Aliyə Qarayeva Almaniyanın Bremen şəhərində keçirilən bədii gimnastika üzrə Avropa çempionatında çoxnövçülükdə bürünc medal qazanıb!
Qarayeva dörd hərəkətin yekununda 111.375 bal toplayıb və mütləq hesabda üçüncü yer tutub. Aliyənin ayrı-ayrı nəticələri: iplə - 27.925 bal; halqa ilə - 27.8 bal; topla - 27.9; lentlə - 27.75 bal. Qarayeva topla 30 bala yaxın, ümumilikdə isə 115.9 bal toplamış Rusiya gimnastları Yevgeniya Kanayeva və 113.725 bal toplamış Darya Kondakovadan geri qalıb.
Azərbaycan tarixində Avropa Çempionatının çoxnövçülüyündə bu, qazanılmış ilk medaldır!
Mükafatlandırma mərasimindən sonra Azərbaycan gimnastı öz sevincini bölüşüb.
"Mən çox xoşbəxtəm və hər kəsə minnətdaram. Bu, bütün Azərbaycanın, mənə azarkeşlik edən hər kəsin uğurudur. Bu uğura mənimlə birlikdə addımlayan öz məşqçilərimə minnətdaram. Ümid edirəm, bizim yeniyetmələr və qrup komandalarımız da uğurla çıxış edəcəklər. Feredasiyaya, federasiyanın prezidenti Mehriban xanım Əliyevaya xüsusi təşəkkürümü bildirirəm, onsuz bugünkü uğura nail ola bilməzdik", - Qarayeva deyib.
Digər təmsilçimiz Zeynəb Cavadlı 19-cu yer tutub (97.25 bal).
****
Almaniyanın Bremen şəhərində keçirilən bədii gimnastika üzrə Avropa çempionatının ilk günü yeniyetmələrin ip və halqa ilə ayrı-ayrı finalı başa çatıb.
Azərbaycan təmsilçiləri hər iki finala keçib. Lalə Yusifova halqa ilə 25.125 bal toplayıb və 4-cü yer tutub. Ayşə Mustafayevanın iplə çıxışı 24.55 balla qiymətləndirilib və 5-ci mövqedə qərarlaşıb.
Hər iki halda Rusiya idmançıları - müvafiq olaraq Valeriya Tkaçenko və Aleksandra Merkulova qələbə qazanıb.
Azərbaycan yığması komanda hesabında iki növündən sonra, ümumilikdə, 48.65 bal toplayıb və 32 ölkə arasında - Belarus, Rusiya, Almaniya və Ukraynadan sonra 5-ci yer tutur.
Qeyd edək ki, Bremen şəhərində Azərbaycan gimnastlarına dəstək üçün böyük sayda insan toplaşıb. Azarkeşlər həm Bakıdan, həm də Almaniyanın müxtəlif şəhərlərindən gəliblər. Bremenə, həmçinin, Azərbaycan səfirliyinin nümayəndələri də gəliblər.

Aliya Garayeva won the bronze medal in all-round European Championship on Rhythmic Gymnastics, held in Bremen!
In total, four exercises Garayeva scored 111,375 points and took third place in overall classification. Here are some results of Alia: rope - 27,925; hoop - 27.8; ball - 27.9; tape - 27.75. Garayeva second only to Russian woman Evgenia Kanaeva (115.9), whose exercise with the ball has been estimated at almost 30 (!) Points, and Daria Kondakova (113.725).
This is the first medal in the history of Azerbaijan at the European championships in the all-around!
After the ceremony, our gymnast shared her overwhelming emotions.
"I am very happy and thankful to all, - she said. - This is a success all over Azerbaijan, all those who have been ill for me. I thank my coaches and everyone who went with me to this success. I hope that our junior team and the group will also perform this successfully. Special thanks to my Federation president Mehriban Aliyeva, without which there would be today's success. "
Second, the representative of Azerbaijan - Zeinab Javadli - took 19th place with a score of 97.25 points.
*****
The first day of the European Championships in Rhythmic Gymnastics in Bremen completed the individual finals of the junior with a rope and hoop.
In both finals broke representative of Azerbaijan. Lala Yusifov for exercise with the hoop got 25,125 points and took the 4th place. Speech rope Mustafayeva Aisha was estimated at 24.55 points, which allowed her to take 5th position.
In both cases the winners were Russians - Valery Tkachenko, respectively, and Alexander Merkulov.
In the team competition after the execution of two types of Azerbaijani national team with a common result of 48.65 ranked 5th among 32 countries, behind Belarus, Russia, Germany and Ukraine.
Note that the Bremen had gathered a large group of support Azerbaijani gymnasts. Fans came from Baku, and from various cities in Germany. In order to support our athletes in Bremen came as representatives of the Embassy of Azerbaijan.