deyib.
Digər təmsilçimiz Zeynəb Cavadlı 19-cu yer tutub (97.25 bal).
****
Almaniyanın Bremen şəhərində keçirilən bədii gimnastika üzrə Avropa çempionatının ilk günü yeniyetmələrin ip və halqa ilə ayrı-ayrı finalı başa çatıb.
Azərbaycan təmsilçiləri hər iki finala keçib. Lalə Yusifova halqa ilə 25.125 bal toplayıb və 4-cü yer tutub. Ayşə Mustafayevanın iplə çıxışı 24.55 balla qiymətləndirilib və 5-ci mövqedə qərarlaşıb.
Hər iki halda Rusiya idmançıları - müvafiq olaraq Valeriya Tkaçenko və Aleksandra Merkulova qələbə qazanıb.
Azərbaycan yığması komanda hesabında iki növündən sonra, ümumilikdə, 48.65 bal toplayıb və 32 ölkə arasında - Belarus, Rusiya, Almaniya və Ukraynadan sonra 5-ci yer tutur.
Qeyd edək ki, Bremen şəhərində Azərbaycan gimnastlarına dəstək üçün böyük sayda insan toplaşıb. Azarkeşlər həm Bakıdan, həm də Almaniyanın müxtəlif şəhərlərindən gəliblər. Bremenə, həmçinin, Azərbaycan səfirliyinin nümayəndələri də gəliblər.

Алия Гараева завоевала бронзовую медаль в многоборье чемпионата Европы по художественной гимнастике, проходящего в немецком Бремене!
В сумме четырех упражнений Гараева набрала 111.375 балла и заняла 3-е место в абсолютном зачете. Вот отдельные результаты Алии: скакалка – 27.925; обруч – 27.8; мяч – 27.9; лента – 27.75. Гараева уступила лишь россиянкам Евгении Канаевой (115.9), чье упражнение с мячом было оценено почти под 30 (!) баллов, и Дарье Кондаковой (113.725).
Это первая медаль в истории Азербайджана на чемпионатах Европы в многоборье!
После церемонии награждения наша гимнастка поделилась переполняющими ее эмоциями.
«Я очень счастлива и всем благодарна, - сказала она. - Это успех всего Азербайджана, всех тех, кто за меня болел. Я благодарю моих тренеров и всех, кто вместе со мной шел к этому успеху. Надеюсь, что наши юниорки и групповые команды также выступят здесь успешно. Отдельное спасибо моей Федерации, президенту Мехрибан ханым Алиевой, без которых не было бы сегодняшнего успеха».
Вторая представительница Азербайджана - Зейнаб Джавадлы - заняла 19-е место с результатом 97.25 балла.
*****
Первый день чемпионата Европы по художественной гимнастике в немецком Бремене завершили отдельные финалы юниорок со скакалкой и обручем.
В оба финала пробились представительницы Азербайджана. Лала Юсифова за упражнение с обручем получила 25.125 балла и заняла 4-е место. Выступление со скакалкой Айши Мустафаевой было оценено в 24.55 балла, что позволило ей занять 5-ю позицию.
В обоих случаях победительницами стали россиянки – соответственно Валерия Ткаченко и Александра Меркулова.
В командном первенстве после исполнения двух видов сборная Азербайджана с общим результатом 48.65 занимает 5-е место среди 32 стран, уступая Беларуси, России, Германии и Украине.
Отметим, что Бремене собралась большая группа поддержки азербайджанских гимнасток. Болельщики прибыли как из Баку, так и из различных городов Германии. Для того, чтобы поддержать наших спортсменок, в Бремен приехали также представители посольства Азербайджана.